Patirtis

Smarkiai krito trofėjų vertinimo rodikliai0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Į redakciją kreipėsi skaitytojas, nurodydamas, kad Tarptautinės medžioklės ir medžiojamosios faunos apsaugos taryba (CIC) atsiuntė laišką Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijai (LMŽD), kuriuo prašė paaiškinti katastrofiškai sumažėjusį CIC duomenų bazėje registruotų trofėjų matavimų skaičių. Pasistengėme išsiaiškinti, kodėl taip yra.

Oficialiajame CIC laiške didžiausiai mūsų šalies medžiotojų organizacijai minima, kad 2019 m. CIC duomenų bazėje registruoti 3984 trofėjų vertinimai iš skirtingų CIC valstybių. Iš Lietuvos pernai sistemoje registruota tik 13 trofėjų protokolų. Lyginant su 2018 m., tai didžiulis kritimas: pagal CIC statistiką 2018 m. gauta 1319 vertinimo protokolų, 2017 m. – 238, 2016 m. – 0, o 2015 m. – 690.

LMŽD vadovas Jonas Talmantas nurodė, kad trofėjų vertinimų, kuriuos ekspertai registruoja CIC duomenų bazėje, skaičius yra tiesiogiai proporcingas gautų vertinti tinkamų trofėjų skaičiui. „Medžiotojams vis labiau rūpi tauriųjų elnių ir kitų trofėjinių gyvūnų populiacijos kokybė, jie tausoja perspektyvius ir nori išauginti didelius, rimtų medalių vertus trofėjus, o ne medžioti bet ką. Kai bus daugiau trofėjų, bus ir daugiau vertinimų“, – teigė J. Talmantas.

Trofėjų paroda

„Tikimės, kad Lietuvos ekspertai parodys didesnį susidomėjimą ir šiemet bus pateikta daug daugiau trofėjų vertinimų, ypač turint omenyje, kad 2020 metais planuojama rengti vyriausiųjų trofėjų ekspertų (angl. judge) kursus. Norime priminti, kad suvesti trofėjų duomenis yra kritiškai svarbu, kad CIC trofėjų vertinimo sistema pasiektų visą skaidrumo, patikimumo ir naudingumo potencialą“, – rašoma CIC Gamtos apsaugos skyriaus atstovės Lunos Milatovic laiške.
Didelėje trofėjų vertinimų duomenų bazėje CIC sukaupta informacija leidžia įvertinti medžiojamųjų gyvūnų populiacijos padėtį ir dinamiką CIC valstybėse narėse, taip pat panaudoti gautus duomenis moksliniams tikslams. Reikiamos informacijos trūkumas griauna šią sistemą ir kenkia Lietuvos trofėjų ekspertų reputacijai.

LMŽD gautame laiške priminta apie prieš dvejus metus CIC valdybos posėdyje priimtą sprendimą, kad toliau kiekvienas vyriausiasis trofėjų ekspertas ir sertifikuotas CIC trofėjų matuotojas kas trejus metus duomenų bazėje turės registruoti bent 15 skirtingų trofėjų vertinimų ir pateikti ataskaitą apie įsitraukimą į trofėjų parodų ekspertų komisijos darbą šiuo laikotarpiu. Priešingu atveju eksperto sertifikatas neteks galios ir bus atnaujintas tik dar kartą išklausius mokymus.

Iš viso Lietuvoje šiuo metu yra 73 aktyvūs trofėjų vertintojai: 7 vyriausieji trofėjų ekspertai ir 66 sertifikuoti CIC trofėjų matuotojai. Patyrinėjus prieinamą informaciją paaiškėjo, kad visų Lietuvos CIC trofėjų ekspertų liudijimai baigia galioti 2022 metais.

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.