Medžioklės reikmenys

Dvasinė būsena – tolimasis šaudymas0

Nuotrauka: iš archyvo

Pasiekti taikinį už kelių šimtų metrų, net už kilometro, yra didelis menas, reikalaujantis ne tik šaudymo įgūdžių, bet ir rimtų žinių apie kulkos balistiką, galimą oro sąlygų poveikį kulkos trajektorijai, ginklo veikimą ir įvairius kalibrus. Praeitame žurnalo numeryje šiek tiek kalbėjome apie tai, koks ginklas tiktų šaudymo treniruotėms, šiek tiek apie papildomą įrangą ir kelis šaudymo technikos niuansus. Šį kartą trumpo pokalbio pakvietėme kulkų gamintojo Anima Libra vadovą Dmitrijų Klešniną, kuris yra ir šaudymo sporto entuziastas.

Kas yra tolimasis šaudymas?

Pradėdamas kalbėti apie tolimajam šaudymui tinkamiausius kalibrus, Dmitrijus užduoda klausimą – ką kiekvienas medžiotojas laiko tolimuoju šaudymu? „Kai kuriems 300 metrų jau yra nuotolis, kai normaliomis sąlygomis medžiotojas niekada nešaus, tačiau šaudykloje tokiu nuotoliu galima treniruotis. Lygiai taip pat į šią kategoriją galima įtraukti ir šaudymą iš vieno kilometro“, – aiškina Dmitrijus.

Posted by BTSA on Pirmdiena, 2018. gada 25. jūnijs

Baltijos tolimojo šaudymo asociacija

Jis nurodo, kad iš 300 metrų galima ramiai iššauti bet kuriuo medžiokliniu kalibru. Tarp šaulių populiariausias yra kalibras .308, jį galima laikyti medžiotojų mėgstamiausiu. „Šaudyti iš 300 metrų tinka ir .308, ir medžiotojų pripažintas .30-06. Vis dėlto šiais kalibrais nebus įmanoma tiksliai šauti iš kilometro, nes jie nėra skirti tokio nuotolio taikiniui (nušauti jį galima, bet pataikyti bus labai sunku). Tai du kalibrai, kurie istoriškai sukurti karinėms reikmėms (.30-06 – 1906 metais), be to, su 50 metų skirtumu. Iš principo .30-06 yra pasenęs kalibras, kurio prastoka balistika, bet 20 proc. didesnis parako užtaisas nei .308 Win, tačiau tai nereiškia, kad kalibras galingesnis. Pagrindinis skirtumas – skirtingas leistinas maksimalus slėgis vamzdyje, kuris .308 Win yra didesnis nei .30-06 visais 350 barų“, – teigia D. Klešninas.

Įvertinus, kokiu nuotoliu medžiotojas planuoja šauti, atitinkamai reikia parinkti ir kalibrą. Šauti iš 300 metrų įprasčiausi medžiokliniai kalibrai puikiai tiks, bet šaudyti iš toliau reikia pagalvoti apie ką nors tinkamesnio.
Kokį kalibrą pasirinkti?

Paklaustas, kuris kalibras labiausiai tiktų dideliems nuotoliams, Dmitrijus vienareikšmiškai atsako, kad reikia pasirinkti kurį nors iš trumpųjų magnumų (pavyzdžiui, WSM ar SAUM kalibrų grupių), o jeigu reikia rasti kompromisą tarp kainos ir balistikos, verta pagalvoti apie 6.5×55 – švedų mauzerį. Nors tai senas kalibras, bėgant metams jis modifikuotas, pagerinti šio kalibro rodikliai. Švedų mauzerio maža atatranka, puiki balistika.

Taktinis tolimasis šaudymas

„Bet kurioje medžioklės reikmenų parduotuvėje galima įsigyti ir įvairių šovinių, ir visko, ko reikia, kad ir pats galėtum užtaisyti šio kalibro šovinius. Galima rasti kulkų, tūtų ir kapsulių. Nors, pavyzdžiui, 6.5×47 Lapua rodikliai šaudant iš toli yra tokie pat geri, tačiau šios amunicijos sudėtines dalis reikia užsakinėti, jeigu nori taisyti pats. Geras yra ir 6.5mm Creedmoor, bet ir jo dalių mūsų parduotuvėse neįmanoma iš karto įsigyti, ir balistika jo kiek prastesnė nei 6.5×55. 6.5×55 puikiai tinka ir medžioklei, nes šio kalibro galia vamzdžio gale yra apytikriai 3500 J. Vis dėlto reikia prisiminti, kad šis kalibras tinka norint tiksliai šaudyti iki kilometro, bet ne toliau. Tolesnėms distancijoms reikia pradėti galvoti apie kalibrus, kurių pavadinime yra žodis Magnum“, – pataria Dmitrijus.

