Medžioklės reikmenys

Prancūziško dizaino pavyzdys – Opinel0

Nuotrauka: iš archyvo

Tekstas: Oskaras Treilichas

Kiekvienas mūsų žino apie Prancūzijos virtuvę ir manau, kad niekam nekyla abejonių, jog tai viena subtiliausių virtuvių pasaulyje. Geriausi virėjai savo įgūdžiams tobulinti renkasi Prancūziją, nes ten gyvena pasaulio kulinarijos madų diktuotojai. Parodykite man virėją, kurio svarbiausias instrumentas nebūtų peilis! Prancūzija ir peilių gamyboje nėra išimtis. Pjaunamųjų įrankių industrija šioje šalyje itin išvystyta, be to, prancūzai nieko nedaro šiaip sau – viskas turi turėti šarmo ir stilių. Netgi peiliai!

1872 metais Prancūzijos pietuose, Savojos regione, Ževūdazo miestelyje, kalvio šeimoje gimė Josephas Opinelis. Aštuoniolikos metų jaunuolis aktyviai padėjo tėvui gaminti ir galąsti darbo įrankius, nes tai buvo šeimos pajamų šaltinis. Josepho susidomėjimas tų laikų technologijomis taip išsiplėtė, kad jis pats pasigamino fotokamerą ir ėmė aktyviai užsiimti fotografija, uždarbiavo fotografuodamas vestuves ir renginius vietos apylinkėje.

Jo tėvas buvo itin konservatyvus amatininkas ir pripažino tik tradicinį požiūrį į darbą, taigi gamindamas įrankių nenaudojo tuo metu prieinamų prietaisų ir technologijų, užtat Josephas, nepaisydamas jo norų, skyrė visą savo laisvalaikį, kad išmoktų apie metalo apdirbimo agregatus, ir ilgainiui sukūrė nedidelį kišeninį peilį – taip atsirado opineliai.

1897 metais J. Opinelis išleido dvylika skirtingo dydžių sulenkiamų peilių, kurių kiekvieno numeris atitiko konkretų dydį: pavyzdžiui, peilis Nr. 1 buvo tik 2 cm ilgio, jį buvo galima prisegti prie laikrodžio grandinėlės ir nešiotis kišenėje, o peilis Nr. 12 buvo 12 cm ilgio. 1935 metais kaip nepelninga buvo nutraukta 1 ir 11 numerių gamyba, o 1970 metais nedidele partija kaip specialus užsakymas buvo pagaminta milžiniškų Opinel peilių Nr. 13, kurių ilgis buvo 22 cm, o atlenkti siekė beveik pusmetrį.

Opinel

1901 metais įmonės pajamos didėjo ir užsakymai byrėjo kaip iš gausybės rago, taigi reikėjo plėstis. Šalia tėvo dirbtuvės buvo atidaryta nauja gamykla Pont de Gévoudaz.
Atsižvelgiant į augančią gamybos apimtį, reikėjo optimizuoti gamyklą ir pastatyti naujų ir greitesnių įrenginių, kurie padėtų pagaminti peilius daug greičiau nei iki tol.

Dėl savo hidroturbinos J. Opinelis buvo pirmasis kaime, turėjęs elektrą. Paskui, įvedęs gamykloje ir savo namuose elektrą, jis apšvietė kaime kelią iki darbo. Viena vyresnio amžiaus dama visuomet stebėdavosi: „Kaip tu padarai, kad per tas virves tekėtų alyva?“

1565 metais Prancūzijos karalius Karolis IX buvo išleidęs įsakymą, kad kiekvieno amato meistras ant savo gaminių turi uždėti emblemą, kuri garantuotų jų kilmę ir kokybę. 1907 metais, laikydamasis tradicijų, Josephas pasirinko emblemą, kurioje pavaizduota laiminanti ranka, o virš jos puikavosi karališkoji karūna.

