
Iš kiek arti galima prisišaukti stirniną?
Stirniną galima privilioti iš labai didelio atstumo, tačiau daug kas priklauso nuo oro sąlygų. Jei vėjas pučia nuo medžiotojo pusės link gyvūno, garsas sklinda geriau, tačiau jis gali išduoti patino buvimo vietą, nes kvapas sklinda kartu su vėju. Jei vėjas pučia nuo gyvūno link medžiotojo, garsas gali nepasiekti paukščio.
Esant be vėjo garsas sklinda visomis kryptimis vienodai. Asmeninė patirtis rodo, kad stirnos patiną galima pašaukti net iš 500 m atstumo.
Svarbu pasirinkti gerai apžvelgiamą vietą ir būti kantriam. Geri žiūronai padės pamatyti, ar norimas prisišaukti stirnos patinas reaguoja į švilpuko garsą.
Patarimas
Jei vienas švilpukas neveikia – stirna nereaguoja į garsą – išbandykite kitą vilioklį su kitokio tembro švilpuku.

Pirmą kartą pasirodo už 300–400 m

Skambant vilbynei, jaunasis stirniukas gana greitai artinasi, kartkartėmis sustoja ir įsižiūri

50 metrų – matyti, kad šio stirnino ragų puošmena prastoka. Medžiotinas

Priviliotas visai arti – 20 metrų nuo bokštelio
Viena stirninų vilbynė ar vilioklis medžiotojui gali praversti keliems tikslams. Pirma, ją galima naudoti klasikiniu būdu per rują, siekiant iškviesti gyvūną iš miško. Antra, dar nuo sezono pradžios vilbynę galima naudoti, kad atkreiptumėte dėmesį, pavyzdžiui, jei gyvūnas ganosi nulenkęs galvą. Užtenka porą kartų pamėgdžioti stirnos balsą, ir stirninas ją pakels. Trečia, šią vilbynę galima naudoti ir žiemą, viliojant plėšrūnus. Jie gerai reaguoja į stirnos ar stirniuko cypimą.
Dėmesio atkreipimas
Vilbynę ar cyptuką verta įsidėti į kišenę jau sezono pradžioje. Patinas ar patelė pakels galvą, reaguodami į cypimą. Taip pat galima gyvūnus iškviesti iš krūmų į pievelę. Stirninas tuo momentu neis į vilbynę taip aklai, kaip eina per rują – sparčiai ir skubiai. Jis pasižiūrės, pakels galvą, patikrins, stebės. Bet su vilbyne stirnų dėmesį atkreipti galima dar sezono pradžioje. Norvegų medžiotojas Kristofferis Clausenas dažnai savo vaizdo įrašuose rodo, kad galima tiesiog intensyviai cypsėti ir birželį, o jeigu netoliese bus stirninas, jis išeis pasižiūrėti, kas vyksta.
Per rują
Stirnų ruja vyksta nuo liepos vidurio iki rugpjūčio vidurio, kulminacija būna liepos pabaigoje–rugpjūčio pradžioje. Paprastai tai sausiausias ir saulėčiausias vasaros metas. Tai yra ir pagrindinė geros rujos sąlyga. Perkūnija ar paskui išlindusi saulė šiuo būdu medžioti netrukdys, tačiau vėsus, vėjuotas vakaras tam visiškai netinka.
Galima naudoti įvairias vilbynes: medines, plastikines, su metaliniu kandikliu, raginiu ir guminiu cyptuku. Svarbiausia, kad medžiotojas būtų išmokęs ir suprastų, kaip vilbynė veikia. Kai kurie gamintojai siūlo atskiras vilbynes senoms ir jaunoms stirnoms, taip pat stirniukams. Būna vilbynių ar cyptukų, visa tai sujungiančių į vieną, kuriuos tik reikia atitinkamai sureguliuoti. Paprastai išleidžiami trys garsai, nors būna variacijų: stirnos balsas, kurį galima pavadinti kontaktiniu garsu, stirniuko balsas ir stirnos streso šauksmas, kai prie jos pristoja svetimas stirninas.
Vilbynę per rują galima naudoti ir medžioklėje sėlinant, ir iš bokštelio, taip pat specialiai užsimaskavus ant žemės. Sėdint ant žemės ar vaikštant, privaloma atsižvelgti į vėjo kryptį. Skiriasi nuomonės, ar reikia cypsėti būnant ant žemės, ar galima tai daryti ir iš bokštelio. Girdėta nuomonė, kad stirninas supranta, jog stirnos neskraido, tad link šauksmų iš pakylos jis neis. Šios idėjos laikomasi Skandinavijoje, kur gyvūnai kviečiami tik maskuojantis ant žemės. Vis dėlto vokiečiai mano, kad nėra jokio skirtumo, iš kur stirninas kviečiamas. Be to, jie nurodo, kad iš bokštelio iššauti galima lengviau ir tiksliau. Taip pat didelis pliusas, kad iš bokštelio yra daugiau galimybių stebėti gyvūną ir pamatyti jį iš toliau.
Jeigu sudomintas stirninas yra arti, jis ateis greitai ir užtikrintai. Lengviausia prisikviesti dvimečius stirninus, kuriems tai pirmieji rujos metai, taigi trūksta patirties, o smalsumas didelis. Iš patirties galima spręsti, kad stirniną įmanoma prisikviesti ne tik iš toli, bet ir tą patį kelis kartus. Taip pat yra galimybė prisikviesti ir vyresnį bei labiau patyrusį gyvūną.
Kol neapvaisintos dauguma stirnų, patinai gali neatsiliepti net į labai gerai pamėgdžiotą garsą. Jie labai greitai įmena netikrus garsus, be to, ne tik dėl tono. Jeigu suklysi, tą sezoną konkrečioje vietoje stirnino antrą kartą prisišaukti nepavyks.
Prisišaukimas. Pliusai:
– gali būti efektyvus būdas sėdint bokštelyje pamatyti laimikį, kai iki tol nė vienas nepasirodė,
– įdomus ir dinamiškas medžioklės būdas,
– išplečiamos medžiotojo galimybės,
– kvietimas dažniausiai neišbaido gyvūnų – net jeigu cypimas nedomina, paprastai jie nesprunka.
Prisišaukimas. Minusai:
– reikia vilbynės,
– ribotas laikas, kada šis metodas efektyviausias,
– reikia žinių ir patirties,
– sėkmė labai priklauso nuo oro sąlygų.
Stirninų medžioklė viliojant. Kaip naudoti Clauseno, Nilso Kradelio ir Buttolo vilioklius?
Patogu ir greita! Prenumeruokite arba pirkite žurnalą internetu!