Dar vienas esminis klausimas, į kurį reikia atkreipti dėmesį kalbant apie kalibro pasirinkimą, – kaip kulka ir parako masė veikia vamzdžio dilimą, nes tai itin svarbu planuojant reguliariai treniruotis. Vamzdis ne amžinas, ir daug šaudant jį galima sudėvėti. Tai reiškia, kad kulka nebeskries taip tiksliai kaip iš pradžių.

„Pagrindinė paslaptis daug šaudant graižtviniu ginklu yra pasirinkti trumpą ir storą tūtą. Lemiamas yra kulkos skersmens (vamzdžio pjūvio) santykis su parako užtaisu. Pavyzdžiui, pagal balistinius rodiklius .243 Win būtų tinkamas tolimajam šaudymui, bet šio kalibro maža 6 mm kulka, o tūta identiška .308 Win, todėl antrojo kalibro vamzdis tarnaus daug ilgiau nei pirmojo, – aiškina Dmitrijus. – Dėl to aš praktikuodamasis iš 300 metrų naudoju kalibrą 6mm BR Norma. Tai geriausias pavyzdys tam, ką sakiau apie mažą kulką ir storą tūtą, nes šio kalibro tokia pat kulka kaip .243 Win, tūtos ilgis 39,6 mm, o parako užtaisas mažesnis beveik 30 proc. Šio kalibro tūtos pagrindas – tas pats senas geras .308 Win, užtat jo mažesnė kulka trumpesnėje tūtoje. Šaudyti iš kilometro šis kalibras netinka, nes 6 mm kulkai trūksta kinetinės energijos.“

Kalbėdamas apie treniruotes šaudymo sporto entuziastas griežtai laikosi nuomonės, kad ginklą kiekvienas turi prišaudyti pats. „Kad būtum tikras, kur ginklas šauna, kad pats žinai, ką darai. Jeigu reikia net 50 šovinių, kad prišaudytum ginklą, verta pagalvoti, kur problema. Ir šiaip prišaudymas yra it nedidelė treniruotė, – sako Dmitrijus. – Mažiausia, ką turėtų atlikti kiekvienas medžiotojas, yra bent du kartus per metus iššauti po 20 šovinių. Tai yra pats minimumas. Jeigu norima šaudyti varžybose, reikia treniruotis daug daugiau, šio trupučio neužteks.“

Foto – Vilius Urbonas

Posted by Vollit Šaudymo Centras on Otrdiena, 2017. gada 7. marts

Išvados

Bet kuriuo atveju, galvojant apie kalibrą kad ir tiesiog medžioklei, reikia nepamiršti, kad pasaulyje kalibrų yra įvairių. Vieni iš pradžių buvo skirti karinėms reikmėms, taigi žmonėms žudyti, o kiti kalibrai skirti būtent medžioklei. 7×64 yra vienas tų kalibrų būtent medžioklės reikmėms, tokie yra ir .270 Win, 7mm Rem Mag, .300 WSM ir daug kitų.

Susiję straipsniai

Na, o 6.5×55, nors ir sukurtas karui, yra toks universalus, kad užkariavo ne tik medžioklės, bet ir šaudymo sporto pasaulį. Šis kalibras ypač populiarus Skandinavijos šalyse ir Šiaurės Amerikoje. Šiuo kalibru pavyko sujungti mažą atatranką, puikius balistinius rodiklius, kurie pranoksta daugelį kalibrų, taip pat puikią skvarbą, kalbant apie medžioklę. Jeigu rinksitės būtent šį kalibrą, jį galėsite naudoti ne tik tolimajam šaudymui, bet ir medžioklėje.

Taigi, pasirinkimas nelengvas, kiekvienas kalibras turi savo pliusų ir minusų, kuriuos reikia palyginti ir bendrai įvertinti. Išmokti šaudyti iš toli, atsižvelgiant į visus galimus aspektus, turinčius įtakos kulkos keliui, yra puiki galimybė pagerinti savo šaudymo įgūdžius. Net jeigu medžioklėje realiai niekada nešausi iš taip toli, šios treniruotės ir supratimas apie kulkos skriejimą ir jos balistinius rodiklius bus puikus pranašumas.

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.