Šv. Jono Krikštytojo ranka matoma Sen Žan de Morjeno miestelyje, esančiame netoli Opinelių šeimos gimtųjų namų Albiez-le-Vieux. Šis ženklas, puošiantis visą Opinel produkciją, yra tarsi priminimas, kad Savoja kadaise buvo hercogystė. Nuo tada ant visos produkcijos, gaminamos Opinelių šeimos įmonėje, uždedamas karūnuotosios rankos ženklas.

1911 metais J. Opinelis dalyvavo Tarptautinėje Alpių parodoje Turine. Jis jai ruošėsi labai kruopščiai, pagamino gražų medinį stendą savo dvylikos dydžių peilių serijai ir paruošė papildytą stalo ir virtuvės peilių kolekciją, taip pat skutiklių, žirkles, sūrio peilį ir kamščiatraukį. Už dalyvavimą parodoje J. Opineliui buvo įteiktas aukso medalis. Šį ypatingą medinį stendą kartu su diplomu dabar galima apžiūrėti pagrindiniame Opinel įmonės pastate.

Nuotrauka: iš archyvo

Laikui bėgant ir apimčiai augant, Josephas suprato, kad negalės toliau vystyti savo įmonės, jeigu liks kaime. Reikėjo rasti naują vietą gamyklai. Vis dėlto, kad žengtų tokį svarbų žingsnį, vieta turėjo atitikti daugybę reikalavimų. Puiki vieta naujajai gamyklai buvo rasta Šamberi mieste, kur J. Opinelis įsigijo seną kailių raugyklą kartu su kriokliu Hjero kanale. Patalpos buvo senos, bet netoli Šamberi geležinkelio stoties ir transporto kelių, o tai suteikė didelių transportavimo privalumų. Kad perkeltų gamyklą, buvo naudojami mulai, o įrenginiai ir technika į naujuosius namus Šamberi pervežti traukiniais. Porą mėnesių patalpos buvo remontuojamos, ir 1917 metais J. Opinelis kartu su sūnumis Marceliu ir Léonu pradėjo vystyti Opinel pramonę.

Gamyklos patalpoms šildyti visuomet buvo naudojamos medienos atliekos, likusios nuo peilių rankenų gamybos. Ir mūsų dienomis jos vis dar naudojamos šildymui. Tokia optimizacija kasmet įmonei sutaupo apie 200 000 litrų kuro. 1926 metų sausį įvyko avarija ir kilo gaisras, sunaikinęs visą pastatą. Opinelių šeima nenuleido rankų. Priešingai – nusprendė pastatyti naują, iš karto gamybai pritaikytą pastatą.

Taip per kelis mėnesius buvo pastatytas modernus fabrikas, kuris atidarytas 1927 metais, tą pačią dieną, kai buvo pakrikštytas Josepho anūkas Maurice’as, pirmasis Marcelio sūnus. Dabar šis fabrikas yra uždarytas.

1950 metais Maurice’as prisijungė prie šeimos verslo ir aktyviai padėjo savo tėvui gamykloje. Būdamas 23 metų, pirmuosius savo metus gamykloje jis praleido padėdamas dėdei Léonui, kuris vadovavo įmonei ir buvo atsakingas už jos rinkodarą. Marcelis, kaip ir jo tėvas, labai mėgo techniką ir buvo atsakingas už dirbtuves ir gamybą. Tuo metu gamykloje dirbo daugiau kaip penkiasdešimt žmonių. Maurice’as vadovavo įmonei iki pat mūsų dienų, ir 2016 m. rugpjūčio 17 d. mirė. Dabar įmonės savininkas ir vadovas yra jo sūnus Denis Opinelis.

Iš pradžių Opinel peilį sudarė keturios dalys: geležtė, rankena, žiedas ir kniedė. Žiedo reikėjo, kad geležtė tvirtai laikytųsi rankenoje. 1955 metais Marcelis Opinelis, norėdamas pagerinti peilio saugumą, išrado sistemą Virobloc®. Jis sukūrė besisukančią spynelę ant rankenos žiedo: pasukus atlenkto peilio žiedą, užtikrinama, kad geležtė užfiksuota, taigi saugi. Šią iš pažiūros paprastą idėją lydėjo sudėtingas įgyvendinimas. Iki 2000 metų sistema Virobloc® buvo modifikuojama, kad spynelė veiktų ir tada, kai peilis sulenktas, ir kad šis negalėtų atsilenkti. Iš pradžių naujoji sistema buvo naudojama tik keliems modeliams, bet atėjus XXI amžiui gamykla jau visiškai perėjo prie naujosios sistemos.

