Medžioklės reikmenys

Jaeger Yukon. Jeigu matai dieną ir prieblandoje – taikiklis tiks!0


Jaeger Yukon
Jaeger Yukon
Gamintojo reklamine nuotrauka

Vienas pažįstamas manęs seniai klausė, ką manau apie naują baltarusių gamintojo Yukon taikiklių seriją Jaeger. Žinau, kad Yukon siūlo gana gerus ekonominės klasės naktinius taikiklius, kurių, deja, Lietuvoje naudoti negalima, bet apie dieninę optiką nuomonės neturėjau. Nusprendžiau paskambinti Yukon atstovui ir ką nors apie šiuos taikiklius sužinoti. Nors jie ir platintojai, paprastai pateikia labai pagrįstų paaiškinimų ir nuomonių.

Taip, Jaeger yra labai geras – aiškino prekybos konsultantas, o atsižvelgiant į taikiklių kainą – netgi labai geras. Didžiajam taikikliui 3-12×56, žinoma, pasireiškia paralakso efektas. Taikiklis gali atlaikyti iki 7000 džaulių galios šūvį, lietų ir sniegą, jo lęšiai daug geresni nei senosios serijos, taip pat yra reguliuojamas raudonasis apšvietimo taškas. Kompanija taip pat puikiai aptarnauja klientus, jeigu įsigijus atsiranda kokių nors problemų.

Pageidaujant taikiklius galima išbandyti. Bandymui siūlomi trys taikikliai: 1-4×24, 1,5-6×42 ir 3-12×56. Taip galima geriausiai įvertinti produktą. Be to, net gavau kontaktus medžiotojų, kasdien naudojančių Yukon dieninius taikiklius.

Yukon Jaeger 1-4×24

Šio optinio taikiklio matymo laukas platus, taigi galima saugiai šaudyti didelių kalibrų ginklais. Tinkamiausias būtent medžioklei su varovais. Taikiklis nepraleidžia vandens, užpildytas sausu azotu. Nuokrypio ir taikymosi kampus galima nustatyti nuliui, todėl lengviau prišaudyti.

Didinimas: daugiausia 4
Didinimas: mažiausia 1
Objektyvo skersmuo: 24 mm
Centrinio vamzdžio skersmuo: 30 mm
Matymo laukas: iki 21 laipsnio
Idealus atstumas iki akies (angl. eye relief): 90 mm
Temperatūros diapazonas: mažiausia –30 °C
Temperatūros diapazonas: daugiausia 60 °C
Apšviestas tinklelis (pasirinktinai): X01i, T01i
Tinkamas kalibras: 0,375
Dioptrijų reguliavimas: +/–2,5
Bendrasis ilgis: 237 mm
Grynasis svoris: 470 g
Kaina: 450 eurų

Yukon Jaeger 1,5-6×42

Taikiklis tinka medžioklei tykant, varant ir sėlinant. Nepraleidžia vandens, patvarus šaunant didelių kalibrų ginklais.
Didinimas: daugiausia 6
Didinimas: mažiausia 1,5
Objektyvo skersmuo: 42 mm
Centrinio vamzdžio skersmuo: 30 mm
Matymo laukas: iki 21 laipsnio
Idealus atstumas iki akies (angl. eye relief): 90 mm
Temperatūros diapazonas: mažiausia –30 °C
Temperatūros diapazonas: daugiausia 60 °C
Apšviestas tinklelis (pasirinktinai): X01i, T01i
Tinkamas kalibras: 0,375
Dioptrijų reguliavimas: +/–2,5
Bendrasis ilgis: 295 mm
Grynasis svoris: 600 g
Kaina: 480 eurų

Yukon Jaeger 3-12×56 2578

Šis klasikinių parametrų taikiklis nepraleidžia vandens, pripildytas sauso azoto, atsparus smūgiams, jo platus matymo laukas, sustiprintas korpusas.

