Patirtis

Ar lapė gali tapti delikatesu?0

Nuotrauka: Katarina Šterna

Sakoma, kad visa mėsa yra mėsa – iš principo galima valgyti bet ką, jeigu moki gaminti. Kai kurie medžiotojai delikatesu laiko lūšieną, praktiškai visoje Vakarų Europoje valgomi barsukai (kur jų nedraudžiama medžioti), girdėta, kad Sibire rudenį valgomi mangutai, nes prieš žiemą jie būna gerai įmitę. O kaip su lapėmis?

Paprastai sumedžiojus didžiausia problema – ką su ja daryti? Taip, galima panaudoti kailį, kaukolė yra geras trofėjus, bet ar lapę galima valgyti? Literatūroje yra informacijos, kad, pavyzdžiui, per badą Vokietijoje lapės buvo delikatesas. Gyvūną kelias dienas palaikydavo upelyje, o patiekdavo su žolelių ir sviesto padažu. Norvegų medžiotojas Kristofferis Clausenas pats eksperimentavo ir miške išsikepė sumedžiotą lapę. Jo išvada: lapės skonis toks pat kaip jos smarvė.

Ką ėda lapė? Stirniukus, graužikus, paukščius/Just a Wet Fox/Mокрая лиса

Lietuvoje valgyti lapių niekas netrukdo, nors kai kuriose Europos šalyse tai netgi draudžiama. Štai Vokietijoje ir Austrijoje lapes vartoti maistui ir bet kokiu būdu platinti jų mėsą draudžiama įstatymų. Šveicarijoje yra reglamentas, nustatantis, kad lapę galima vartoti tik savo reikmėms.

Mes tokio reglamento neturime, nes, regis, įstatymų leidėjai daro prielaidą, kad mūsų platumose gyvena protingi žmonės, kurie ir taip nesugalvos valgyti lapės. Paklausus, į ką reikėtų atsižvelgti medžiotojui, norinčiam valgyti lapę, maisto saugos specialistai šypsodamiesi sako, kad reikia sukaupti drąsą, galbūt ir įsigyti gerą sveikatos draudimą. O jeigu rimtai, tai reikia pradėti nuo niežų ir trichineliozės. Reikia griežtai laikytis pirminio apdorojimo higienos, biologinės saugos ir itin tiksliai termiškai mėsą apdoroti.

Vis dėlto jeigu norite eksperimentuoti ar iš tiesų neturite ką valgyti, prisiminkite, kad mėsėdžiai ėda paukščius, žinduolius, vaisius ir iš esmės viską, kas patenka į akiratį. Kalbama, kad mėsėdžių mėsos skonis kitoks nei žolėdžių, todėl mes irgi pirmenybę skiriame briedienai ir elnienai, o ne barsukienai.

Be to, lapė savo organizme nešioja gausybę potencialių ligų sukėlėjų – įvairių parazitų, virusų, bakterijų, o daugelis ligų yra ne tik nemalonios, bet ir sunkiai pagydomos ar net mirtinos. Tad greičiau patartume lapės mėsos apskritai nevartoti, o labai norint – griežtai laikytis visų biologinės saugos reikalavimų ir mėsą virti ilgai ir nuobodžiai.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.