Patirtis

VIDEO. Kai stirninas supranta, kad tu į jį žiūri0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Sėdi medžioklės bokšte ir lauki aušros, kai staiga po tamsos priedanga prieina stirninas ir atsigula visai šalia bokštelo. Kai pasidarė šviesu, gyvūnas supranta, kad jis ne vienas.

Teritorinis elgesys ir teritorijos dydis

Dvikovos dėl teritorijos prasideda kovą, o gegužę jos jau būna pasibaigusios. Vis dėlto teritorija saugoma iki pat rujos pabaigos, vidutiniškai iki rugpjūčio vidurio. Be to, didesnis ir stipresnis stirninas išsaugo teisę į geriausią maistą. Kiekviena kova iš principo vyksta pagal vieną ritualą: arba stipriausias stirninas išvaro silpnesnį, nepadarydamas jam jokios fizinės žalos, arba du stirninai stovi vienas prieš kitą, stengdamiesi varžovą paveikti ir įbauginti.

Konfliktas tęsiasi tol, kol vienas iš varžovų pasiduoda, parodydamas paklusnumą ir išeidamas. Jeigu susitinka du vienodai stiprūs patinai, konfrontacija pasibaigia aršia kova. Stirninai vienas kitą varinėja ir kovoja, kol silpnesniam prireikia pauzės ir jis atsitraukia. Stirnino rangą nustato ir tai, kaip dažnai jis gali tokiose konfrontacijose nugalėti. Iš principo viską lemia jėga ir amžius, o ragų forma ir dydis šiose kovose nelabai reikšmingi.

Kiekvieno stirnino teritorijos dydis priklauso nuo įvairių veiksnių ir skirtingose šalyse gali skirtis. Kalnuotuose plotuose pastebėta, kad vieno stirnino teritorija gali būti vos 5 hektarai, Danijoje skaičiuojama, kad patinui užtenka 20–30 hektarų, o Prancūzijoje pastebėta, kad tai gali būti 38–94 hektarai. Aišku, labai svarbi ir maisto bazė. Jeigu iš tiesų nėra ką ėsti, stirnino teritorija gali būti net 225 hektarai. Vis dėlto Vokietijoje, pavyzdžiui, skaičiuojama, kad stirninui užtenka 20–50 hektarų. Gausėjant gyvūnų, sumažėja ir teritorija.

Susiję straipsniai

Stirninai yra vienišiai, jiems nereikia kompanijos, bet neretai jie būna kartu su stirnomis. Todėl kartais kyla klausimas – kur stirnos jaunikliai? Mat paprastai stirna su mažyliu laikosi nuošaliau, išskyrus rujos metą. Ši porelė pastebėta gegužės viduryje – suaugęs stirninas, kurį visą laiką sekiojo patelė. Atrodė, kad stirninas jai visiškai abejingas, bet ji nuo jo neatsitraukdavo nė per žingsnį. Skaitykite toliau

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

LA.lv