Po Antrojo pasaulinio karo įmonė vis dar sparčiai plėtėsi. Buvo nuspręsta statyti naują, didesnę ir modernesnę gamyklą vos keli kilometrai nuo senosios, pramoniniame Šamberi rajone La Revériaz. Naujoji gamykla miesto pakraštyje buvo atidaryta 1973 metais. Iš pradžių pastatas buvo statomas tik kaip gamykla, bet 2003 metais jis tapo pagrindine įmonės buveine ir centriniu biuru.

1985 metais Londono Viktorijos ir Alberto muziejus pripažino gamyklos dizainą kaip vieną iš 100 geriausių pasaulyje; šiame sąraše yra tokie garsūs prekės ženklai kaip Porsche 911 ir Rolex. Kad gautų tokį pripažinimą, objektas turi būti populiarus ir naudojamas kiekvieną dieną. Opinel peilių estetika ir funkcionalumas neabejotinai įtikino kelias naudotojų kartas.
1998 metais Denis Opinelis perėmė įmonės valdymą iš savo tėvo Maurice’o.
2003 metais pagrindinė buveinė buvo perkelta iš Konjino į La Revériaz, o gamyklos plotas buvo išaugęs iki 5000 kvadratinių metrų.

Opinel gamykla vis dar gauna naujų pripažinimų ir pagyrų dėl peilių, kuriuos šeima gamina dar nuo Pirmojo pasaulinio karo laikų, griežtai laikydamasi savo šaknų ir tradicijų. Šie peiliai turi ypatingo žavesio ir iš tiesų garsėja visame pasaulyje ne tik dėl savo dizaino, bet ir kokybės bei naudojamų medžiagų.

Einant metams ir kaupiantis patirčiai, Opinel savo peiliams naudoja tik dviejų tipų plieną, t. y. anglinį ir nerūdijantįjį, kurio kietis – nuo 57 iki 59 HRC pagal Rokvelo skalę. Geležtė užpakalinėje dalyje yra plona, ji aštri ir puikiai tinka kasdieniams darbams. Iš visų modelių reikia ypač išskirti tradicinę seriją, kuri nepasikeitė beveik šimtmetį. Ypač džiugina, kad ši prancūzų kompanija pasirūpino ir jaunais medžiotojais, ir nuotykių ieškotojais.

Vaikams skirta serija Mano pirmasis opinelis yra puikus būdas sudominti juos poilsiu gamtoje. Kuris berniukas nesidžiaugtų savo pirmuoju peiliu? Tėvai gali būti ramūs: peilio dizainas pritaikytas taip, kad vaikai nesusižeistų. Žinoma, prieš duodant mažamečiui peilį kai kuriose šalyse reikia gauti jaunojo peilių naudotojo sertifikatą prižiūrint tėvams, bet tai jau kita istorija.

Nuotrauka: iš archyvo

Yra įvairių modelių grupių: specialiai pritaikyti peiliai žygiams gamtoje, išgyvenimo peiliai su titnagu, peiliai sodui, ypač įdomus atrodo peilis grybautojams – su specialiu šepetėliu grybams valyti. Elegantiška serija Slim išsiskiria gracingai išlenkta rankena iš gluosnio, o šios serijos peilių geležtė yra iš švedų nerūdijančiojo plieno Sandvik 12C27.

Medžiotojams rekomenduotume Opinel daugiau naudoti kaip antrąjį peilį medžioklėje, t. y. užkandžiams medžiotojų namelyje ir kasdieniams darbams. Ir ne todėl, kad peilis netiktų medžioklei, o todėl, kad nesinori tokiu elegantišku gaminiu pjaustyti gyvūnų vidurių. Skrosti ir lupti geriau tinka kiti instrumentai.

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.