Medžioklės reikmenys

Ekonominės klasės karabinai – nebus gaila apibraižyti0

Nuotrauka: iš archyvo

Tekstas: Nerijus Belevičius

Karabinas kasdienėms reikmėms: paprastas, patvarus bet kokiomis oro sąlygomis, pigus ir greitas – toks, kokio negaila apibraižyti. Toks ginklas, žinoma, nepritrauks žvilgsnių, bet greičiau tarnaus kaip praktiškas darbo įrankis. Šiek tiek patyrinėsime Marlin ir Savage – du praktiškus universalaus .308 Win kalibro ginklus graižtviniais vamzdžiais.

Abu pigieji ginklai gaminami JAV. Ten tokie ginklai gaminami ir pateikiami rinkai kaip atskiras segmentas šalia aukštos vertės produkcijos linijų, ir pirkėjai mielai juos priima. Siekiant tilpti į kainos kategoriją, kuo daugiau šių ginklų konstrukcinių elementų stengiamasi sujungti remiantis pigia gamybos baze. Be to, šiuos ginklus gamina stambūs gamintojai. Dideli mastai kartu su gamykline gamyba leidžia sumažinti kainas. Vertinant mūsų standartais, kainos yra nepaprastai žemos. Ar už jas pirkėjas gauna mažavertį produktą, ar kainą atitinkančios kokybės daiktą?

Marlin X7
Nuotrauka iš archyvo

Merlin X7

Nuotraukas: sporting-rifle.com

Ginklai

Palyginti buvo pasirinkti du ginklai – Marlin gamybos modelis X7 ir Savage gamybos Axis; abu pateikti kaip .308 Win kalibro ginklai už kainą, besisukančią apie 600 eurų. Renkantis ginklus, lemiamas veiksnys buvo vienoda jų bazė, tačiau gamintojai siūlo dar po kelis abiejų ginklų įrangos variantus.

Apsodas

Abiejų ginklų apsodo medžiagai pasirinkta šiurkštaus paviršiaus plastmasė. Tai yra oro sąlygų poveikiui ir smūgiams atspari ir naudoti paranki medžiaga. Apsodai yra gana smulkūs, ypač priekinės dalys po vamzdžiu – siauros ir su nedideliu skerspjūviu. Šaulio patogumui į Marlin ginklą įmontuota apsodo atrama skruostui. Axis tokios visai nėra, todėl medžiotojas prireikus turės bandyti prisiderinti. Abu ginklai amortizuoja atatranką dėl storos guminės apsodo apdailos. Viduje apsodą norisi pastiprinti, jis skamba neįprastai tuščiai; apsodo lovelio dalį galima šiek tiek jėga išjudinti. Diržams pritvirtinti apsode yra po vieną sriegį su paprasta kilpele. Neįprasta yra Axis apsodo kamufliažinė spalva, bet ją galima įsigyti ir juodos spalvos.

Sistema

Apie saugiklius: Axis karabino spynos gale matomas išsikišęs strypelis, o Marlin ginkle tai yra šoninis svertas su raudona žyma. Perstūmus į priekį ir atgal Axis karabino saugiklį prie spynos, gaidukas veikia kaip dvigubas saugiklis. Marlin ginkle šią funkciją atlieka šoninis svertas su tokia pačia judėjimo kryptimi ir poveikiu. Galima pasiginčyti, ar abiejų ginklų saugiklį įmanoma naudoti tyliai, tačiau, jeigu elgiamasi atidžiai, galima su juo apsieiti gana nepastebimai. Prie Axis karabino spynos yra pritvirtintas lygus, įstrižas, alyvuogės formos spynos rankenėlės galas, kuris leidžia ją patogiai suimti. X7 modeliui šią funkciją užtikrina ne per didelis klasikinės formos rutulys su smulkiu skersinių brūkšnių grioveliu viršuje ir apačioje. Galima įsigyti ir kairiarankiams skirtą Axis karabino versiją. Buvo lengva išbandyti abiejų ginklų veikimą. Po šūvio stipresniais šoviniais, vėl užsitaisant, vis dėlto paskutinius spynos pakėlimo milimetrus teko užbaigti pačiam. Šaunant galingesniais šoviniais, tikrai neišeis lengvai ir greitai ginklą užtaisyti iš naujo.

