Medžioklės reikmenys

TOP 5. Geriausi kalibrai tolimajam šaudymui 2023-iaisiais0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Nesiliausiu to kartoti! Ginčai dėl geriausio ar prasčiausio kalibro gali baigtis įtemptais santykiais, nutrūkusiomis draugystėmis ir dramatiškai aistringais barniais. Tačiau su kalibrais yra taip pat, kaip ir su medžioklinių šunų veislėmis – nėra teisingų ar neteisingų kalibrų, svarbiausia, kad pačiam viskas tiktų ir patiktų. Į tai atsižvelgdami trumpai patyrinėsime, kokius kalibrus šiemet rekomenduojama įsigyti šaudyti iš toli.

Kalbant apie tolimojo šaudymo kalibrus ir geriausią jų panaudojimą, vienas svarbiausių klausimų: kam būtent? Reikia iškart pasakyti, kad šiuolaikiniai šauliai taip išlepinti, kad pasauliniu mastu kone kas savaitę išleidžiama naujų produktų: kulkų, parako, taikiklių, įvairių aksesuarų. Kalbant apie specifinius uždavinius realiomis sąlygomis, galimybės susiaurėja. Atsižvelgdami į įvairius kriterijus, aptarsime penkis kalibrus, naudingiausius būtent šaudant iš toli skirtingomis aplinkybėmis.

1. Geriausias medžioklei – .308 Winchester

Nors man asmeniškai šiuo kalibru medžioti nepatinka, tačiau negaliu paneigti, kad tai vienas populiariausių ir plačiausiai naudojamų kalibrų medžioklės sąlygomis.

Įvertinimas
.308 Win yra plačiai naudojamas įvairiapusis kalibras, skirtas šaudyti iš toli.

Svarbiausias privalumas: stabilus, pasižymi gera statistika.
Pliusai
– Palyginti nedidelė atatranka
– Plačiai prieinamas
– Puikus šaudmenų pasirinkimas

Minusai:
– Trajektorija, neatlaidi klaidoms
– Stipri vėjo įtaka kulkai

Aprašymas

Kodėl .308 Win toks populiarus? Jis pasižymi gana didele sulaikymo jėga, jį galima naudoti medžiojant populiariausius medžiojamuosius gyvūnus, pradedant smulkiaisiais, baigiant ir stambiaisiais, pavyzdžiui, briedžiais.

Šio kalibro šaudmenys gana tikslūs. Nors tokios kulkos greitis ne pernelyg didelis, tačiau ši ypatybė kiek pervertinama, kalbant būtent apie šaudymą iš toli. JAV žinomas pulkininkas Jeffas Cooperis, sukūręs modernią šaudymo pistoletu techniką, manė, kad geras medžioklinis kalibras turi pajėgti greitai ir efektyviai vienu šūviu nugalabyti mažiausiai 450 kg sveriantį laimikį ir būti plačiai prieinamas, o ginklas negali būti pernelyg sunkus – su visu taikikliu turėtų sverti apie 3 kg ar mažiau – ir neturėtų būti ilgesnis nei 99 cm nuo vamzdžio iki buožės. Medžioklinio šautuvo tikslumas turi būti 2 MOA, šauliui šaunant tris šūvius 180 m atstumu. .308 Win atitinka visus pulkininko reikalavimus.

Pulkininkas Jeffas Cooperis

2. Geriausias kalibras stambiųjų gyvūnų medžioklei – .300 Winchester Magnum

Apie šį kalibrą rašėme ankstesniame numeryje, jis taip pat vienas populiariausių pasaulyje.

Vertinimas

Apskaičiuota, kad su .300 Win Mag galima sumedžioti bet kokio dydžio gyvūną Žemėje.