Didinimas: daugiausia 12
Didinimas: mažiausia 3
Objektyvo skersmuo: 56 mm
Centrinio vamzdžio skersmuo: 30 mm
Matymo laukas: iki 21 laipsnio
Idealus atstumas iki akies (angl. eye relief): 90 mm
Temperatūros diapazonas: mažiausia –30 °C
Temperatūros diapazonas: daugiausia 60 °C
Apšviestas tinklelis (pasirinktinai): Т01i, X01i, X02i, M01
Tinkamas kalibras: 0,375
Dioptrijų reguliavimas: +/–2,5
Bendrasis ilgis: 357 mm
Grynasis svoris: 680 g
Kaina: 525 eurai

Kaip atskirti perspektyvų pirmametį stirniną nuo neperspektyvaus?

Žaibo bandymas

Išbandant taikiklis nebuvo metamas pro langą ar skandinamas, nors prireikus kurį laiką iki metro gylio taikiklį laikyti galima. Vykdama į platintojo parduotuvę į automobilį sugrūdau tris buožes su taikikliais. Parduotuvės eksponatai sumontuoti ant senų buožių, kad medžiotojas galėtų patogiai įvertinti taikiklius. Taigi su savo buožių glėbiu ėjau į bandymo vietą.

Trumpiausią metų naktį, kai iš esmės nė akimirką nesutemsta, vienintelis dalykas, kurį galima įvertinti, tai taikiklių veikimas prieblandoje, bet iš esmės to pakanka. Per šį bandymą neturėjau galimybės iššauti, bet pasidalysiu įspūdžiais apie pačią optiką.

Reguliavimas

Reguliavimo svirtys panašios į kitų taikiklių. Didinimo rutulys stambus, taigi patogu sukti ir su pirštinėmis, bet dėl šios priežasties taikiklis atrodo didokas ir sunkokas. Vis dėlto tai tik pirmasis vizualus įspūdis. Ryškio reguliavimas irgi patogus, nors svirtis tvirtoka.

Taikymosi tinkleliai

Taikiklių Jaeger tinkleliai yra antrojoje židinio plokštumoje, o tai reiškia, kad didinant taikymosi tinklelis nesikeičia. Tinklelio centras apšviestas, raudonojo taško ryškumas reguliuojamas specialia svirtimi, kuri veikia panašiai kaip Aimpoint taikiklių. Svirtelėje ryškumas matuojamas nuo 1 (blausiausias) iki 7 (ryškiausias). Tarp ryškumo žymų yra taškai, ties kuriais pasukus jungiklį apšvietimas išjungiamas, o tai labai patogu. Galima nustatyti ir raudonojo taško NV padėtį – ji skirta tada, kai ant dienos taikiklio primontuojamas naktinės optikos antdėklas. Žinoma, ši parinktis Lietuvoje kol kas neaktuali. Tarp kitko, Yukon gamina ir tokius įrankius. Patekti prie baterijos kebloka, nes reikia specialaus raktelio, nors tinka ir moneta. Baterijos tipas – CR2345. 2589

Prišaudymas

Praktikoje taikiklių prišaudyti nebuvo galimybės, bet medžiojantieji su šios firmos taikikliais pasakoja, kad problemų nėra. Prišaudant Jaeger 1-4×24 reguliavimo vienetas yra ½ MOA, o taikiklių 1,5-6×42 ir 3-12×56 – ¼ MOA. Gera funkcija ta, kad vienu spragtelėjimu taikiklį galima vėl grąžinti į prišaudytą nulinį tašką. Tai praverčia, jeigu ginklas prišaudytas su slopintuvu, bet šaunant be jo reikia padaryti atitinkamą pataisą.

Išvados

Sportinio šaudymo entuziastai ir patyrę medžiotojai nenuilsdami skelbia, kad geriau visuomet rinktis aukštos kokybės taikiklius, bet žinomesnių firmų produktai paprastai kainuoja mažiausiai kelis minimalius atlyginimus. Vis dėlto, jeigu galima įsigyti geros kokybės ekonominės klasės taikiklį, tikrai verta jį apžiūrėti. Technologijos plėtojasi, ir tai, kas anksčiau kainuodavo didžiulius pinigus, dabar prieinama daug pigiau.

