Medžioklės reikmenys

Aimpoint. Raudonojo taško taikiklis ir jo privalumai0

Gamintojo reklaminė nuotrauka

Švedų bendrovė Aimpoint AB pasaulyje žinoma kaip raudonojo taško taikiklių išradėja ir prestižiškiausia gamintoja, o jos produkcija giriama dėl savo patvarumo, kokybės ir patikimumo sudėtingomis sąlygomis. Aimpoint siūlo medžioklės reikmenų parduotuvė Purnavu muiža. Šių metų sausį pasitaikė galimybė apsilankyti bendrovės gamykloje Malmėje, kur gaminami visi Aimpoint medžiokliniai taikikliai.

Tekstas: Ilgvaras Zihmanis
Nuotraukos: Aimpoint AB, Ilgvaras Zihmanis

Taikantis su kolimatoriumi užtenka sujungti du komponentus: taikinį ir ryškų, gerai matomą taikymosi tašką. Padidinti šis taikiklis galimybės neturi, taikantis atsimerkus matymo laukas praktiškai neribojamas. Taikiklis praktiškai neturi paralakso, todėl taikant raudonasis taškas neturi būtinai būti matymo lauko viduryje. Dėl to kolimatoriai itin tinkami greitai taikytis ir iššauti į judančius taikinius nedideliu atstumu. Taikantis reikia tik būti atsimerkus ir susikoncentravus į taikinį.

Taikiklio veikimo principas be galo paprastas. Jį sudaro šiek tiek pasviręs, išlenktas pusskaidris lęšis ir nedidelės galios raudonas LED šviesos diodas. Lęšis surenka atsispindėjusią diodo šviesą į lygiagrečių spindulių pluoštą, perduodamą tiesiai į šaulio akį, kuris atspindėtą šviesą mato kaip raudonąjį tašką. Yra dviejų tipų kolimatoriai: su uždaru ir atviru korpusu (vadinamuoju rėmeliu), bet veikimo principas abiejų vienodas.

Jei reikia greitai nusitaikyti, tuomet didesnis ir sodresnis raudonasis taškas tiks labiau, nes bus greičiau pastebimas. Savo ruožtu didesniu atstumu stambus taškas uždengs gana didelę taikinio dalį, todėl reikėtų mažesnio, smulkesnio taško. Šaudyti dideliu atstumu (toliau nei 100 m) kolimatoriai neskirti ir nepritaikyti.

Aimpoint istorija

Kolimatoriaus taikiklio veikimo principas kaip toks žinomas jau nuo XX a. pradžios. Tačiau raudonojo taško taikiklį, kokį įsivaizduojame šiandien, 1975 m. į rinką paleido būtent Aimpoint, ir bendrovė išlaikė pirmaujančio kolimatorių gamintojo titulą iki pat šiandien.

Legenda pasakoja, kad Didžioji Idėja taikiklio išradėjui šovė į galvą žvalgantis per tualetinio popieriaus kartoninį ritinėlį ir stebint, kaip ant sienos atsispindi per ritinėlį kiaurai perėjusi šviesa. Ilgą laiką Aimpoint taikikliai buvo žinomi tik švedų medžiotojams, o gamykloje dirbo vos trys darbuotojai, kurie per gamybos pertraukas patys išvežiodavo produkciją po parduotuves.

Tada 1990-aisiais prasidėjo Persijos įlankos karas ir žiniasklaidą apskriejo nuotrauka su Vakarų valstybių koalicijos ginkluotųjų pajėgų vado generolo Normano Schwarzkopfo asmens sargybiniais, ant kurių ginklų švietė Aimpoint gaminti taikikliai. Nuo tada ledai pajudėjo ir Aimpoint produkcija susidomėjo tiek karinės, tiek teisėtvarkos įstaigos. Sekė virtinė didelės apimties karinių kontraktų, iš kurių kaip pavyzdį galima paminėti 2007 metų sutartį dėl daugiau nei pusės milijono taikiklių tiekimo JAV kariuomenei. Šiuo metu bendrovės produkcija daugiausia siejama su karine sfera, bet reikšmingi Aimpoint taikiklių pirkėjai vis dar tebėra ir medžiotojai. Šiandien Aimpoint dirba apie 300 darbuotojų.

