Medžioklės reikmenys

Bet kokiu atstumu, bet kokiomis sąlygomis. Tolimačių apžvalga0

Nuotrauka: iš archyvo

Medžioklėje svarbu nustatyti atstumą – faktas. Kad ne visada galima pasikliauti savo akimi, irgi faktas. Šiais laikais yra daug būdų nustatyti atstumą iki objekto – galima naudoti įvairias telefono programėles, vis dažniau ir žiūronuose būna integruotas tolimatis.

Vis dėlto žiūronai su tolimačio funkcija paprastai nebūna labai pigūs, todėl galima galvoti ir apie kitus variantus. Kita galimybė – atskiras tolimatis. Jų yra įvairiausių, o kainų amplitudė irgi plati. Šį kartą užmesime akį į tuos, kurie prieinami mūsų parduotuvėse, taip pat į pasirodžiusias naujienas.

Nieko doro apie juos nežinant galėtų atrodyti, kad tolimatis – išskirtinis prietaisas, kainuojantis gana daug ir turintis tik vieną funkciją. Taip iš tiesų nėra, nes kainų amplitudė tikrai plati – nuo pigių iki net labai brangių versijų, be to, nuotolio matavimas nėra vienintelė šio prietaiso funkcija.

Burrel tolimačiai

Burrel Elite XT Plus
Nuotrauka: iš archyvo

Pastebėjome tris modelius: Burrel Elite XT Plus (apie 200 Eur), Burrel Elite XT (apie 165 Eur) ir Burrel Lite (apie 100 Eur). Arčiau iš šios serijos apžiūrėsime Burrel Elite XT Plus. Tai lengvas, kompaktiškas prietaisas gumuotu paviršiumi. Funkcija Pinseeker galima išmatuoti nuotolį iki gana nedidelių objektų, tad jis naudojamas ir golfe. Šis prietaisas apskaičiuoja kampą ir teisingą atstumą esant nuokalnei ar įkalnei. Lęšiai – su danga, užtikrinančia šviesos pralaidumą ir pašalinančia šviesos atspindėjimą.

Didinimas: 6 kartai
Maksimalus matavimo atstumas: 1500 m
Energija: CR2 akumuliatorius, nėra komplekte

Leica Rangemaster CRF

Ne pats pigiausias variantas, užtat visi Leica prietaisai yra puikios kokybės. Mūsų parduotuvėse galima nusipirkti kelis modelius nuo 499 iki 1199 Eur. Kaina priklauso nuo to, koks maksimalus tolimačio matavimo atstumas. Pavyzdžiui, Rangemaster CRF 3500, kuris yra brangiausias iš šios serijos, gali išmatuoti net iki 3200 metrų atstumą (3500 jardų).

Leica Rangemaster
Nuotrauka: iš archyvo

Rangemaster CRF 2400 R kaina – 550 Eur, iš šis prietaisas leis išmatuoti net 2200 metrų atstumą. Šis tolimatis nustato ir linijinį atstumą, ir ekvivalentinį horizontalųjį diapazoną. Naujoviškas LED ekranas itin greitai nuskaito vaizdinius duomenis.

Duomenų apdorojimas: 0,3 s
Svoris: 185 g
Maksimalus matavimo atstumas: 2200 m

Bushnell Prime 1300

Bushnell – JAV gerai žinomas prekės ženklas, kurio gaminiai vertinami visame pasaulyje. Šis prietaisas išsiskiria specialia kelių sluoksnių danga ir lęšiais, kurių šviesos pralaidumas dukart didesnis. EXO danga atspari drėgmei, dulkėms ir kitiems nešvarumams, tad taikinys bus gerai įžiūrimas bet kokiomis sąlygomis, net per rūką. Tolimatis nustato šaudymo kampą ir tikrąjį šūvio atstumą, o tai svarbu medžiojant kalnuose. Kaina – apie 200 Eur.

Didinimas: 6 kartai
Maksimalus matavimo atstumas: 1189 m
Svoris: 169 g

Yukon Extend LRS-1000

Yukon Extend LRS-1000
Nuotrauka: iš archyvo

Nedidelis, bet galingas tolimatis su greičio jutikliu tinka įvairiose situacijose – nuo medžioklės iki paukščių stebėjimo. Speciali lęšių danga perteikia geometriškai tikslų ir skaidrų vaizdą. Tiksliai nustato atstumą iki taikinio iš 1000 metrų. Yra vidinis ekranas, kuris dideliu šriftu parodo objekto atstumą. Kaina – apie 330 Eur.

