Medžioklės reikmenys

Ar medžiotojui gali praversti atraminės šautuvo kojelės?0

Nuotrauka: Emilija Mariševa

Komplektuojant medžioklinį ginklą, šaudymo atramos tikrai nebus pirmas dalykas, apie ką susimąstys medžiotojas, bet poreikį pajusti turėtų jau prišaudydamas ginklą. Be atramos nebus galima išsiversti norint išbandyti savo jėgas itin tikslaus šaudymo disciplinose, pavyzdžiui, šaudant iš toli. Šiame straipsnyje dėmesį skirsime būtent atraminėms kojelėms.

Kam jos reikalingos?

Kaip pabrėžia patyręs šaudymo sporto entuziastas, parduotuvės Angelarms.eu savininkas Juris Kuškis, atraminės kojelės galėtų praversti tiems medžiotojams, kurie dėl dabartinių įvykių pasaulyje svarsto, kaip prireikus savo medžioklinį šautuvą pritaikyti karinėms reikmėms. Taip pat jas galima panaudoti siekiant patogiai atremti šautuvą jį valant, neieškant vien valymui skirto stovo.

Galima išskirti dvi svarbiausias atraminių kojelių grupes: fiksuotas ir sulankstomas, arba tokias, kurias pritvirtinus prie šautuvo galima prilenkti prie apsodo lovelio. Reikia tik atsiminti, kad dalykinei šaudymo disciplinai Snaiperis priekinės atraminės kojelės privalo būti nulenkiamos – to reikalauja taisyklės. Nulenkiami modeliai bus daug kompaktiškesni ir lengviau transportuojami, nes tilps šautuvo dėkle.

Atraminės šautuvo kojelės

Kaip naudoti?

Didžioji dalis atraminių kojelių prie šautuvo tvirtinamos konkrečiu gamintojo nurodytu bėgeliu – dažniausiai tai būna Picatinny arba Weaver. Angelarms asortimente galima rasti ir atramų, kurioms tinka Anschutz ar UIT bėgeliai. Apžiūrinėjant medžioklės reikmenų parduotuvės stendus matyti – nors ne visų, bet kai kurių modelių apsodo lovelio galuose jau įmontuoti bėgeliai. Kaip pavyzdį galima paminėti daugelyje parduotuvių aptinkamą Browning X-Bolt Max, bet jei šio bėgelio nėra, jį galima įsigyti atskirai.

Vector Optics Rokstad Universal kojelės

Konstrukcijos ir funkcionalumo požiūriu, tai pats paprasčiausias modelis, iš esmės atliekantis visas pagrindines funkcijas. Šių aliumininių kojelių aukštis reguliuojamas palyginti nedaug – nuo 155 iki 165 mm. Jis labai lengvas, sveria vos 220 g, ir prie šautuvo tvirtinamas 21 mm Weaver arba Picatinny bėgeliu.

Vector Optics Carbon Fiber Swivel Spring kojelės

Tai jau kiek pažengęs modelis, suteikiantis galimybę aukštį reguliuoti didesniu diapazonu – nuo 230 iki 345 mm. Kojelės pagamintos iš anglies pluošto, tad yra lengvesnės. Ši aplinkybė gali būti lemiama varžybose, kuriose griežtai nustatytas didžiausias leidžiamas bendrasis ginklo svoris. Skirtingai nuo ankstesnio modelio, šis turi galimybę keisti ir ginklo pakrypimo kampą, o tai būtina situacijose, kai tenka atsiremti į nelygų paviršių ir svarbu sureguliuoti ginklo pasvirimą, kad kampas į šaulį bei paviršių būtų teisingas. Šonuose esančios spyruoklės padengtos gumos sluoksniu, kad nesužnybtų odos ar drabužio. Prie šautuvo tvirtinamos Picatinny ar Weaver bėgeliu.

