Medžioklės reikmenys

Tikslumas ir elegancija. Kombinuotasis ginklas medžioklei Blaser BBF 970

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Medžioklės ginklas gali būti gražus. Ir kalbame ne tik apie reljefinius gyvūnų atvaizdus ant ginklo uokso ar poliruoto riešutmedžio buožės. Gražus ginklas yra patogus, patikimas, elegantiškų formų, dalys sutampa šimtosios milimetro dalies tikslumu, tad jis yra labai tikslus!

Mano rankose atsidūręs ginklas yra Blaser BBF 97 su .30 R ir 20×76 Magnum kalibro vamzdžiais – klasikinis šio garsaus gamintojo kokybės įrodymas. Paėmus poliruotą turkišką riešutmedžio buožę į rankas ir pajutus tylų spragtelėjimą, kai vamzdžiai grįžta į savo vietą, apima tiesiog malonus saugumo jausmas. Žinai, kad šiuo ginklu gali pasikliauti.

Nuotrauka: Kataryna Šterna
Nuotrauka: Kataryna Šterna
Nuotrauka: Kataryna ŠternaDu ant vienos buožės

Kombinuotasis medžioklinis ginklas, kurio vienas vamzdis yra lygusis, o kitas – graižtvinis, tam tikra prasme yra universalus, nors ir nustato tam tikrus apribojimus. Medžioklėje tykant su kombinuotuoju ginklu galima sumedžioti tiek arti, tiek toliau esantį laimikį. Jei reikia, galima iššauti papildomą šūvį lygiavamzdžiu šoviniu, jei gyvūno teko ieškoti pagal kraujo pėdsakus.

Žinoma, šūvio lygiavamzdžiu šoviniu negalima šauti graižtvinių ginklų naudotojams įprastu nuotoliu, tačiau 40–60 metrų atstumu kulkos poveikis yra mirtinas, o pataikymas – tikslus. Blaser BBF 97 lygusis vamzdis taip pat tiks smulkių ar stambių šratų amunicijai, jei reikia.

Reikia atsiminti, kad Medžioklės taisyklės numato ribojimą šūviui iš lygiavamzdžio ginklo. Jis apibrėžtas 58.19 papunktyje: draudžiama „medžioti visus kanopinius žvėris – lygiavamzdžių ginklų šoviniais didesniu kaip 45 m atstumu.“
O šaudykloje Blaser BBF 97 lygiavamzdžiu ginklu galima treniruotis šaudyti ir 100 m atstumu.

Vamzdžiai

Šio Blaser ginklo modelio vamzdžiai yra keičiami. Kalibrų derinį gali rinktis pats medžiotojas – tai didelis privalumas. 20 centimetrų atstumu nuo uokso su dviem lizdais abu vamzdžius jungia nedidelis spaustukas, pritvirtinantis apatinį vamzdį prie viršutinio, o per visą likusį ilgį jie laisvai plaukioja vienas šalia kito.

Tarp vamzdžių kliento pageidavimu galima įstatyti kažką panašaus į guminę tarpinę, atliekančią beveik tik vizualaus papildymo funkciją, sukuriančią užbaigtumo įspūdį ir šiek tiek sumažinančią įkaitusių vamzdžių poveikį vienas kitam. Abu Blaser vamzdžiai – grūdintojo plieno. Lygiojo vamzdžio vidus chromuotas.

Graižtvinio vamzdžio laibgalio graižtvos žingsnis yra 1:11, o tokiam vamzdžiui tinka nuo 9,7 iki 13 gramų svorio amunicija.

Nuotrauka: Kataryna Šterna
Nuotrauka: Kataryna Šterna


Prišaudyti abu vamzdžius į vieną tašką

Įdomu tai, kad tokio tipo kombinuotąjį ginklą galima prišaudyti taip, kad šūvis iš lygiojo ir graižtvinio vamzdžio pataikytų į tą patį tašką. Tai gyvybiškai svarbu, nes reikia būti 100 proc. įsitikinus dėl to, kur tiksliai skris šovinys iš kiekvieno vamzdžio. Naudojant kombinuotuosius ginklus dažna problema – kiekvienas vamzdis šauna skirtingomis kryptimis. Visada reikia atsiminti, pavyzdžiui, kokios korekcijos reikia norint tiksliai pataikyti į taikinį lygiavamzdžiu ginklu.