Svarbiausias privalumas: puiki sulaikanti galia; sukurtas preciziškai šauti.
Pliusai:
– Puiki mirtina balistika
– Plačiai prieinamas
Minusai:
– Palyginti didelė atatranka
– Ne visi šaudmenys nepriekaištingai išdirbti

300 Winchester Magnum (centre) su pagrindinėmis kulkomis: .338 Winchester Magnum (kairėje) ir .375 H&H Magnum (dešinėje).
Nuotrauka: Wikipedia

Aprašymas

Daugelis ekspertų nurodo, kad .300 Win Mag vis dar tebėra populiarus ir vertinamas būtent šaudyti iš toli skirtoje rinkoje. 1963 metais sukurtas kalibras labai greitai išpopuliarėjo tarp medžiotojų visame pasaulyje. Ši kulka apjungia itin tiesią trajektoriją su didele sulaikomąja galia, taip pat pasižymi mažesne atatranka, palyginti su .300 Weatherby Magnum, pristatytu 1944 metais. Kariuomenė taip pat atrado šio kalibro privalumus, su juo laimėjusi Vimbldono taurę 1965 metais, šaudant 900 m arba 1000 jardų atstumu. Laimėjo JAV jūrų pėstininkų kapralas Carlosas Hathcockas, kuris vėliau tapo labiausiai pagarsėjusiu jūrų pėstininkų snaiperiu Vietnamo kare, nors karo pasiekimus C. Hathcockas pelnė ir ne su .300 Win Mag. Reikia pasakyti, kad jo sąskaitoje įrašyti 93 nukauti priešininkai, 250 – nepatvirtinti. Daugelis skaičiuoja, kad jis galėjo nukauti net iki 400 priešų.

Nuotrauka: National Veterans Foundation

3. Geriausias pasirinkimas vidutinio dydžio medžiojamiesiems gyvūnams – 6,5 PRC

Pagaliau ir kalibras, apie kurį dar nesame rašę ir apie kurį žinome labai mažai.

Vertinimas

Šiuo metu 6,5 PRC laikomas geriausiu savo kategorijos kalibru.

Svarbiausi privalumai: mirtinas tolimais atstumais, sukurtas tiksliai šauti.

Pliusai
– Puikūs balistiniai rodikliai
– Pakenčiama atatranka
– Didelis kulkų pasirinkimas JAV

Minusai:
– Nepigus
– Ne itin paplitęs

Aprašymas

Naujas kalibras, 2018 metais sukurtas Hornady, prisijungė prie 6,5 mm (0,264 colio) kulkų kolekcijos. Jis pasirodė puikiai tinkamas JAV vakarų platumoms, kur reikia šaudyti dideliais atstumais vėjuotomis sąlygomis, medžiojant juodauodegius elnius, vapičius ir kitus medžiojamuosius gyvūnus.

Ši kulka skrieja 60 m/s greičiau nei 6,5 Creedmoor kulka, suteikdama kiek daugiau pranašumo medžiotojams ir šauliams, šaunantiems iš toli. 6,5 mm kulka pasižymi puikiais aerodinaminiais rodikliais, todėl ir ši kulka efektyvi dideliais atstumais. Greitį ji praranda lėtai, todėl, šaunant 450 m atstumu, gali varžytis su sunkesnėmis kulkomis, pasižyminčiomis stipresne atatranka.

Be to, kulka yra itin efektyvi vėjuotomis sąlygomis. Efektyvi ne tik medžiojant, bet ir dalyvaujant įvairiose tolimojo šaudymo varžybose, įskaitant ypač didelius atstumus, pavyzdžiui, šaudant į taikinį kone už dviejų kilometrų. Nors rinkoje ir naujokas, šis kalibras jau įrodė savo vietą tam tikromis sąlygomis.

4. Geriausias pradedantiesiems – 6,5 Creedmoor

Apie šį kalibrą taip pat jau esame rašę, bet tai nereiškia, kad į jį negalima pažvelgti kitu kampu.

Vertinimas

Dėl draugiškos šio kalibro kainos tolimasis šaudymas tapo prieinamesnis plačiosioms masėms.