Didinimas: 6 kartai
Objektyvo skersmuo: 24 mm
Maksimalus matavimo atstumas: 1000 m
Svoris: 195 g

Sig Sauer Kilo

Sig Sauer Kilo
Nuotrauka: iš archyvo

Įdomūs ir Sig Sauer tolimačių modeliai. Kaina – nuo 369 iki 689 Eur. Apžvelgiame pigiausią iš jų Sig Sauer KILO1250 6x20mm – tai lengvai naudojamas prietaisas, kurio funkcijos suveikia labai greitai. Reakcijos laikas – 0,25 sekundės, tikrai įspūdingas rodiklis.

Didinimas: 6 kartai
Objektyvo skersmuo: 20 mm
Maksimalus matavimo atstumas: 1463 m
Svoris: 140 g

ATN Auxiliary Ballistic Laser 1500

ATN Auxiliary Ballistic Laser 1500
Nuotrauka: iš archyvo

Šis tolimatis iš visų čia apžvelgtų išsiskiria tuo, kad turi mobiliąją programėlę ir susiejęs įrenginį Bluetooth ryšiu pasiūlo sudėtingus balistinius sprendimus. Ypač patogu norint pasiekti taikinį iš tolimų atstumų. Įvedus į programėlę visą informaciją apie ginklą, amuniciją ir aplinkybes, tolimatis padeda apskaičiuoti sėkmingą šūvį į taikinį. Nereikia skaičiuoti, užtenka tolimačio. Aišku, yra ir atstumo matavimo funkcija, todėl šį modelį galima vadinti „du viename“. Kaina – apie 550 Eur.

Didinimas: 6 kartai
Maksimalus matavimo atstumas: 1500 m
Svoris: 152 g

Naujienos

GPO Rangetracker 1800

GPO Rangetracker 1800
Nuotrauka: iš archyvo

Naujas GPO tolimatis sukurtas atsižvelgiant į visus medžiotojų poreikius matuojant atstumą iki taikinio – taip savo produktą pristato gamintojas. Kuriant jo dizainą atsižvelgta į ergonomiką, kad mygtukus būtų lengva rasti, o veikimą – greitai perprasti. Tolimatyje integruota taikinio paieškos funkcija Target Finder ir Slope technologijos, o kur dar viena greičiausių matavimo sistemų.

Didinimas: 6 kartai
Objektyvo skersmuo: 20 mm
Maksimalus matavimo atstumas: 1645 m
Svoris: 140 g
Duomenų apdorojimas: 0,33 s
Kaina: 349 Eur

Helia RT-M 7×25

Helia RT-M 7×25
Nuotrauka: iš archyvo

Prieinamas nuo šių metų birželio. Šis kompaktiškas prietaisas – ergonomiško dizaino, jį naudoti paprasta, didelis matymo laukas. Galima išmatuoti atstumą paprastai ir greitai, kad per medžioklę galėtum susitelkti į esminius dalykus. Gamintojas nurodo, kad prietaiso baterija veikia itin ilgai – 4000 matavimo kartų. Lyginant su visais kitais, išsiskiria didinimu – net 7 kartų.

Didinimas: 7 kartai
Objektyvo skersmuo: 25 mm
Svoris: 220 g
Kaina: 550 Eur

Išvados

Susiję straipsniai

Taip, tam tikra prasme tai dar vienas papildomas prietaisas kišenėje einant į medžioklę, bet kiekvienas patvirtins – pradėjus naudoti tolimatį atsisakyti jo sunku. Pas mus tolimačių pasiūla gana plati, kainų amplitudė irgi didelė, taip kad galimybė išsirinkti tinkamiausią yra. Gamintojai vietoje nestovi – per metus atsiranda vis naujų gaminių, patobulintų versijų.

Be tolimačio apsieiti tikrai įmanoma, bet jis turi daugybę privalumų ir galima išvengti klaidų nustatant taikinio atstumą. Dar vienas didelis pliusas – visi tolimačiai bent šešis kartus didina, todėl šiuos prietaisus galima naudoti ir stebėjimui.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose.

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.