Aukščiausia kokybė ir legendinis patvarumas

Aimpoint šiuo metu laikoma pasaulyje pirmaujančiu ir prestižiškiausiu raudonojo taško taikiklių gamintoju, visai kaip Swarovski, Zeiss ar Schmidt & Bender optinių medžioklinių taikiklių srityje. Suprantama, kad tokie taikikliai negali būti pigūs. (Tai, žinoma, reliatyvu – už Aimpoint kolimatoriaus kainą galima įsigyti tik gana vidutiniškos kokybės optinį taikiklį). Kaip žinoma, godus moka du kartus, o įsigyti daiktą, galintį tarnauti daugelį metų, yra neabejotinai naudinga investicija.

Svarbiausi požymiai, būdingi Aimpoint produkcijai, yra aukščiausia kokybė, aukščiausio lygio patvarumas ir ilgas, patikimas veikimas net sudėtingiausiomis sąlygomis. Būtent todėl Aimpoint kolimatoriai gaminami vien tik su uždaro tipo korpusais iš patvaraus aliuminio lydinio, patikimai apsaugančio taikiklį nuo bet kokių negailestingų išorinių veiksnių: lietaus, drėgmės, sniego, dulkių, vandens, šalčio, karščio ir įvairiausių smūgių. Atviro rėmelio tipo kolimatoriai niekuo panašiu pasigirti negali.

Dėl tos pačios priežasties Aimpoint sąmoningai nenaudoja ir tokių technikos stebuklų kaip automatiniai (angl. Shake-awake) jungikliai ar automatiniai taško ryškumo reguliatoriai, komplikuojančių taikiklio konstrukciją ir (bent teoriškai) galinčių nustoti veikti pačią netinkamiausią akimirką. Vien tik rankinis valdymas užtikrina, kad taikiklis visada veiktų taip, kaip reikia šauliui, o ne pagal savo užgaidas. Pagaliau legendiniu tapo ir Aimpoint taikiklių su viena baterija veikimo laikas, medžioklinių taikiklių serijoje jis siekia 50 tūkst. valandų, taigi, nepertraukiamai įjungtas taikiklis gali veikti mažiausiai penkerius metus.

Viešnagė gamykloje

Visi Aimpoint taikikliai gaminami Švedijoje, kur bendrovė turi dvi gamyklas: Malmėje pietuose ir mažame miestelyje Jelivarėje – šiaurėje, už poliarinio rato. Medžiokliniai taikikliai gaminami Malmėje, o Jelivarės gamykla dirba su didžiaisiais kariniais užsakymais.

Malmės gamyklos plotas visai nedidelis ir primena vidutinio dydžio sandėlį ar prekybos centrą. Jaukus stiklinis vestibiulis su susirinkimų ir poilsio patalpomis, tolesniame pastato krašte – laboratorijų, dirbtuvių ir sandėlių eilė. O viduryje – hermetiškai sandarus, sterilus, be dulkių gamybos cechas stiklo sienomis: nei pridėti, nei atimti – tikras NASA kosminių aparatų surinkimo centras.

Prieš montuojant skrupulingai patikrinama pristatytų detalių kokybė, ką liudija ten pat, gretimo koridoriaus lentynose, sukrautos brokuotų detalių dėžės. Iškilus būtinybei, pagal detalių tiekimo grandinę galima atsekti patį gamintoją ir informuoti apie vienokias ar kitokias problemas dėl kokybės. Aimpoint gamybos procesas sertifikuotas pagal ISO 9001:2015 standartą, kurio reikalavimams užtikrinti dedama daug pastangų. Bendrovės atstovų teigimu, jie yra pagaminę jau daugiau nei tris milijonus taikiklių, o dėl įvairių kokybės problemų atgal sugrįžo mažiau nei vienas procentas.

Pasirodo, kad Aimpoint taikikliai surenkami praktiškai grynai rankomis. Ceche per stiklą matyti tik vienas robotukas, atliekantis kažkokią smulkią, bet varginančią operaciją. Iš šalies surinkimas atrodo visai paprastai, bet šis paprastumas akivaizdžiai remiasi per laiką ištobulintais įgūdžiais, inžinerinėmis technikomis ir preciziškais instrumentais. Net elektros kontaktai lituojami rankomis, kone po mikroskopu, nes raudonieji LED diodai tokie smulkūs, kad vos įžiūrimi.

Taikikliai surenkami itin švarioje pastovios temperatūros ir oro slėgio aplinkoje be dulkių. Patikrinamas kiekvieno surinkto taikiklio sandarumas. Atrankiniu būdu patikrinamas ir taikiklių atsparumas vandeniui, 20 minučių įmerkiant įrenginį į vandenį aukšto slėgio rezervuare, simuliuojančiame 25, 35 ar 45 m gylį (priklausomai nuo taikiklio specifikacijų).

