Medžioklės reikmenys

Shilba. Pigus ir įdomus0

Nuotrauka: Linda Dombrovska

Taikiklis – vienas svarbiausių tikslaus šaudymo elementų. Dar neseniai galėjai drąsiai sakyti – geras taikiklis kainuoja brangiai, o dabar jau galima teigti, kad ir už mažesnę kainą galima įsigyti gana kokybišką taikiklį ne nuo aukščiausios lentynos. Jau pažįstame ekonominės klasės Yukon Jaeger, Fomei, Delta gaminius, dabar prie šio sąrašo galima pridėti ir Shilba, kurį siūlo parduotuvė Gunmarket.eu.

Pavadinimas Shilba daugeliui medžiotojų daug nesako, bet taikiklį apžiūrėjus pirmasis įspūdis gana geras. Shilba optinių taikiklių serija Gold Medal jungia profesionalų, medžiotojų ir šaulių sportininkų ekspertizę bei kompanijos bandymus pasiūlyti kuo aukštesnę kokybę už prieinamą kainą. Pirma, ką pamatai pažiūrėjęs į taikiklį, yra žemas profilis – ašių reguliavimo bokšteliai žemi, nors centrinis vamzdis – 30 mm.

Shilba

Įmonė

Shilba ištakos – nedidelėje gamykloje netoli Osakos (Japonija). 1975 metais specialistai iš Argentinos keliavo į Japoniją ieškodami ko nors, kas galėtų gaminti kokybiškus taikiklius už prieinamą kainą. Taikikliai buvo skirti kiškių medžioklei, naudojant paprastus .22 LR kalibro pusautomačius. Tuo metu Argentinoje kiškiai laikyti dideliais kenkėjais, o jų mėsa daugiausia eksportuota į Vokietiją. Tūkstančiai medžiotojų šaudė kiškius, kurie labai greitai dauginosi plačiuose Argentinos pampose, nes ten jiems buvo labai palanki aplinka. Kiškiai tapo didžiausiu siaubu ūkininkams.

Pirmieji du modeliai 4×32 ir 4×40 buvo labai pamėgti, o pirmoji 2000 gaminių partija parduota greičiau nei per 60 dienų. Buvo aišku, kad žmonėms reikia gero taikiklio, perteikiančio skaidrų vaizdą, pigesnio nei plačiai prieinami, bet brangūs JAV ir Europos prekės ženklai. Pamažu sukurta naujų modelių ir išplėsta pasiūla. 1981 metais mažos japonų gamyklos savininkai pardavė Shilba, kuri toliau vystėsi, siūlydama ne tik taikiklius, bet ir žiūronus, tolimačius, astronominius teleskopus.

Produktų pasiūla greitai viršijo Argentinos rinkos galimybes, tad 2000 metais Shilba pradėjo eksportuoti į kitas Lotynų Amerikos šalis. 2004 metais buvo sukurtas modelis su Nr. 4 apšvietimo tinkleliu ir 30 mm centriniu vamzdžiu, kuris labai populiarus Europoje. Įmonei pavyko pasiekti Ispaniją, kur gerai išvystytos medžioklės tradicijos.

Apie taikiklį

Dabar Shilba siūlo taikiklius, išsiskiriančius dviem esminiais dalykais – matymo lauku ir lęšių skaidrumu. Be to, yra reguliuojamas raudonasis taškas ir apšvietimo tinklelis. Į mano matymo lauką pateko Shilba Gold Medal 3-12×56 su B4A apšvietimo tinkleliu. Taikiklis skirtas kalibrams nuo mažųjų iki .300 Win Mag ir .338 Win, vadinasi, gamintojas žada patvarumą net šaudant galingais kalibrais. Šis modelis Gunmarket.eu kainuoja 390 eurų, o tai yra visai prieinama kaina.

Pakilnojus šį taikiklį iš tiesų stebina skaidrūs lęšiai ir vaizdo kokybė bei plonas, itin malonus apšvietimo tinklelis. Svarbu, kad įjungus raudonąjį tašką pirmuoju režimu jis vos įžiūrimas, bet maksimaliu režimu neakina. Raudonasis taškas kompaktiškas ir apvalus, ryškiais kontūrais, o ne susiliejęs kaip žvaigždė, todėl laikau tai dideliu pliusu. Reikia atsižvelgti ir į mažą niuansą: prišaudant taikiklį vienas optikos spragtelėjimas yra 1/4 colio 100 jardų (91,44 metro).

Įdomus sprendimas – B4A. Šiuo balistiniu tinkleliu galima apskaičiuoti, kaip kulka kris konkrečiu nuotoliu. Svarbu prisiminti, kad gamintojo nurodymai yra rekomendaciniai ir juos tikrai reikėtų patikrinti realiai, atsižvelgiant į savo ginklą, kalibrą ir šaudmenų svorį. Taip pat prisiminkite, kokiu didinimu atliekamas bandymas, nes gamintojo skaičiavimai atlikti didinant 10 kartų. B4A apšvietimo tinklelis išbandytas su šiais kalibrais: .243 Win / 55 gr, .243 Win / 95 gr, .270 Win / 130 gr, 7mm Rem Mag / 150 gr, 7×64 / 140 gr, .300 Win Mag / 180 gr, .308 Win / 150 gr, .338 Win / 200 gr, prišaudant ginklą iš 100 m ir toliau.

Kiekviena tolesnė tinklelio padala atitinka tolesnį šimtą kulkos kritimo metrų, į apačią yra keturios papildomos padalos. Nustačius nuotolį galima sėkmingai šaudyti iki 500 metrų. Aišku, reikia patikrinti pagal šaudmenų svorį ir vamzdžio ilgį, todėl geriausia pačiam iššauti iš šių atstumų, kad suprastum, kaip apšvietimo tinklelis veikia konkrečioje situacijoje.

Kiti parametrai: Shilba Gold Medal 3-12×56 sveria 635 g, jo matymo laukas iš 100 m – nuo 3,1 iki 12,3 m.

Išvados

Susiję straipsniai

Didžiausias šio taikiklio privalumas – kaina. Kitas pardavėjo minimas pliusas – penkerių metų garantija. Anot Gunmarket.eu, prekiaujant šiais taikikliais su jais dar nebuvo problemų ir nė vienas nebuvo grąžintas garantiniam remontui. Jeigu planuojate įsigyti karabiną ir dar neapsisprendėte dėl taikiklio, verta pagalvoti apie Shilba.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose.

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.