Patirtis

FOTO+VIDEO! Naujiena šiluminių kamerų rinkoje – Thermtec Cyclops 3350


ThermTec Cyclops 335
ThermTec Cyclops 335
Nuotrauka: Kataryna Šterna

Kinijos gamintojai ir toliau laužo stereotipus siūlydami naujus sprendimus ir kokybiškus produktus. Man pasitaikė proga susipažinti su vienu iš naujos kartos termovizorių ThermTec Cyclops 335, kuris nustebino tokiems įrenginiams nauju valdymo sprendimu – vairasvirte (valdymo svirtimi) ir papildomai įmontuotu nuotolio ieškikliu.

Kaina 1845 Eur! Termokamera galima įsigyti čia!

Pirmas įspūdis

Šį termovizorių gavau tik vienai dienai ir iškart išlėkiau į medžioklės plotus apžiūrėti jo nešališkai, be išankstinių nusistatymų.

Jau privažiavus prie mėgstamos bandymų vietos, prie lauke esančios natūralios aukštumos, kur dažniausiai būna bent jau stirnų, pamačiau iš krūmų iššokusią patelę su dviem pernykščiais jaunikliais. Stirnos žingsniavo pirmyn, o aš sustabdžiau automobilį ir išlipau. Smalsūs gyvūnai sustojo būtent tą akimirką, kai įsijungė ThermTec Cyclops 335. Nereikia nė sakyti, kad nieko dar net nebuvau sureguliavusi! Vis dėlto pirmiausia mane nustebino vaizdo kokybė, o paskui – nuotolio ieškiklio funkcija. Jis įsijungia labai lengvai palietus vairasvirtę (prie to reikia priprasti, bet apie tai vėliau).

Imame termovizorių į rankas

Guminė korpuso danga yra maloni liesti ir neslysta net prietaisui sušlapus.

Pailgos statinaitės formos termovizoriaus korpuse yra rievės, dėl kurių, priešingai nei su prietaisais lygiu paviršiumi, šį galima patogiau ir saugiau suimti.

Guminis okuliaro dangtelis priglunda prie akies, sumažindamas tinklainę pasiekiančios šviesos kiekį, ir dėl to netrukdomai galima stebėti aplinką šviesiuoju paros metu. Žmonėms, nešiojantiems akinius, bus įdomu žinoti, kad šis dangtelis nepalieka žymių ant stiklo, jei tik yra švarus.

Termovizorius turi tik tris mygtukus: didelį ir reljefišką fotografavimo ir vaizdo įrašymo mygtuką, oranžinę silikoninę maždaug 15 mm aukščio vairasvirtę ir įjungimo mygtuką, beveik visiškai įleistą į korpusą.
Prietaisas įsijungia per tris sekundes, palaikius nuspaustą įjungimo mygtuką. Pirmiausia pasirodo gražių mėlynų katės akių atvaizdas ir raudonas užrašas ThermTec – įspūdinga!

Kaip nešioti termovizorių?

Termovizorių ThermTec Cyclops 335 galima pastatyti ant stovo, pritvirtinant standartinio dydžio 1/4 colio varžtu. Prietaiso apačioje yra specialus tam skirtas sriegis. Tiks tiek specialus medžioklinis, tiek paprastas fotoaparato stovas.

Šis 490 g svorio įrenginys turi sintetinio pluošto virvelę su žiedu, prie kurio galima pritvirtinti bet kokią juostelę ar dirželį su karabinu ir taip nešiotis ant kaklo.

Termovizorius nėra masyvus, tad telpa į medžioklinės striukės kišenę. Šiek tiek paploto korpuso matmenys yra 67 x 63 mm, o ilgis – 190 mm.

Reguliuojame ryškumą

Kaip ir daugelis naujausių kartų termovizorių, ThermTec Cyclops 335 taip pat yra du reguliavimo būdai: dioptrijų svirtis ir rankinis ryškumo reguliavimo žiedas.

Šis termovizorius puikiai tiks ir turintiems regėjimo problemų, nes jo reguliavimo diapazonas yra vienas plačiausių: nuo −5 iki +5 dioptrijų.

Tyrinėjame valdymo svirtį

Valdymo svirtis, arba vairasvirtė, pakeičia jau įprastus keturis mygtukus, kurie dažniausiai būna termovizoriaus arba taikiklio viršuje. Tokiu būdu palenkus svirtį lengviau paspausti po vairasvirtės pagrindu paslėptą mygtuką, įjungiant vieną iš funkcijų:

• pirmyn – artinti;
• į save – tolinti;
• kairėn – įjungti nuotolio ieškiklį;
• dešinėn – keisti spalvų režimą.
Vairasvirtė turi dar dvi funkcijas. Paspaudus šią svirtį vertikaliai jutiklis perkraunamas, o paspaudus ir palaikius oranžinį silikoninį mygtuką įsijungia meniu, kuriame taip pat naršoma ta pačia vairasvirte.

