Patirtis

Trumposios žinios. Erkių plitimui reikšmingą įtaką daro baltauodegiai elniai0


Baltauodegis elnias
Baltauodegis elnias
Nuotrauka: unsplash.com

Įvairios laukinių gyvūnų platinamos ligos dažniau asocijuojasi su plėšrūnais ir mažaisiais graužikais. Tačiau tokioje situacijoje, kai natūrali populiacijos struktūra dėl įvairių priežasčių suardyta, žmonėms pavojingas ligas ir parazitus gali platinti ir kanopiniai. Tai pastebima JAV Rytinės pakrantės regionuose, kur pastaruoju metu fiksuojama nepaprastai tanki baltauodegių elnių populiacija. Individų vis dažniau pasirodo ir gyvenamosiose teritorijose, tad jie platina ir įvairias erkių rūšis, kartu ir Laimo ligą bei anaplazmozę.

Iki šiol manyta, kad kanopiniai netoli gyvenamųjų teritorijų lankosi tik naktimis, bet yra ne taip. Šių metų rugsėjį publikuotas Merilando universiteto ir JAV Žemės ūkio departamento atliktas tyrimas rodo, kad laukiniai gyvūnai laikosi arčiau, nei manyta, – baltauodegiai elniai dažnai nakvoja vos 50 metrų atstumu nuo namų.

Duomenys gauti iš gyvūnų su pritaisytais GPS siųstuvais. Tiek patinai, tiek patelės apgyvendintose teritorijose aktyviausiai ima rodytis apie penktą valandą popiet, o į natūralią aplinką sugrįžta apie aštuntą ryte. Taip pat ištirtas ir vidutinis atstumas, kurio elniai laikosi nuo gyvenamųjų pastatų.

Susiję straipsniai

Tendencijos skiriasi priklausomai nuo sezono, pavyzdžiui, balandį ir gegužę vidutinis atstumas svyravo nuo 100 iki 120 metrų, o gruodį ir sausį – vos nuo 40 iki 60 metrų. Kaip pasakoja viena iš tyrimo autorių, iki šiol manyta, kad žmonės erkių pernešamomis ligomis užsikrečia miške, bet medicininiai tyrimai šią nuomonę paneigia, nes pacientai pripažįsta erkių pasigavę namų kieme. Dabar tapo aiškiau, kaip erkės ten papuola.

PRENUMERUOKITE Žurnalą nuo vasario 2 d iki 2023 metų pabaigos!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.