Medžioklės su varovais sąlygomis, kai nedideliu atstumu bėga šernas, tai gali sukelti problemų.
Blaser BBF 97 ginklo karabino vamzdis turi tris specialius varžtelius. Juos priveržiant arba atlaisvinant galima sureguliuoti vamzdžius ir prišaudyti ginklą taip, kad šūvis iš graižtvinio vamzdžio pataikytų ten pat, kur ir iš lygiojo. Tarp kitko, lygųjį reikia prišaudyti pirmą ir pagal jį reguliuoti graižtvinį vamzdį.

Taigi kaip atrodys pataikymas skirtingais atstumais, jei kombinuotasis ginklas prišaudomas į taikinį viename taške iš abiejų vamzdžių?

Jei kombinuotasis ginklas Blaser BBF 97 tinkamai prišaudytas iš 50 m, tai graižtvinio vamzdžio pataikymas bus tiksliai į dešimtuką, o lygiavamzdžio – apytikriai 3 centimetrais aukščiau. Tada 100 m atstumu graižtvinio vamzdžio kulka pataikys 4 centimetrais aukščiau, o lygiavamzdžio kulka įsmigs 5–7 centimetrais žemiau. Svarbu pritaikyti konkrečiam vamzdžiui tinkamus šovinius.

Buožė

Blaser BBF 97 galima užsisakyti su įvairios kokybės medinėmis buožėmis – nuo ketvirtos iki dvyliktos klasės. Mediena buožėms ruošiama metų metus. Ji džiovinama, veikiama karščiu ir šalčiu, tada mirkoma ir vėl džiovinama. Tam gali prireikti kelerių metų.

Blaser karabinus ir kombinuotųjų ginklų buožes papildo efektyvus atatrankos slopintuvas Kickstop. Buožės viduje yra pailgas cilindras, pripildytas volframo rutuliukų. Dėl to atatranka sumažėja 20 proc. Toks efektyvus sprendimas yra įvairiuose Blaser modeliuose, dažniausiai galima pasirinkti ir Kickstop svorį. Žinoma, ginklas tampa sunkesnis, bet šaudymas – malonesnis.

Vienas ar du nuleistukai?

Kiekvienas gali rinktis vieną ar du nuleistukus. Tiek vienas, tiek kitas variantas turi savo privalumų. BBF 95 serijos kombinuotuosiuose Blaser ginkluose yra vienas nuleistukas, o BBF 97 serijos – du. Jei nuleistukas vienas, prieš antrą šūvį būtina perstumti svirtį – pakeisti vamzdį. Jei yra du nuleistukai, antrąjį šūvį galima iššauti nedelsiant, paspaudus antrą nuleistuką.

Ginklas gražus, patogus ir elegantiškas – ypatingas jausmas juo medžiojant. Žinoma, daug kas priklauso nuo to, kaip savininkas rūpinasi savo ginklu, tačiau Blaser kokybė tikrai neginčijama ir akivaizdi, apčiuopiama ir juntama pagal šūvių rezultatus.

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Ar toks ginklas tinka visiems? Manau, kad taip. Azartiškuosius Blaser BBF 97 išmokys apgalvotai taikytis ir elgtis, nes tai nėra pusautomatis ir net ne pakartotinai užtaisomas ginklas. Tai atlaužiamas kombinuotasis ginklas. Įdėk vieną šovinį į lygųjį ir vieną – į graižtvinį vamzdį, o tada pagalvok, kaip taikysiesi, nes antram užtaisymui prireiks laiko ir laimikis gali pabėgti, jei pirmuoju šūviu nebus pataikyta.

Kaina ne iš mažųjų, ir tai verčia su šiuo ginklu elgtis pagarbiai ir atsargiai. Jis gražus, patikimas ir kelia pagarbą tarp kitų medžiotojų, nes medžioti kombinuotuoju nėra tas pats, kas medžioti pusautomačiu. Jei galite sau tai leisti, galite drąsiai įsigyti Blaser BBF 97!

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

Susiję straipsniai

Prenumeruokite žurnalą tiesiogiai internetu!

LA.lv