Perkant ekonominės klasės prekę, atsižvelgtina į tai, kad ji gali lūžti ar gesti dažniau nei geriausių firmų produktai, tačiau problemų gali kilti ir su Swarovski, ir su Zeiss, ir su Leica. Viskas priklauso nuo aptarnavimo kokybės. Jeigu kas nors nulūžta, prietaisas siunčiamas atgal į gamyklą, ir tuomet porą mėnesių lieki be taikiklio, o tai nėra joks patogumas. Jeigu taikiklis pakeičiamas arba duodama kas nors vietoj jo, tada jau kita kalba.

Kalbant apie pasirinkimą, yra keletas kriterijų, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį, renkantis iš ekonominės klasės. Pirma, kokie taikiklio džaulių rodikliai. Kolega, kelerius metus naudojantis senosios Yukon serijos taikiklį Craft, iš pradžių nerimavo, kad senasis taikiklis neatlaikys smūgių, kad taikymosi tinkleliai atsidaužys. Bet jam teko pripažinti, kad taikiklis puikiai funkcionuoja ir po daugybės šūvių.

Antra, taikymosi tinklelis. Jeigu taikiklyje jis atrodo kaip didelė pliauska, stori dryžiai, primenantys flomasteriu nubrėžtas linijas, tada suprastina, kad šaudyti bus sunkiau, nes iš toliau toks tinklelis tiesiog uždengs taikinį. Trečia, ekonominės klasės taikikliai nėra skirti tam, kad jų balistinius bokštelius reguliuotume ir sukiotume tarsi tolimojo šaudymo varžybose. Vis dėlto taikiklį prišaudyti reikėtų daugiau kaip porą kartų.

Ketvirta, lęšiai. Nereikia tikėtis, kad biudžetinės klasės taikiklių lęšiai bus tokie pat skaidrūs ir šviesūs kaip brangiųjų optikų. Vis dėlto su jais turi gerai matytis dieną bei ryto ir vakaro prieblandoje. Jeigu žiūrėdamas per taikiklį jauti, kad žvelgi per stiklinio butelio dugną, tada geriau ieškoti kito. Penkta, bet ne mažiau svarbu – raudonasis taškas ir jo ryškumo reguliavimas. Jeigu prieblandoje raudonasis taškas nureguliuotas net mažiausiu ryškumu, bet spindi kaip stiprus žibintas ir žlibina, tai jis bus beprasmis, išskyrus, žinoma, dieną, bet tada galima apsieiti ir be jo.

Taikikliai Jaeger iš esmės išlaiko visus penkis kriterijus, nors yra keletas dalykų, prie kurių būtų galima prikibti. Kaip jau minėjau, iš biudžetinės klasės optikų stebuklų laukti nereikėtų, bet ši serija maloniai nustebino.

Labiausiai man patiko 3-12×56, nes jis iš esmės atitinka visus mano reikalavimus. Taikymosi tinklelis galėjo būti kiek smulkesnis, apšvietimo taškas – mažumėlę mažesnis minimaliu ryškumu, bet tai iš esmės yra nesvarbios detalės, netrukdančios su šiuo taikikliu mėgautis medžiokle ar šaudymo sportu.

Štai ir žaibo vertinimas – taikikliui suteikiau nuo 1 iki 5 žvaigždučių (1 – blogiausias, 5 – geriausias rodiklis).

Jaeger 3-12×56

Patvarumas pagal gamintojo rodiklius: ****
Taikymosi tinklelis: ***
Balistiniai bokšteliai pagal gamintojo rodiklius: ****
Veikimas prieblandoje: ****
Apšvietimas: ***

Taikiklis 1,5-6×42

Susiję straipsniai

Kadangi jo objektyvas mažiausias, prieblandoje nebuvo toks geras, bet jeigu daugiausia medžiojate dieną, jis bus nepriekaištingas. Štai 1-4×24 idealiai tinka medžioklei su varovais, o prireikus su juo galima sėkmingai medžioti tykant ir sėlinant. Tik sutemus su juo nėra ką veikti. Taikikliai Jaeger atitiko lūkesčius ir net nustebino gera kokybe. Žinoma, įvairių smulkių trūkumų pasirodo tik taikiklį panaudojus ilgiau, bet tai galima pasakyti apie bet kurį produktą.

Naujasis žurnalo priedas jau prekyboje!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.