Svarbiausias privalumas: sukurtas šaudymo varžyboms iš 1000 jardų (914 m).

Pliusai
– Itin tikslus
– Malonus šauti
– Puikus kulkų pasirinkimas
– Platus pramoniniu būdu gamintų šaudmenų pasirinkimas
Minusai
– Praktiškai tokių nėra, nors kam nepatiks, susižavėjimo nesukels

Aprašymas

Nuo 2007 metų, vos tik pasirodęs, šis kalibras sulaukė daug dėmesio ir sukėlė aistringų tiek rėmėjų, tiek kritikų diskusijų. Tokio masto ginčų iki tol dar nebuvo. Nekentėjai pabrėžia, kad kalibras pervertintas, netinkamas medžiokliniams gyvūnams, didesniems už elnią, bet tai neatitinka tikrovės.

Turėkite omenyje, kad taip kalbama daugiau apie JAV fauną, nes kalibras sukurtas būtent JAV. Taip pat kritikai nurodo, kad jis ne geresnis už kitus klasikinius kalibrus. Jei medžiotojas planuoja medžioti elnią iki 180 metrų atstumu, jam tiks daugybė kalibrų. Kita vertus, 6,5 Creedmoor kitus kalibrus pranoksta būtent puikia konstrukcija pagal visus šiuolaikinius reikalavimus.

Tai reiškia šaudymą su vidutiniu greičiu balistiškai efektyviomis kulkomis, suprantant, kad kulka savo greitį gali išlaikyti net labai gerai, skriedama užtikrintai tiesesne trajektorija, palyginti su kitais konkurentais, tuo pat metu sukeldama nedidelę atatranką ir tausodama vamzdį.

5. Geriausias varžyboms – 6 mm Dasher

Ne itin žinomas, pas mus praktiškai nenaudojamas, bet atpažįstamas pasaulyje.

Vertinimas
Su 6 mm Dasher reguliariai laimimos įvairios varžybos JAV.

Svarbiausias privalumas: itin tikslus, dėmesio vertas stabilumas.
Pliusai
– Lengvai užtaisomas
– Išskirtinai tikslus
– Nedidelės atatrankos

Minusai:
– Tūtas reikia užtaisyti pačiam
– Brangūs komponentai
– Problemos užtaisant šautuvą

Aprašymas

Daugelyje tolimojo šaudymo varžybų JAV didelė konkurencija vyksta ir tarp nedidelės atatrankos 6 mm šovinių. Daugelis pretendentų į tokių varžybų nugalėtojus pasikliauja kalibru 6mm Benchrest. Ši šeima apima 6mm BRA, 6mm BRX ir 6mm Dasher. Iš minėtųjų būtent pastarasis šiuo metu daugiausia nugali tiek populiarumu, tiek ir pasiektų pergalių skaičiumi.

Šį kalibrą sukūrė benchrest šauliai Danas Dowlingas ir Alas Ashtonas. Dasher – pavadinimas, suformuotas iš kalibro kūrėjų vardų. Kalibras buvo sukurtas 1999 metais ir ilgainiui pasiekė puikius rezultatus, šaudant 600 jardų (548 m) ir 1000 jardų atstumais būtent benchrest šaudymo varžybose. Kadangi šio šovinio tūtelė yra palyginti trumpa, gali kilti problemų užtaisant šautuvą.

Vis dėlto ir tokios problemos išsprendžiamos. Dar vienas iššūkis, kalbant apie šį kalibrą, yra tas, kad šaudmenis užtaisyti reikia pačiam. Šiuo metu nėra nė vieno šaudmenų gamintojo, kuris siūlytų 6mm Dasher kalibro šaudmenis. Dėl šios priežasties greičiausiai kalibras bus nukonkuruotas.

Išleistas naujas žurnalo numeris!

Susiję straipsniai

Žvėriena – žurnalo priedas, skirtas sumedžiotų gyvūnų apdorojimui

LA.lv