Patirtis

Tauriojo elnio ragai. Kaip nustatyti: trikampis ar trapecija?0

Nuotrauka: unsplash.com

Medžioklės principas

Ar jauni elnių patinai su antraisiais–penktaisiais ragais medžiotini, pasakyti lengviau – tai nustatoma pagal ragų formą.

Medžiotini tie patinai, kurių ragai, žiūrint iš šono, atrodo trikampio formos. Reikia vadovautis tokiu principu: masė sukoncentruota apačioje, viršuje – nieko. Į tokią kategoriją galėtų patekti iešmaragiai, bet su sąlyga, kad jų ragai ne pasisukę vienas į kitą, o eina statmenai galvai. Šiai kategorijai priklausys ir elniai, kurių ragai be karūnų, jų gale – tik viena šaka. Reikia atsargiai vertinti patinus antraisiais ragais, nes jų galuose dažnai būna paprasti iešmai, karūna dar nebūna susidariusi. Vis dėlto su trečiaisiais ragais jau pradeda formuotis karūna, o ketvirtieji jau turi būti karūnuoti. Jeigu taip nėra, elnias medžiotinas.

Elnias, kurio ragai iš šono sudaro trapeciją, yra tausotinas, jei medžioklės ūkio tikslas – gauti trofėjų.

Aišku, daug priklauso ir nuo individualios situacijos konkrečioje teritorijoje. Jeigu populiacija nedidelė, tai galima patausoti ir patinus, kurių ragų kokybė prastesnė, jeigu tik nėra deformacijų ir jie nepavojingi kitiems patinams.

Jei rago gale yra vadinamoji šakutė – dvi šakas, kurios sudaro raidės „V“ formą, reikia žiūrėti, kaip ši šakutė orientuota.

Jei šakutė matoma iš priekio, ragai sudarys trikampį. Jei šakutė atsidaro iš šono, tada bus trapecija. Į šį ženklą reikia atsižvelgti vertinant elnius, pradedant nuo trečiujų ir ketvirtujų ragų.

Jei šakutė yra jau ant pirmųjų ragų, tai labai perspektyvus egzempliorius. Elnias su antraisiais ragais irgi gali turėti šakutę. Norint įvertinti tokį elnią, reikia pasižiūrėti, kokio dydžio šakutė ragų gale yra ir kokios jos šakos, kokie galiūkai, kiek ir kokios kitos šakos.

Elnias, kuriam jau daugiau nei penkeri metai ir kurio ragų galosė yra šakutės, yra medžotinas.

Prenumeruokite žurnalą tiesiogiai internetu!

Susiję straipsniai

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.