Šeši spalvų režimai

ThermTec Cyclops 335 turi šešis spalvų režimus:

• Hot white, kai šiltas objektas yra baltas;
• Hot black, kai šiltas objektas yra juodas;
• Hot red, kai šilčiausios objekto vietos atrodo raudonos su baltu kraštu, o visa kita yra nespalvota;
• Hot green, kur šilti objektai yra žali, šalti – violetiniai, o aplinka yra šių dviejų tonų mišinys;
• aukso, kur šilti objektai yra ryškiai geltoni, likusi aplinka nespalvota, o pereinamoji temperatūra matyti auksiškai rožiniu atspalviu;
• violetinis, kur šilti objektai yra geltoni, o likusi aplinka – violetinė.
Kiekvienas spalvų režimas turi savo privalumų. Galiausiai, tai skonio ir dargi regos specifiškumo dalykas. Kažkam labiau patinka Hot white, kitiems – aukso režimas, kažkam priimtiniau šiltą objektą matyti juodą.

Tyrinėjame vaizdų ir objekto aptikimo galimybes

Subjektyviai vertinant, aukso ir Hot white režimu objektą galima nustatyti didesniu atstumu nei žiūrint žaliuoju režimu. Violetinės, aukso ir žalios spalvos režimais galima geriau įžiūrėti gyvūną, kai jis yra palyginti netoli, galima įvertinti smulkius niuansus. Šie režimai geriausiai parodo elninių šeimos gyvūnų ragus. Juodasis režimas puikiai veikia vidutiniais atstumais – galima aptikti objektą ir nustatyti rūšį. Ir čia turimas omenyje būtent šūvio atstumas: nuo tolimo, apie 250–200 m, iki artimo – apie 50 m ir arčiau.

Maksimalus žmogaus dydžio objekto aptikimo atstumas yra 3000 m, tačiau siluetą daugiau ar mažiau tiksliai galima įžiūrėti apytikriai 800 m atstumu. Bent jau taip nurodo gamintojas.

Apytikriai kilometro atstumu pastatų ir įvairių infrastruktūros objektų kontūrai matyti ryškiai, net grafiškai tiksliai. Didesniu atstumu esančių objektų kraštai šiek tiek išsilieja.

Violetinės, aukso ir baltos spalvos režimais šiltų objektų kontūrai būna šiek tiek neryškūs, bet taip atsitinka tik todėl, kad spalvos, vaizduojančios šiltus objektus, yra šviesios ir ryškios. Juodos, žalios ir raudonos spalvos režimais kontrastas yra mažesnis ir akiai lengviau įžiūrėti kontūrus.

Dėl NETD, kuris yra ≤ 40 mK, taip pat 50 Hz kadrų keitimosi dažnio akis ne itin pavargsta, o juodosios dėmės faktoriaus poveikis beveik nepastebimas. Tiesa, po keturių valandų bandymo akis šiek tiek pavargo.

Dirbtinio intelekto nuotolio ieškiklis

Termovizorius ThermTec Cyclops 335 turi įmontuotą nuotolio ieškiklį, kurį galima įjungti lengvai paspaudus valdymo svirtį, ir suveikia beveik akimirksniu.

Kai esate medžioklėje svečiuose arba net gerai žinomose vietovėse, plačiame ir lygiame lauke naktį gali kilti problemų nustatant atstumą, nes tiek šiluminio, tiek naktinio matymo taikikliuose vaizdas atrodo plokščias ir suprasti atstumą iki objekto būna palyginti sunku. Greitai įjungiamas nuotolio ieškiklis gali padėti sutaupyti laiko tada, kai kiekviena sekundė svarbi.

Iš pirmo žvilgsnio neįspūdingas ThermTec Cyclops 335 nuotolio ieškiklis, patyrinėjus prietaiso specifikaciją, atrodo įdomus ir daug žadantis. Kaip aiškina atstovai, ThermTec prietaisai turi dirbtinio intelekto (DI) nuotolio ieškiklį. Taip, sujudinus prietaisas gali rodyti kintamą dydį. Pastačius jį ant trikojo ar kitaip pritvirtinus, pavyzdžiui, prie medžioklės bokštelio krašto, atstumas iki nejudančio objekto bus rodomas pastovus. Sekant judantį objektą ThermTec Cyclops rodys kintamą skaičių, atitinkantį atstumą iki objekto.

DI nuotolio ieškiklis, skirtingai nei lazerinis, nepriklauso nuo oro sąlygų. Stiprus lietus, sniegas ir rūkas trukdo nustatyti atstumą lazeriniu nuotolio ieškikliu, nes spindulys atsimuša į vandens daleles, nepriklausomai nuo agregatinės būklės. O štai DI nuotolio ieškiklis nustato atstumą iki objekto naudodamas duomenis apie jo dydį. Gyvūnų siluetų parametrų duomenys ir algoritmas įvedami gaminant. ThermTec Cyclops 335 turi ir stadiometrinį nuotolio ieškiklį – perjungti galima naudojant meniu.

