Patirtis

Elniai augina ir kasmet meta ragus. Ar žinote kodėl?0

Nuotrauka: iš archyvo

Tokia yra elninių gyvūnų patinų fiziologija. Ragai kasmet išauga iš naujo, kad rujos metu gyvūnai galėtų kovoti dėl geriausių teritorijų ir apsaugoti savo partneres.

Po rujos, vyriško hormono testosterono lygis greitai krenta, o tai sukelia kitus procesus organizme. Kaulinis audinys po rago „rože“ pradeda irti, rago pagrindas plonėja ir galiausiai ragas nukrenta.

Vėlyvą rudenį ir žiemą elniai, briedžiai, stirnos ir danieliai apsieina be ragų. Po to kiekvienas savo laiku pradeda auginti naujus.

Tuo pačiu, jei dėl traumos, genetinių ar kitų sveikatos sutrikimų patino organizme nesusidaro pakankamas kiekis atitinkamo hormono, ragai visai nekrenta. Kiekvienais metais ant senojo rago užauga naujas rago audinys ir taip formuojasi perukai!

Taurusis elnias. Pagrindinis ginklas – nosis

Europoje rasti urvų piešiniai, kuriuose vaizduojami elniai, datuojami seniau nei 40 tūkst. metų. Gali būti, kad būtent dėl savo stiprių juslių elniai išgyveno iki šių dienų. Jie nebūtų pasiekę ilgos savo evoliucijos šalia vilkų, kojotų ir didžiųjų kačių, jei jų uoslė nebūtų jautresnė už plėšrūnų.

Elniai visame pasaulyje garsėja savo išvystyta uosle. Uoslė ypač svarbi Amerikoje ir šalyse, kuriose medžiojama lanku ir strėlėmis. Medžiojant tokiu būdu prie žvėries reikia priartėti nepalyginamai arčiau nei medžiojant graižtviniu šautuvu.
Ir didžiajai mūsų medžiotojų daliai elnių medžioklė yra viena mėgstamiausių. Nors artimiausiu metu dar nematyti galimybės medžioti lanku, tačiau kaupiant daugiau medžioklės patirties pradedama suprasti ir vertinti ne tik vizualinį maskavimąsi, bet ir savo drabužių, kūno bei pasiimtų daiktų kvapų neutralizavimą.

Susiję straipsniai

Žmogus namuose dažniausiai žavisi kvapniais skalbimo milteliais su citrinos, levandų ar vanilės aromatu, tačiau medžiokliui tai – nelaimė. Tokiais milteliais išskalbtais drabužiais apsivilkęs medžiotojas gali net nežiūrėti miško pusėn – žvėrys spruks jau iš tolo. Elniai pasižymi ne tik fantastiška uosle, bet ir puikiai mato bei girdi. Sujungus visus šiuos pojūčius elnių tykojimo medžioklė yra daug iššūkių kelianti veikla visiems elnių medžioklės entuziastams. Vienas svarbiausių sėkmingos medžioklės sąlygų, ypač medžioklės tykant atveju, yra bet kokia kaina vengti užkabinti jautrią elnių uoslę. Dėl šios priežasties labai svarbu atsakyti į klausimą: kiek toli ir kiek jautriai užuodžia elnias?Skaitykite toliau

Išleistas naujas žurnalo numeris!

LA.lv