Patirtis

Kiek kitose šalyse kainuoja medžioklė?0

Nuotrauka: Jen Theodore, unsplash.com

Situacija Lietuvoje, palyginti su kitomis šalimis, yra net labai gera: daugelyje Europos šalių reikia mokėti metinį mokestį už teisę medžioti konkrečiu medžioklės sezonu.

Nauja reforma pradėta ir Latvijoje, kur planuojama, kad medžiotojo sezoninė kortelė galėtų kainuoti 50 eurų, o užsienio medžiotojui teisė medžioti Latvijoje kainuotų 200 eurų. Aišku, kilo plačios diskusijos dėl tokio kainos kėlimo pagrįstumo, nes šiuo metu Latvijos medžiotojo sezoninė kortelė kainuoja 14 eurų. Tad pasidarė įdomu sužinoti, kiek teisė medžioti kainuoja kitose šalyse.

Nemokamai

Pradėkime nuo šalių, kur nėra specialios rinkliavos už sezonines korteles. Didžiojoje Britanijoje ir Airijoje jokių metinių mokesčių nereikia mokėti nei vietiniams, nei užsieniečiams. Aišku, šiose šalyse mokestis už teisę medžioti konkrečiuose medžioklės plotuose gali būti net labai didelis, tad šiuo atžvilgiu palaikoma pusiausvyra.

Ir Lietuva yra tarp tų valstybių, kur nei medžiotojai, nei svečiai valstybei rinkliavų už teisę medžioti nemoka, bet čia, pagal Lietuvos Respublikos medžioklės įstatymą, mokama už leidimą naudoti medžiojamųjų gyvūnų išteklius medžioklės plotų vienete.

Proporcingos kainos

Estijoje situacija panaši į Latvijos. Medžioklės leidimas čia kainuoja 20 eurų, šaudymo patikros sertifikatas – 3 eurus, o sezoninė kortelė – 11,20 euro. Iš viso tai sudaro 34,20 euro asmeniui, nesvarbu, ar tai būtų vietinis, ar užsienio medžiotojas.

Suomijoje sezoninė kortelė kainuoja 39 eurus, ta pati kaina taikoma ir užsieniečiui. Įdomu, kad nepilnamečiam medžiotojui sezoninė kortelė kainuoja 20 eurų. Taip, Suomijoje aštuoniolikos metų nesulaukę jaunuoliai, prižiūrimi suaugusiojo, gali medžioti ginklu.

Panašus mokestis ir Švedijoje – apie 40 eurų (400 Švedijos kronų), tiek pat sumokėti tenka ir užsieniečiui. Įdomu, kad sezoninę kortelę galima įsigyti labai paprastai – atliekant mokėjimą specialioje svetainėje ir atsispausdinant jo kvitą. Viskas, daugiau jokių popierių.
Štai, Ispanijoje mokestis už sezoninę kortelę gali skirtis nuo 15 iki 40 eurų, priklausomai nuo regiono. Vietos medžiotojams ir užsieniečiams mokestis nesiskiria. Vokietijoje kainos už sezoninę kortelę skiriasi priklausomai nuo žemės, tačiau užsieniečiai moka kitokią sumą: leidimas medžioti 14 dienų kainuoja apie 25 eurus, o metus – apie 120 eurų. Patiems vokiečiams sezoninė kortelė kainuoja brangokai – apie 180 eurų už 3 metus.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba spaudos prekybos vietose!

Kur nepigu

Belgijoje už medžiotojo sezoninę kortelę kas metus mokama 373 eurus, o ši suma padalijama pagal tai, kur medžioji: flamandų krašte ji kainuoja 150 eurų, o prancūziškojoje šalies dalyje – 223 eurus. Užsieniečiams taikomas mokestis nesiskiria. Belgai skundžiasi, kad, palyginti su kitomis šalimis, jų valstybėje nustatytas nepagrįstai didelis mokestis, bet, deja, šių sprendimų paveikti jie negalintys.
Prancūzijoje sezoninė kortelė kainuoja apie 200 eurų, o Šveicarijoje kasmet reikia mokėti apie 920 eurų (1000 Šveicarijos frankų).

Vis dėlto Šveicarijoje į šį mokestį įeina leidimas sumedžioti 3–4 stirnas, nelimituojamą šernų ir smulkių medžiojamųjų gyvūnų skaičių. Papildomai reikia mokėti už teisę sumedžioti taurųjį elnią ir gemzę. Prancūzijoje papildomai kasmet reikia mokėti už medžioklės plotus, o tai gali siekti nuo 800 iki kelių tūkstančių eurų, jeigu norima medžioti savo medžioklės plotuose.

Susiję straipsniai

Valstybiniuose plotuose už teisę medžioti mokėti nereikia, bet ten reikia dalytis vieta su kitais medžiotojais. Prancūzijoje, jeigu esi žemės savininkas, reikia įsigyti leidimą medžioti ir sumokėti nemenką mokestį.

Išvados

Mokestis už medžioklę įvairiose valstybėse skiriasi. Dar nepaminėjau fakto, kad be šių metinių mokesčių daugelyje šalių privaloma mokėti ir medžiotojo civilinės atsakomybės draudimą. Šio sumos irgi skiriasi, net iki kelių šimtų eurų per metus. Galime pasidžiaugti, kad, atsižvelgiant į visus aspektus, medžioklė Baltijos šalyse kainuoja gana pigiai.

LA.lv