Patirtis

Plėšrūnų globėjai užaugino solidžią vilkų populiaciją0

Nuotrauka: Ūkininko patarėjas

ŪP korespondentas Juozas SKRIPKAUSKAS

Vilkų yra visoje Lietuvoje. Ant rankų pirštų galima suskaičiuoti kaimiškas savivaldybes, kuriose per šį medžioklės sezoną nenušautas nė vienas pilkis. Buvo leista nušauti 190 vilkų, sumedžiota pusantro šimto, tačiau medžioklės sezonas dar tik įpusėjo. Medžiotojai kalba, kad Lietuvoje vilkų gali būti per du tūkstančius, o nustatytas limitas nė iš tolo nesumažins plėšrūnų daromos žalos ūkininkams.

Vilkai pasiskirstę tolygiai

Gilinantis į Aplinkos ministerijos pateiktą vilkų medžioklės statistiką matyti, kad laimikiai beveik tolygiai pasiskirstė visoje Lietuvoje. Suskaičiavome 8 kaimiškas savivaldybes, kuriose nenušautas nė vienas vilkas. Tai daugiausia mažosios savivaldybės ir vienas kitas didesnis rajonas įvairiuose Lietuvos regionuose. Taigi nėra regiono, kur vilkų nebūtų ar jie neatklystų iš kaimyninių rajonų.

Solidžiausiais laimikiais gali pasigirti Rokiškio r. medžioję medžiotojai – nušauta 12 pilkių, Kėdainių r. – 11, Ukmergės r. – 9, Anykščių r. – 8 vilkai. Kadangi medžioklės sezonas dar tik įpusėjęs, patys medžiotojai neabejoja: limitas bus išnaudotas anksčiau laiko, kaip jau yra buvę ne vienais metais.

Šiemet vilkų leista nušauti kaip niekada daug – 190. Pernai buvo sumedžioti visi leisti 175 vilkai, užpernai limitas siekė 120, seniau – dar mažiau. Pavyzdžiui, per 2014–2015 metų medžioklės sezoną leista nušauti viso labo 33 vilkus. Tačiau redakcijos kalbinti medžiotojai tvirtino, kad ir šiųmetis skaičius yra per mažas, nes vilkų yra labai daug.

Įvardija didelius skaičius

Asociacijos „Šilalės medžiotojų ir žvejų draugija“ pirmininkas Kęstutis Buja „Ūkininko patarėjui“ pasakojo, kad, jo skaičiavimais, vilkų prieš keletą metų jų rajone galėjo būti 60–70, o dabar – dar daugiau.

„Jau prieš 5 metus rinkome statistinius duomenis, tada rajone suskaičiavome 60–70 vilkų. Bet į tuos skaičius Vilnius nekreipė dėmesio, valdininkams kaip buvo, taip ir yra šalyje 250 vilkų. Mokslininkai, kuriems siuntėme duomenis, sakė manantys, kad mes meluojame. Tik kai patys atvyko į nurodytą vietą ir pamatė gyvą vilką, suprato, kad sakome tiesą. Manau, Lietuvoje suskaičiuotume du su puse tūkstančio vilkų“, – tikino K. Buja.

Vilkai sugeba iš sodybos nunešti net prie grandinės pririštus šunis – šiemet toks atvejis įvyko Šilalės rajone. K. Bujai nerimą kelia ne tikrieji vilkai, o mišrūnai.

„Netikrieji vilkai, arba šuns ir vilko mišrūnai, nebijo žmonių. Jie dar pavojingesni už tikruosius vilkus“, – neabejojo Šilalės r. medžiotojų vadovas.

Įspūdingiausios metų medžioklės

Šilalės r. praėjusių metų lapkritį vienoje medžioklėje buvo nušauti iškart keturi vilkai. Šie pilkiai krito nuo „Medvėgalio“ būrelio medžiotojų kulkų.

„Netoli Kaltinėnų dideliame plote surengėme medžioklę su varovais. Buvo vilkų šeimyna, septyni vilkai. Keliems pavyko pabėgti, o keturis nušovėme. Dar vieną didelį vilką jau šiemet sumedžiojome netoli Medvėgalio kalno. Iki šiol mūsų būrelio medžiojamuose plotuose ūkininkai nuo vilkų nenukentėdavo, tačiau pernai toks atvejis buvo. Vadinasi, vilkų daugėja“, – ŪP papasakojo „Medvėgalio“ būrelio pirmininkas Audrius Lileikis.

Dar įspūdingesnės medžioklės praėjusių metų lapkritį būta Kėdainių rajone – čia vienu metu krito penki vilkai.

„Daug medžiotojų dalyvavo toje medžioklėje, buvo geros oro sąlygos – pasnigę, labai gerai matėsi pėdos, todėl nebuvo sunku nustatyti vilkų buvimo vietą. Jų šeimyna buvo susirinkusi eglynėlyje, kur dorojo papjautą elnią. Jie buvo taip užsiėmę savo laimikiu, kad nelabai ir kreipė dėmesį į tai, kas vyksta aplinkui. Tą dieną pasisekė sumedžioti penkis vilkus. Kuo daugiau medžiotojų medžiok­lėse dalyvauja, tuo didesnis ir sumedžiojimas“, – ŪP pasakojo Kėdainių r. medžiotojų ir žvejų draugijos valdybos pirmininkas Lionius Stanevičius.

Susiję straipsniai

Anot rajono medžiotojų vadovo, pastaruoju metu jų medžiojamuose plotuose pastebėti dar keturi vilkai, o kad juos aptiktum, reikia nuolat stebėti, įdėti daug darbo.

Plačiau skaitykite portale ukininkopatarejas.lt!

Prenumeruokite žurnalą Medžioklė iki 2022 m. pabaiga!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.