Fotografavimas ir vaizdo įrašymas

Šis ThermTec kompanijos pagamintas termovizorius turi ir fotografavimo, ir vaizdo įrašymo funkcijas. Jas galima naudoti atskirai. Vairasvirtę galima nustumti į vidurinę padėtį, tai kuria klaidingą įspūdį, kad filmuojant galima ir fotografuoti. Deja, teko įsitikinti, kad tai neveikia. Jeigu norisi termovizoriumi nufotografuoti gyvūną ar kraštovaizdį, tą reikia padaryti, kol nėra įjungtas vaizdo įrašymas.

Abi funkcijas galima įjungti prietaiso viršuje esančiu mygtuku su fotoaparato piktograma. Tai didelis reljefinis mygtukas, kuris yra arčiausiai ir tamsoje lengvai apčiuopiamas. Paspaudus ir palaikius, per sekundę įsijungia fotografavimo režimas, o po to – vaizdo įrašymo režimas.

Pastatyk kamerą ir miegok!

ThermTec Cyclops 335 turi dar vieną neįtikėtiną privalumą. Dėl belaidžio srautinio perdavimo funkcijos galima ne tik siųsti nuotraukas ir vaizdo įrašus iš įrenginio į telefoną ar kokį nors kitą prietaisą. Tai jau praeitis! Pastatęs ThermTec termokamerą, atsuktą galimos šūvio trajektorijos kryptimi, ir sujungęs ją su išmaniuoju telefonu, medžiotojas bokštelyje gali tiesiog ramiai snausti, nes įjungtas termovizorius veiks kaip stebėtojas! Aptikęs šiltą objektą savo gana plačiame matymo lauke termovizorius atsiųs pranešimą į telefoną. Turint omeny itin ilgą baterijos veikimo laiką, šia funkcija galės naudotis ir ilgų naktinių tykojimų mėgėjai.

Naujiniai

Termovizoriaus ThermTec Cyclops 335 gamintojai žada naujinius, kurie ateityje pagerins prietaiso funkcijas neatsiliekant nuo visų naujausių tendencijų.

Išvados

Per keturias valandas pavyko priprasti prie naujoviško termovizoriaus valdymo būdo ir palyginti mikliai manipuliuoti artinimu ir tolinimu, spalvų režimais bei nuotolio ieškikliu, nors susidarė įspūdis, kad, jei mygtukas būtų žemesnis, jį naudoti būtų patogiau. Mano pirštai buvo per trumpi, kad galėčiau ir laikyti termovizorių, ir stumdyti vairasvirtę.
Kai buvo įjungtas vaizdo įrašymas, perjungdama spalvų režimus turėjau kelias akimirkas palaikyti prietaisą kita ranka, bet tik todėl, kad norėjosi padaryti stabilų įrašą, be vaizdo trūkčiojimų.

Vaizdo kokybė viena geriausių iš to, ką teko matyti. Vis dėlto reikia pripažinti, kad kol kas dar neišbandyti geriausieji Pulsar gaminiai, pavyzdžiui, Merger LRF ar Telos LRF XP50… Būtų labai įdomu palyginti!
O šiaip termovizorius patogus ir malonus naudoti. Labiausiai džiugino ryškumo reguliavimas ir platus dioptrijų diapazonas, leidžiantis naudotis prietaisu tiek su akiniais, tiek ir be jų. Mano regėjimas nėra labai blogas, bet jau nebe tobulas, todėl šis niuansas atrodo svarbus.

Thermtec Cyclops 335 su vairasvirte

Pliusai

Puiki vaizdo kokybė
Dioptrijos nuo −5 iki +5
Ilgas veikimo laikas
Lengvas ryškumo reguliavimas lęšio žiedu

Minusai

Neįprastas nuotolio ieškiklio veikimas
Įjungimo mygtuką sunku rasti ir nepatogu paspausti
Valdymo svirtis per aukšta, kad ją būtų patogu naudoti

Specifikacijos

Susiję straipsniai

Jutiklio skiriamoji geba: 384 × 288
Taško dydis: 12 μm
NETD: ≤ 40 mK
Kadrų keitimosi dažnis: 50 Hz
Objektyvo dydis: 35 mm
Matymo kampas: 7,5 x 5,6°
Artinimas: 3,3 k.
Skaitmeninis artinimas: 1–6 k.
Ekrano rūšis: OLED
Skiriamoji geba: 1024 × 768
Akumuliatorius: integruotas
Veikimo laikas: 12 h
USB: C tipo
IP apsauga: IP67
Vidinė atmintis: 16 GB

Išleistas naujas žurnalo numeris!

LA.lv