Patirtis

VDU mokslininkai laimėjo konkursą ir atliks dabartinį sezoną sumedžiotų vilkų audinių tyrimus0


Vilkas (Canis lupus)
Vilkas (Canis lupus)
Nuotrauka: pikist.com

Informacija: Medžioklėtyros laboratorija

Žemės ūkio akademijos Miškų ir ekologijos fakulteto mokslininkai laimėjo konkursą ir atliks 2022-2023 metų medžioklės sezono metu sumedžiotų vilkų tyrimus. Ta pati komanda vilkų tyrimus atlieka jau nuo 2018–2019 m. medžioklės sezono.

Kadangi jau laimėtas konkursas, ir žinome, kad tyrimus atliksime mes, atnaujiname informaciją apie medžiagos surinkimo ir pateikimo tyrimams eigą:

1) Medžiotojas, prieš pradedant sumedžioto vilko dorojimą arba prieš išvykstant iš medžioklės plotų vieneto, telefonu 8(5) 273 2995 informuoja AAD (Medžioklės taisyklių 28.5 papunktis);
2) Medžiotojas per 12 valandų pateikia informaciją elektronine forma į www.biomon.lt (Medžioklės taisyklių 28.4 papunktis);
3) Medžiotojas paima ir išsaugo mėginius tyrimams (Medžioklės taisyklių 9 priedas):
a. apytikriai 3×3 cm raumens gabalėlį,
b. iltinį dantį iš apatinio žandikaulio (išimamas trofėjaus paruošimo metu),
c. gimdą (jei sumedžiota patelė).

Vilko raumens (tai yra mėsos) gabalėlis gali būti paimtas iš bet kurios kūno vietos. Patogiausia, kai atpjautas gabaliukas būna dviejų degtukų dėžučių dydžio . Kiekvieno sumedžioto vilko mėginys supakuojamas į atskirą plastikinį maišelį bei pridedamas lapelis su informacija: kada, kas ir kokiame medžioklės plotų vienete sumedžiojo vilką. Mėginio nereikėtų vynioti į 3 ar net daugiau maišelių, nes tokie „lauknešėliai“ užima daug vietos.

Vilko raumens gabalėlius ir kitus mėginius saugokite šaldymo kameroje iki vilkų medžioklės sezono pabaigos, kuomet susisieksiu su jumis telefonu ir susitarsime dėl mėginių paėmimo vietos ir laiko.

Jeigu sumedžiosite patelę, reikia išimti gimdą, kurią galite supakuoti į tą patį maišelį, drauge su raumens gabalėliu. Gimdos išėmimo video galite rasti youtube (“Vilko patelės gimdos išėmimas”). Vilko gimda yra Y formos, teisingai išimtos gimdos atšakų viršūnėlės baigiasi balzganos spalvos „bumbuliukais“. Maišelio formos šlapimo pūslė – nėra vilko patelės gimda!

Verdant sumedžioto vilko kaukolę, jums reikia pasirūpinti ir išimti iltinį dantį iš apatinio žandikaulio (nesvarbu dešinį ar kairįjį). Tyrimams tinka iltinis dantis ir iš viršutinio žandikaulio, bet patartina imti iš apatinio. Kol lauksite mano atvykimo mėginių paėmimui, patartina nelaikyti kaukolės ir iltinio danties prie šildymo įrenginių, kur labai šilta ir sausa, kad nevyktų per greitas kaulų džiūvimas.

Kitas siūlomas variantas: galite patys atpjauti iltinio danties šaknies viršūnės 1,5 cm ilgio nuopjovą, o pačią iltį su likusia šaknies dalimi įklijuokite į jos vietą žandikaulyje (tyrimams atpjautą šaknies dalį galite pridėti prie raumens gabaliuko ir saugoti šaldiklyje). Jei buvo sumedžiotas jauniklis, ir ištraukus dantį matosi, kad šaknies viršūnė atvira, nufotografuokite dantį su matoma kiauryme ir įklijuokite atgal į žandikaulį. Atvažiavusi rinkti mėginių, paprašysiu parodyti danties nuotrauką ir vilko jauniklio kaukolę.

Teisingai išimta jaunos dar jauniklių nevedusios patelės gimda
Nuotrauka: Medžioklėtyros laboratorija
Teisingai išimta suaugusios patelės gimda
Nuotrauka: Medžioklėtyros laboratorija


Sumedžiotų vilkų mėginiai bus renkami, pasibaigus vilkų medžioklės sezonui, suderinus tikslų laiką ir vietą su vilką sumedžiojusiu medžiotoju. Mėginiai bus paimti ne vėliau kaip per mėnesį po vilkų medžioklės sezono pabaigos. Mėginių rinkimas pradedamas vykdyti, išnaudojus paskirtą vilkų limitą, todėl, kad nereikėtų į tą pačią vietą važiuoti kelis kartus.

Jei medžiotojams patogu, iš anksto suderinus su manimi, mėginius į Medžioklėtyros laboratoriją (Kauno r., Akademija) galima atvežti ir anksčiau. Jei trofėjus ruošiantys taksidermistai ar šiaip jūsų kolegos medžiotojai sutinka, galite mėginius palikti ir pas juos – man labai patogu ir tauposi laikas, kai atvykus į vieną vietą, galiu pasiimti didesnį kiekį mėginių, būtų jums Ačiū!

*Kas sumedžioja vilkus nebe pirmą sezoną, galioja tie patys, kaip ir ankstesniais metais, mūsų buvę susitarimai!

Susiję straipsniai

Už mėginių surinkimą ir ištyrimą atsakinga Renata Špinkytė-Bačkaitienė, tel. +37061554101. Jei iškiltų klausimų, galite skambinti. Taip pat skambinkite man, jei domina 2021–2022 metų medžioklės sezono metu jūsų sumedžioto(-ų) vilko(-ų) tyrimo rezultatai.

PRENUMERUOKITE Žurnalą nuo vasario 2 d iki 2023 metų pabaigos!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.