Savage AXIS
Nuotrauka: iš archyvo

Gaidukas

Pabandžius šauti su Axis, patiko labai geri importuotojo nustatymai, su kuriais šūvius buvo galima atlikti nepriekaištingai. X7 modelyje prie spaudžiamojo gaiduko yra antras nedidelis gaidukas, kurį reikia nuspausti pirma, norint šauti. Bent jau su bandomuoju ginklu jis veikė puikiai.

Apkaba

Kalbant apie amunicijos užtaisymą, X7 iš apačios atrodo visiškai lygus ir uždaras. Į šį ginklą per apatinę sistemą negali patekti nei nešvarumai, nei amunicija. Amuniciją į vamzdžio viduryje įmontuotą apkabą galima užtaisyti per atveriamą spyną, bet medžioklės pabaigoje šovinius teko ištraukti po vieną. Iš metalo ir plastmasės pagamintas Axis modelio apkabos skyrius yra patogesnis naudoti.

Nuotrauka: Jake Davies, unsplash.com

Taikiklis

Taikymosi galimybės yra maksimaliai supaprastintos – jų tiesiog nėra. Abiem ginklams numatyta galimybė primontuoti optinį taikiklį, ir abu gamintojai į komplektą įdeda tvirtinimo pagrindus su Weaver tipo bėgiais. Tai leidžia medžiotojui patogiai pritvirtinti taikiklį pagal savo pasirinkimą ir greitai jį pakeisti.

Vamzdis

Kainą atitinkantys ir į akis nekrintantys atrodo abiejų išbandytų ginklų pajuodinti vamzdžiai. Axis modelio vamzdis yra paprastas, jo perimetras – 26 mm, o vamzdžio kanalas – 14,75 mm pločio. X7 vamzdžio perimetras yra 27 mm, o vamzdžio kanalas – 15 mm pločio. Abiejų ginklų vamzdžio ilgis – 558 mm. 1–10 in sriegio žingsnis yra standartinis pasirinkimas .308 Win kalibrui.

Šūvio rodikliai

Išbandęs įvairaus svorio .308 Win kalibro pramoninius šovinius, pradėjau nuo Impala šovinių su 5,83 g svorio kulkomis, kol perėjau prie 12 g Lapua Mega. Taip išbandžiau visą medžioklei ir šaudymo sportui naudojamos amunicijos spektrą. Šaudymo stende pigieji ir lengvieji ginklai nustebino pora gerų penkių šūvių grupių ir stipria atatranka. Tikslų pataikymą penkių šūvių grupėje apsunkino ginklų lengvumas ir siauri apsodai. Jeigu šūvių balanse būna keturi geri šūviai, bet penktas nepavykęs, to priežastis greičiau yra šios šautuvo ypatybės, o ne įrankių ar amunicijos tikslumas. Į dvidešimt milimetrų plotą penkiais šūviais buvo galima pataikyti šaunant iš abiejų ginklų. Tai patvirtino jų tinkamumą medžioklei. Einant medžioti, medžiotoją pradžiugins ginklo lengvumas, bet šaunant medžiotojui tai atsipirks galinga atatranka; tai reiškia, kad reikia tiksliai nusitaikyti. Be išbandyto, yra ir kitų ginklų kalibrų.

Valdymas

Dėl 2,9 kg svorio be amunicijos ir taikinio, labai smulkaus apsodo ir standartinio ginklo, medžioklėje abu išbandyti ginklai nesukėlė didelių nepatogumų. Tačiau šaudant masės ir apimties trūkumas reiškia, kad reikia labiau susikoncentruoti ir tiksliau taikyti. Užsitaisymas ir nuo amunicijos tipo priklausanti stipri atatranka apsunkina kitą šūvį.

Išvada

Susiję straipsniai

Abiem atvejais už konkrečią sumą galima gauti atitinkamą prekę. Kadangi kaina yra palyginti žema, ginklas užtikrina tik pačius svarbiausius dalykus. Abiem ginklais galima šauti ir taikytis, bet ypatingesnių malonumų nėra nė ženklo. Šiuose ginkluose viskas redukuota iki paprasčiausių funkcijų ir neišsiskiriančios išvaizdos. Patogūs plastmasiniai apsodai ir kieti metalinių detalių paviršiai yra tinkami kasdieniam naudojimui. Sumokėjus mažiau nei 600 eurų, galima įsigyti paprastą, praktišką medžioklės įrankį. Medžiotojas su plona pinigine ar toks, kuriam ginklus labiau patinka kolekcionuoti, o ne naudoti medžioklėje, – kiekvienas gali drąsiai rinktis šiuos ginklus.

Prenumeruokite žurnalą Medžioklė iki 2022 m. pabaiga!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.