Patirtis

Prasideda aktyvus vilkų užpuolimų laikotarpis? Jūžintuose avių augintojas neteko pusės savo bandos0

Nuotrauka: unsplash.com

Vilkų populiacija didėja. Tai liudija vis dažnesni vilkų pastebėjimai gamtoje, medžioklės praktika ir mokslininkų tyrimai.

Kad šių plėšrūnų populiacija mūsų šalyje yra puikios būklės, rodo ir vilkų išpuolių prieš ūkio gyvūnus skaičius.
Vasaros pabaigoje ir rudens pradžioje vilkai savo jauniklius aktyviai moko medžioti. Būtinybė maitinti vis augančius palikuonis – dar viena priežastis, kodėl vilkai mėgsta lengvą grobį – avis, ožkas, veršelius ir elnių sodų bandas.

Rokiškio rajono avių augintojai su baime ir nerimu laukia rudens, kada rajono miškuose gyvenančios vilkų šeimos ims mokyti jauniklius medžioti. Tačiau jūžintiškiui Vidui Rimiškiui nereikėjo laukti ir rudens: praėjusią savaitę jo auginamą 20-ies avių bandą jau gainiojosi vilkai, po kurių apsilankymo ūkininkas neteko 9 avių.

Skaitykite „Rikiškio dienos“ straipsnį apie vilkų užpuolimą.

Avinas slėpėsi vandenyje

Nuostolių šiam ūkininkui vilkai pridaro jau antrą kartą: į bandą pilkiai įsisukę buvo prieš porą metų.

V. Rimiškio žmoną Ritą Rimiškienę labiausiai stebino tai, kad šį kartą avių bandą vilkai gainiojosi miestelio teritorijoje, beveik prie namų esančioje pievoje.

„Ganykla prie pagrindinio kelio – įvažiavimo į Jūžintus. Ežero pakrantėje. Ta naktis buvo labai „judri“: mes patys su vyru ir anūke apie vidurnaktį grįžom iš Dusetų miestelio šventės, kiek vėliau iš jos grįžo dukra su draugu. Važiavom pro ganyklą. O paryčiais Vidas jau rado skerdynes. Ir kada jie spėjo… sudraskė devynias avis. Vaizdas – kraupus. Aviną radom stovintį vandenyje ir sparčiai skabantį nendres. Matėsi, kad labai įbaugintas“, – pasakojo R. Rimiškienė ir svarstė, kad, greičiausia, atėjusi vilkų banda medžioklę ir pradėjo nuo kelio pusės, avis suvarydami į vandenį. Nugalabytos tos, kurios pasuko į priešingą pusę…

Moters teigimu, vilkai Jūžintuose šiais metais jau buvo ir visai neseniai: įlindę į lauko pašiūrę nuostolių pridarė kitam avių augintojui.

Kompensuoja tik registruotas avis

Rokiškio rajono savivaldybės žemės ūkio skyriaus vyriausioji specialistė Irina Barauskienė patvirtino – vilkų puotos metu jūžintiškis neteko 7-9 avių.

„Dar nėra iki galo sutvarkyta dokumentacija, laukiame pažymų iš Maisto ir veterinarijos tarnybos, tada tiksliai žinosime avių skaičių. Šiais metais tai pirmas vilkų išpuolis, nuo kurio nukentėjęs žmogus kreipėsi dėl kompensacijos“, – kalbėjo specialistė.

Anot I. Barauskienės, 2022 m. buvo užfiksuoti 3 vilkų „puotos“ atvejai ir prisiminė, jog vieni baisiausių metų rajone buvo 2015-ieji, kai po vilkų apsilankymo bandoje, avių augintojas suskaičiavo beveik pusė šimto nugalabytų avių. Išsiskyrė ir 2021-ieji, kada ūkininkas rado vilkų papjautą 31 danielių.

50-ies kilogramų vilkas…

Rokiškio medžiotojų ir žvejų draugijos atstovas, medžioklės žinovas, medžiotojas Gytis Andriuškevičius išgirdęs apie vilkų puotas Jūžintų apylinkėse šyptelėjo – reiškia, ne visus sumedžiojo, nors patvirtino, kad tose apylinkėse prieš porą metų sumedžiota daugiausia vilkų.

„Kol kas dar nusiskundimų nėra. Daugiausia jų būna rudenį, kai vadas mokina medžioti. Jei jau pradeda pulti avis, reiškia aplink yra susidariusi didelė koncentracija: yra ne viena šeima, reikia išmaitinti 5-6 vilkiukus. Dabar, su prieaugliu, rajone yra apie 40 vilkų“, – skaičiavo medžiotojas ir prasitarė, kad pavasarį atliktos vilkų apskaitos metu pagal rastus pėdsakus matyti, jog didžiausias vilkas rajone – apie 50 kg sveriantis patinas.

Jo teigimu, vilkas – itin sparčiai migruojantis gyvūnas, per naktį galintis nubėgti iki 20 km. Nors dabar, pasak G. Andriuškevičiaus, jie apsistoję labiau prie irštvų: „Mūsų rajone yra kokios 5 šeimos, kurios jauniklius tikrai veda čia. Nemigruoja. Daugmaž žinom, kurioje vietoje jie „bazuojasi“.

Susiję straipsniai

G. Andriuškevičius sakė, jog prieš keletą dienų du klajūnai buvo pastebėti prie Kazliškio, ryte bėgantys per kelią.

Šaltinis rokiskiosirena.lt

Išleistas naujas žurnalo numeris!

LA.lv