Fortmeier kojelės

Būtent šią šaudymo atramą dėl funkcionalumo itin vertina šaudantieji iš toli. Siūloma įvairių modelių, kurie tarpusavyje skiriasi kojelių ilgiu ir kampų pozicijų skaičiumi – yra modelių su penkiomis arba trimis pozicijomis. Galimybė reguliuoti kampą tampa svarbi, kai tenka dėti ant nelygaus paviršiaus. Kaip nurodo gamintojas, visas šias korekcijas galima atlikti be ypatingų pagalbinių įrankių. Priklausomai nuo pasirinkto modelio, prie šautuvo atramą galima pritvirtinti ties dvylikta arba ties šešta valanda (iš viršaus ir iš apačios). Reikia prisiminti kad Picatinny ar Anschutz bėgelių laikiklius reikės įsigyti atskirai. Reguliuojamas kojelių ilgis: nuo 171 iki 210 mm, nuo 184 iki 235 mm ir nuo 210 iki 300 mm.
Attēls: 5408 – Fortmeier kojelės
5490 – Picatinny ar Anschutz bėgelių laikiklius reikės įsigyti atskirai

AngelArms Carbon kojelės

Pagamintos iš anglies pluošto, todėl, kaip rašoma gamintojo interneto svetainėje, patvaresnės nei metalinės ir lengvesnės už aliuminines – sveria vos 255 g. Aukštis reguliuojamas nuo 120 iki 200 mm, o apatine svirtele galima keisti ginklo pasvirimą. Skirtingai nuo kitų modelių, kuriuose ginklas atremiamas iš viršaus, šių kojelių svarbiausias privalumas yra galimybė atremti ginklą įstačius vidun – tai užtikrina didesnį stabilumą. Tvirtinamas Anschutz (UIT) bėgelio laikikliais. Tiesa, keliaujant į varžybas, reikia atsiminti, kad šių kojelių prie ginklo prilenkti neišeis.
Attēls: 5422 – AngelArms Carbon kojelės
5429 – Atramos apačioje esančia svirtele galima reguliuoti ginklo pasvirimą

SEB Joypod-X šaudymo atrama

Šis tas itin rimto iš Indonezijos. Atrama susideda iš kojelių ir svirtelės – vadinamojo džoistiko, kuriuo labai preciziškai galima sureguliuoti aukštį (20 MOA vertikaliai ir 25 MOA horizontaliai). Ją sportininkai šauliai naudoja, pavyzdžiui, F klasės varžybose, kur nereikalaujama, kad atramos kojelės būtų nulenkiamos. Iš esmės aukštis reguliuojamas kojelėmis – nuo 132 iki 254 mm. Skirtingai nuo taktinių kojelių, kurių naudojimo ypatumai reikalauja neslystančių atramos kojelių, sportinio šaudymo atramos kojelės turi būti slidžios, kad atatrankos akimirką ginklas tiksliai ir netrukdomai judėtų atgal, į šaulio petį. Prie šautuvo ši atrama tvirtinama Anschutz, Picatinny ar Weaver bėgelių laikikliais.

Vector Optics Rokstad ELP V šaudymo stovas

Susiję straipsniai

Ne visai taktinės kojelės, bet vienareikšmiškai kompaktiškas, paprastai naudojamas įtaisas, kuris praverstų medžioklėje tykant ar prišaudant ginklą. Stovas yra lengvas ir sulankstytas tikrai neužims daug vietos medžioklės krepšyje. Skirtingai nuo atraminių kojelių, jis nėra prie jų pritvirtinamas, bet jį galima naudoti kaip įprastą atramą. Vis dėlto reikia atsiminti, kad šaudant reikia atremti ne vamzdį, o apsodo lovelį. Galima reguliuoti tiek centrinio vamzdžio, tiek visų trijų atramos kojelių aukštį. Siekiant užtikrinti stabilumą, kojelių pagrindai neslidūs, o centrinio vamzdžio apačioje yra laikiklis su siurbtuku, kuriuo galima pritvirtinti visą atramą prie paviršiaus.
Attēls: 5421 – Vector Optics Rokstad ELP V šaudymo stovas
5420 – Centrinio vamzdžio apačioje yra laikiklis su siurbtuku

PRENUMERUOKITE Žurnalą kovo 1 d. iki 2023 metų pabaigos!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.