Patirtis

Invazinių rūšių kontrolė turi didelę reikšmę vietinių rūšių apsaugai0

Nuotrauka: unsplash.com

Kaip praneša Europos medžioklės ir laukinės faunos apsaugos asociacijų federacija (FACE), vieną didžiausių pavojų vietinėms laukinėms rūšims kelia invazinės rūšys, dėl žmogaus veiklos ar kitų aplinkybių pradėjusios plisti joms nebūdingame regione.

Europos Komisija iki 2030 metų yra išsikėlusi tikslą nustatyti ir įgyvendinti Europos Sąjungos invazinių rūšių reguliavimą, kuris numato per pusę sumažinti saugomų rūšių, kurioms grėsmę kelia invazinės rūšys, skaičių.

Pagal naujausias Paukščių direktyvos 12 straipsnio nuostatas (nuo 2013 iki 2018 m.), nepageidaujami svetimžemiai svečiai iš esmės kelia grėsmę 116 paukščių rūšių, iš kurių 33 yra medžiojamos.

Kaip pavyzdį galima paminėti ir medžiotojams pažįstamas kuoduotąją ir žiląją antis, jerubę, cyplę. Kad kova su invazinėmis rūšimis yra efektyvi priemonė, įrodė švedai. Pastarąjį dešimtmetį Alandų salose reikšmingai sumažėjo paprastųjų gagų, todėl pradėtas projektas, kurio savanoriškai ėmėsi vietiniai medžiotojai drauge su ornitologais.

Projekto metu pavasarį perintiems paukščiams užtikrinta nenutrūkstama apsauga nuo plėšrūnų, taip pat sustiprinta tokių invazinių rūšių kaip kanadinės audinės ir usūrinis šuo kontrolė. Rezultatai rodo, kad per metus perinčių gagų skaičius paaugo daugiau kaip tris kartus – nuo 31 lizdo 2020 metais iki 113 lizdų 2021-aisiais.

PRENUMERUOKITE Žurnalą iki 2023 metų pabaigos!

Susiję straipsniai

Naujas žurnalo numeris jau greitai prekyboje!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.