Patirtis

Vilkai jau retina galvijų bandas0

Nuotrauka: iš archyvo

Šaltinis: Ūkininko patarėjas

Prasidėjus gyvulių ganymo sezonui Dzūkijoje daugėja vilkų išpuolių. Ūkininkai net galvoti bijo, kas bus toliau, nes ganiava dar tik prasidėjo, o vilkai jau įsisuko į galvijų bandas. Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Lazdijų skyriaus vyriausiasis medžioklės žinovas Anatolijus Palionis sako, kad rajone žinomi jau 4 vilkų išpuoliai. „Seirijuose, Giraitės kaime, Krikštonyse ir Buniškių kaime. Papjovė du stambius – 11 ir 13 mėnesių – veršius bei 4 avis“, – vardija jis. Abejonių nekyla – tai vilkų darbas. Kiek pilkių darbavosi, net medžioklės žinovas negali pasakyti. „Sausa, neįmanoma nustatyti. Jokių pėdsakų nematyti“, – teigia jis.

Šventežerio seniūnijoje, Giraitės kaime, pievoje už kelių kilometrų nuo ūkininko namų ganėsi 10 galvijų. Vilkai papjovė 11 mėnesių buliuką. Anot A. Palionio, tikėtina, kad tai bus darbas tų pačių pilkių, kurie visai netoli šios vietos per 3 kartus išpjovė visą 14 danielių bandą. „Ir dar įdomu, kad papjautam veršiui buvo nukąsta ar nurauta uodega. Jos nebuvo. Pirmas toks atvejis. Per tiek metų man neteko matyti tokio dalyko. Gal laikė jį, kai norėjo permesti, ir nulupo? Net nežinau. Keista. Kad nuo užpakalio pradėta ėsti, tai čia jau tradiciškai: nuo minkštų kumpių pradeda“, – „Ūkininko patarėjui“ pasakoja A. Palionis.

Lazdijų seniūnijoje, Buniškių kaime, papjautas 13 mėnesių gerai įmitęs veršis. Dzūkų ir avių bandos retėja, vos tik išginus ganytis: pilkasermėgiai vis dažniau įsisuka į avių bandas. Krikštonyse ir Seirijuose papjautos 4 avys. Užpuolus vilkams, vienas ūkininkas neteko savo augintinės, kito avių bandą plėšrūnai praretino labiau: sudraskė 3 avis. „Krikštonyse prasikasė pro aptvaro apačią ir įlindo. Ir ne pirmą kartą taip nutinka. Pernai irgi vilkai čia buvo nuostolių pridarę. Tada įlindo prasikasę po aptvaro vartais. Tuomet ūkininkas ėmėsi priemonių, kad apsaugotų savo gyvulius. Subetonavo slenkstį toje vietoje, kur buvo prakasę vilkai. Šiemet pro betonuotą slenkstį neprasmuko, bet prasikasė kitoje vietoje, kitoje pusėje, kur lengviau rado. Tokio voljero laukuose, kai šitiek hektarų aptverta, neįrengsi, neišbetonuosi aplink, kad neprasikastų. Galimybių gal yra, bet kokios būtų išlaidos. O vilkai čia ateina ir prasikasa pro tvorų apačią“, – pasakoja redakcijos pašnekovas.

Pasak jo, aišku, reikia rūpintis ganomais galvijais, imtis visų apsaugos priemonių vilkams atbaidyti. Vilkas – atsargus ir tikrai neis, bet jei jau pabandė – vėl ateis. Vilkai sugrįžta ten, kur lengvai pasiekiamas grobis. „Tam tikri individai, kurie paragavo avies, veršiuko, jie tą ir darys. Tai sakau iš patirties. O per naktis prie gyvulių nesėdėsi ir nesaugosi. Jei per naktį budėsi, kaip į darbą ryte eisi?“ – svarsto Anatolijus.

Ūkininkai stengiasi, daro, ką gali. „Giraitės kaimo ūkininkas bandė saugoti savo galvijus. Net naktį atvažiuodavo, automobilyje garsiai paleisdavo muziką, bet išsaugoti nepavyko. Dabar savo galvijus išsivežė dar arčiau namų“, – pasakoja A. Palionis. Medžioklės žinovas prisimena, kai medžiotojams pavyko sumedžioti asiliuko „mėgėją“, nors dar toje teritorijoje ir liko vilkų – patinas ir dar du vilkiukai, bet kurį laiką buvo aprimę: nesiartino prie ūkininko galvijų. „Jeigu kartą pabandė – vėl ateis. Yra vienintelis būdas apsisaugoti – sumedžioti plėšrūną“, – teigia Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Lazdijų skyriaus vyriausiasis medžioklės žinovas A. Palionis, tikindamas, jei bus daugiau tokių atvejų, imsis priemonių – kreipsis į Aplinkos ministeriją prašydami leisti sumedžioti probleminius vilkus.

Išleistas naujas žurnalo numeris!

Susiję straipsniai

Žvėriena – žurnalo priedas, skirtas sumedžiotų gyvūnų apdorojimui

LA.lv