Testuojant taikiklis gali būti įšaldytas į ledo luitą arba išbandyta, kaip jį veikia įvairūs cheminiai junginiai, pavyzdžiui, dyzelinis kuras ar priemonė nuo uodų. Galima paminėti, kad visos Aimpoint medžioklinių taikiklių serijos ištestuojamos dėl atsparumo atatrankai, šaudant įvairiais graižtvavamzdžių kalibrais ir 12-ojo kalibro lygiavamzdžiais šaudmenimis. Galiausiai nedidelė, bet maloni smulkmena – gaminant raudonasis taškas išcentruojamas taikiklio matymo lauko viduryje, dėl ko mažėja poreikis susieti tašką su vamzdžio ašimi ir spėlioti, ar kulka jau iš pradžių pataikys į taikinį, ar ne.

Aimpoint medžiokliniai taikikliai

Šiuo metu Aimpoint gamina keturias medžioklinių taikiklių serijas: 9000, Hunter, Micro ir Acro.

Aimpoint 9000 yra seniausia ir kainos požiūriu prieinamiausia bendrovės taikiklių serija, gaminama jau ilgą laiką ir vis dar neprarandanti populiarumo tarp pirkėjų. Taikiklio korpusas yra cilindriškas, prie šautuvo tvirtinamas įprastais 30 mm optikos žiedais. Šie taikikliai gaminami trijų ilgių, kad būtų galima pritvirtinti prie įvairių kalibrų karabinų, kurių spynų rėmų ilgis gali skirtis. Raudonojo taško dydžiai: smulkus 2 MOA (kampo minutės) arba stambesnis, 4 MOA dydžio. Maitinimas – cilindrinės DL1/3N standarto baterijos. Nedidelė maloni smulkmena – taikiklio reguliavimo mechanizmai yra vienodai patogiai pasiekiami tiek dešine, tiek kaire ranka, pakanka tik pritaisant taikiklį pakreipti 90 laipsnių. Kaina Latvijoje – apie 690 eurų.

Aimpoint Hunter yra išsivysčiusi iš serijos 9000, pagal kontūrus panaši į įprastus optinius taikiklius. Hunter gaminami dviejų skirtingų korpusų skersmenų ir dviejų skirtingų ilgių, kad būtų galima pritvirtinti prie skirtingo ilgio karabinų. Montuojamas su 30 arba 34 mm skersmens optikos tvirtinimo žiedais. Taikikliai siūlomi tik su smulkiu, 2 MOA dydžio tašku, kurį dviem gumuotais mygtukais viršuje galima paryškinti. Taško reguliavimo mechanizmai įrengti priekinėje taikiklio dalyje.

Maitinimas – populiarios CR2032 standarto monetos formos baterijos. Kaina Latvijoje – apie 930 eurų.

Aimpoint Micro yra gamintojo bestseleris, pelnęs mažo, patvaraus ir universalaus taikiklio su plačiu pritaikymu – nuo lankų ir lygiavamzdžių iki pavojingų Afrikos žvėrių medžioklės šautuvų – reputaciją. Nedidelis uždaras korpusas yra vos kelių centimetrų ilgio ir sveria vos daugiau nei 100 g. Micro H-2, gaminamas nuo 2015 metų, pasižymi tvirtesne kiek kitokios formos korpuso konstrukcija ir nauju skaidresniu lęšiu be kolimatoriams būdingų atspalvių. Gaminami keli Aimpoint Micro modeliai su 2, 4 ir 6 MOA dydžio taškais bei skirtingais tvirtinimo sprendimais. Maitinimas – standartinės CR2032 baterijos. Kaina Latvijoje – apie 810–1100 eurų, priklauso nuo modelio ir tvirtinimo sprendimo.

Atskirai reikėtų paminėti modelį Micro S-1, specialiai skirtą tvirtinti ant lygiavamzdžio šautuvo ventiliuojamosios briaunos. Tarp kitko, jis išbandytas ir su 12-ojo kalibro šaudmenimis. Taikiklis pasižymi itin ryškiu 6 MOA dydžio tašku (toks puikiai matomas šviesiame dangaus fone), o laikiklius galima rinktis įvairaus storio ir pločio briaunoms. Micro S-1 yra praktiškai vienintelis toks taikiklis savo kainų kategorijoje, gana populiarus tarp pirkėjų. Kaina Latvijoje – apie 856 eurus.

