Medžioklės reikmenys

FOTO. Ginklas-konstruktorius Steyr Monobloc0


Steyr Monobloc
Steyr Monobloc
Nuotrauka: Emilijs Mariševa

Apie austrų ginklų gamintoją Steyr Arms rašome nedažnai, bet šiemet medžioklės parodoje Jagd & Hund Dortmunde dėmesį atkreipė vienas šio gamintojo stende išstatytas modelis. Pirmiausia žvilgsnį patraukė puošniai išraižytas uokso paviršius, o patyrinėjus iš arčiau atsiskleidė dar vienas, ne mažiau įdomus niuansas. Šįsyk pakalbėsime apie karabiną Steyr Monobloc.

Tiesą sakant, už pavadinimo Monobloc slepiasi visa skirtingų variacijų šautuvų serija, labiausiai atpažįstama iš modulinės sistemos. Tai reiškia, kad šautuvą prireikus galima ne tik išardyti ir kruopščiai išvalyti, bet ir maksimaliai pritaikyti savo poreikiams. Sintetinių buožių mėgėjams neteks pyktis su natūralaus medžio šalininkais – gamintojas pasirūpino, kad serijoje būtų pasirinkimų abiem skoniams. Tik parodoje išstatyto modelio sintetinė buožė buvo šviesi, kas stende atrodė gana gerai, bet reikia pagalvoti apie tokios spalvos funkcionalumą medžiojant.

Steyr Monobloc - ginklas konstruktorius

Vienas svarbiausių privalumų, išskiriančių šios serijos šautuvus, yra monolitinis kaltinis vamzdis su uoksu – tai užtikrina stabilų tikslumą. Skaitant atsiliepimus, šauliai, kuriems teko išbandyti šį šautuvą medžioklėje su varovais, geru žodžiu mini ergonomines jo ypatybes. Pavyzdžiui, susiklosčius medžioklės situacijai, kai prireikia greitai pertaisyti ginklą, spynos svirtelė visada išlieka pakankamai toli nuo medžiotojo veido, kad nenukreiptų dėmesio nuo taikinio. Taip pat vamzdžio gale yra ir sriegis duslintuvui.

Steyr atstovas maloniai parodė, kaip šautuvą išrinkti dalimis. Pirmiausia išimama spyna, tuomet nuimama galva ir svirtelė. Tai reiškia, kad svirtelę ar jos antgalį galima pakeisti kokiu kitu, jei standartiniame komplekte siūlomas variantas neatrodo pakankamai patogus. Taip pat, keičiant tik spynos galvą, o ne visą spynos mechanizmą, galima pakeisti ir vamzdį bei kalibrą. Priklausomai nuo kalibrų grupės, galima rinktis iš dviejų tipų spynos galvų: STD. (standartinių) ir MAG. (magnumo). Nuimama ir dėtuvė, gaiduko mechanizmas, buožėje įtaisytos odos detalės ir galiausiai, atsukus du varžtelius, nuimamas ir vamzdis. Siekiant sumažinti galimybę sukant varžtelius nejučia numesti vamzdį žemėn, įtaisytas specialus apsauginis užraktas – vamzdis iki galo atsiskiria tik jį nuspaudus.

Nuleistuko paspaudimo svorį galima sumažinti lengvai pastūmus jį į priekį. Iššovus jis sugrįš į pradinę svorio poziciją. Kadangi gaiduko mechanizmas išimamas, gerai apgalvojęs gamintojas pasirūpino, kad jo nebūtų taip lengva praganyti. Kaip? Įmontuodamas tam specialiai skirtą laikiklį šautuvo buožėje! Reikia tik pasukti buožės padą į kairę ir jis atsidarys.
Gana platus prieinamų kalibrų pasirinkimas: .308 Win., 6.5 Creedmoor, .30-06 Spr., .270 Win. ir kt.

Išties apgalvotos malonios detalės šaulio patogumui. Tik reikia pripažinti, kad šie šautuvai tikrai nepatenka į biudžetinės klasės kainų kategoriją. Vis dėlto medžiotojus, aukštai vertinančius ergonomiką ir galimybę pritaikyti ginklą konkrečiai medžioklės situacijai, šis modelis galėtų sudominti.

Išleistas naujas žurnalo numeris!

Susiję straipsniai

Žvėriena – žurnalo priedas, skirtas sumedžiotų gyvūnų apdorojimui

LA.lv