Patirtis

Iš archyvo. Trumpa šūvio filosofija0

Nuotrauka: Zachery Perry, unsplash.com

Tekstas: Alfonsas Labuckas

Prasidedant briedžių medžioklės sezonui noriu papasakoti atvejį iš vienos kažkur kažkada labai seniai vykusios medžioklės, kai į briedį buvo šauta 12 kalibro lygiavamzdžiu šautuvu, šovinys užtaisytas gualandi tipo kulka, o šūvio atstumas buvo apie 60 metrų. Briedis – ne popierinis, ir faktas, kad smogiamoji jėga atliekant šūvį tokiu nuotoliu sumažėja.

Po šūvio žvėris eina kaip ėjęs ir pasigirsta nemirtingos frazės – „nekliuvo“, „išgyvens“. Savaime suprantama, kad atsakingi medžiotojai suseka briedį ir šauna graižtviniu ginklu: briedis sumedžiotas – sąžinė švari. Paklauskime savęs, o kiek yra sumedžiota ar paleista žvėrių su grankulkėmis, jei jau su kulka ne visada pasiseka?

Šiuo metu kalba apie kanopinių žvėrių medžioklę graižtviniais šautuvais tampa vis aktualesnė. Vieni medžiotojai priešinasi, kad tai tik ginklų prekeivių pramanas norint pakelti pardavimą, neva tai nesaugu medžioklėje su varovais.

Kita pusė palaiko šį sprendimą, nes kiekvienas medžiotojas yra matęs ne vieną atvejį, kai medžioklėje su varovais sumedžioti šernai būna pilni švininių grankulkių, supuvusiais kumpiais ir gangrenuojančiomis galūnėmis. Kyla natūralus klausimas, kodėl medžiojama grankulkėmis, jei galima įsidėti kulką medžiojant stambų žvėrį? Į šį klausimą turėtų sau atsakyti patys medžiotojai ir, manau, atsakymą visi žino…

Taigi elementari logika veda link to, kad siekiama apriboti kanopinių žvėrių medžioklę lygiavamzdžiais – išvengti šratų lietaus ir sužeistų žvėrių.

Žinau nemažai medžiotojų klubų, kuriuose draudžiama medžioti graižtviniu ginklu medžioklėje varant, taip pat ir tokių klubų, kuriuose varant medžiojama graižtvais jau daugiau nei 10 metų ir jokių nusiskundimų negirdėti.

Susiję straipsniai

Vieniems tai patiks, kitiems ne, bet faktas tas, kad ateis laikas ir mūsų medžioklės taisyklės pasieks Vakarų Europos lygį. Tik nerimą kelia toks klausimas – o kada pasieksime vakarietišką atsakomybės lygį?

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose.

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.