Aimpoint Acro, pasirodęs 2017 metais, šiuo metu yra mažiausias uždaro tipo kolimatorius rinkoje – jo korpusas yra 30 proc. mažesnis ir 50 proc. lengvesnis, palyginti su Micro. Iš pradžių Acro buvo skirtas montuoti ant pistoletų, bet paaiškėjo, kad pirkėjai jį labai mielai tvirtina ir ant medžioklinių ilgavamzdžių, įskaitant klasikinės išvaizdos karabinus ir kombinuotus šautuvus. Maža stačiakampė Acro korpuso dėžutė tvirtinama žemai virš vamzdžio ašies ir yra gana tvirta, kad su ja būtų galima atitraukti pistoleto spyną atrėmus taikiklį į stalo kraštą. Acro turi vidutinio 3,5 MOA dydžio tašką ir skaidrų lęšį be kolimatoriams būdingų atspalvių. Taikiklis maitinamas CR2032 baterija, o mechanizmas reguliuojamas standartiniu Torx atsuktuvu. Kaina Latvijoje – apie 650–810 eurų, priklausomai nuo modelio.

Gamintojo reklaminė nuotrauka

Tvirtinimo sprendimai

Be taikiklių Aimpoint gamina ir nemažą laikiklių asortimentą, leidžiantį prisitaikyti tvirtinimą praktiškai bet kuriam medžiokliniam šautuvui. Kaip jau minėta, Aimpoint 9000 ir Hunter serijos taikikliai tvirtinami ant šautuvų standartiniais optinių taikiklių tvirtinimo žiedais. O įsigijus kurį nors iš Micro ar Acro taikiklių verta prisiminti, kad jie parduodami kartu su laikikliais. Kokiam nors konkrečiam tvirtinimo sprendimui Aimpoint laikiklius, įskaitant greitai keičiamus, galima įsigyti ir atskirai.

Dažniausiai Aimpoint Micro laikikliai būna pritaikyti Picatinny bėgeliui, kurio populiarumas naujiems medžiokliniams šautuvams vis auga. Bet yra ir kitų variantų: laikiklių, skirtų vadinamajai kregždės uodegai, būdingai Tikka karabinams, taip pat pusautomačiams ginklams, Blaser ir Sauer tipo tvirtinimo sistemoms bei greitai keičiamam Leupold QR bėgeliui.
Acro serijos taikikliai standartiškai komplektuojami su Picatinny bėgeliui pritaikytu tvirtinimu, bet siūlomas ir atskiras greitai nuimamas laikiklis prie vadinamosios kregždės uodegos, skirtas Tikka karabinams. Galiausiai, Acro tvirtinimo elementai, skirti pistoletams, pasirodė tinkami pritvirtinti ant klasikinių kombinuotų medžioklės šautuvų ir trivamzdžių. Tam prireiks ginklų meistro pagalbos.

Gamintojo reklaminė nuotrauka

Pabaigai

Kad Aimpoint taikikliai išties pateisina visas pretenzijas, patvirtina jau paminėtas faktas, kad daugelis bendrovės taikiklių naudojami karinėms reikmėms, o Aimpoint savo sąskaitoje jau turi įsirašiusi rimtą sąrašą stambių apimčių karinių kontraktų. Bendrovės teigimu, tvarkingai veikia ir dalis senųjų kolimatorių, kuriuos Aimpoint pagamino dar pirmaisiais veiklos metais, aštuntojo dešimtmečio pradžioje, tik šių taikiklių baterijų standartai jau seniai atgyvenę ir jų nebegalima įsigyti.

Vis dėlto Aimpoint taikiklių kokybę ir patvarumą, ko gero, geriausiai atskleidžia palyginti nesenas įvykis. 2019 metais Švedijoje medžioklėje buvo pamestas Aimpoint Micro H-1, kurį po dvejų metų pasisekė surasti. Paaiškėjo, kad visą šį laiką taikiklis prasimėtė prie žvyruoto miško kelio, ant akmenų ir kartu su jais pergyveno visus nepalankius likimo siųstus išbandymus: lietų, šaltį, sniegą, dulkes, vandenį, smūgius ir pervažiavusią sunkiąją miško techniką. Korpusas buvo kaip reikiant apibraižytas, bet lęšis išliko sveikas, o raudonasis taškas veikė be priekaištų. Dabar didvyriškai išgyvenęs įrenginys pelnė vietą nedidelėje Aimpoint bendrovės muziejaus vitrinoje.

PRENUMERUOKITE Žurnalą iki 2023 metų pabaigos!

Susiję straipsniai

Žvėriena – žurnalo priedas, skirtas sumedžiotų gyvūnų apdorojimui

LA.lv