Patirtis

Pirmiausia saugosime, o paskui mokėsime medžiotojams, kad jie išspręstų problemą? Kormoranai naikina žuvininkystės ūkius0

Nuotrauka: unsplash.com

Žuvininkystės ūkius naikina kormoranai (Phalacrocorax carbo), rašo portalas Lrytas.lt. Dėl jų žuvų augintojai praranda apie pusę savo užaugintos žuvies, o tai – milijoniniai nuostoliai. Kad apsigintų, žuvininkai samdo kormoranų medžiotojus. Sako, kad tai – vienintelis efektyvus būdas su jais kovoti.

Bet medžioti tiek, kad nuostoliai būtų reikšmingai sumažinti – draudžiama.

Kaip praneša Lrytas.lt, Kormoranų reguliavimo taisykles planuojama keisti nuo kitų metų, žuvų augintojų tai neguodžia, sako, reikėtų panaikinti apribojimus medžioti kormoranus ir ne kitąmet, o tuoj pat.

Kormoranai yra didelė problema daugelyje Europos šalių. Šie paukščiai plinta, jų populiacija auga. Tas pats vyksta ir kaimyninėse šalyse, kur šie paukščiai vis dar saugomi, o leidimus medžioti galima gauti tik ribotam kormoranų skaičiui ir tik žalos vietose.

Europos medžioklės ir gamtosaugos federacijos (FACE) susitikimo metu Bulgarijos medžiotojai dalijosi patirtimi, pasakodami apie kormoranų populiacijos dinamiką jų šalyje: „Iš pradžių gamtosaugos organizacijos ir visi „žalieji“ labai džiaugėsi, kad mūsų šalyje atsirado kormoranų kolonijos. Medžiotojai iš karto pasakė, kad bus problemų, bet, žinoma, antimedžiotojų organizacijos kovojo prieš mus kaip inkvizicija prieš eretikus. Žuvininkystės ūkių savininkai pradėjo reikšti savo susirūpinimą ir reikalauti kompensacijų. Tada mums buvo leista gauti nedidelį kiekį leidimų medžioti kormoranus. Tada taisyklės buvo pakeistos ir paukštį buvo galima medžioti laisvai. O dabar valdžia moka, kad kas juos sumedžiotų…“ Bulgarijos atstovė teigė, kad tokia situacijos raida laukia kiekvienos šalies, kurioje šie paukščiai apsigyveno.

Kormoranų populiacija Bulgarijoje per pastaruosius 13 metų išaugo nuo 2800 lizdų porų iki 5281 poros, o tai 2020 metų duomenys!

Lietuvoje jau 20 000 paukščių?

2022 metais, Klaipėdos universiteto Jūrų tyrimų instituto mokslininko Antano Kontauto tyrimų rezultatais, Lietuvoje buvo 9000 lizdinių kormoranų porų. Tai reiškia, kad šiais metais tik mūsų šalies teritorijoje jau galėjo būti arti 20 000 paukščių.

Didysis kormoranas

Didysis kormoranas Lietuvoje minta įvairaus dydžio žuvimis, bet dažniausiai smulkiomis 10–15 cm – pūgžliais, paprastosiomis kuojomis, ešeriais, grundalais rubuiliais, plekšnėmis, builiais. Didesnių rūšių žuvimis rečiau – lynais, paprastaisiais karpiais, upiniais ungurais, vėgėlėmis, europinėmis lydekomis. Mokslininkai, Lietuvoje tyrinėję šių paukščių mitybą, jų skrandyje yra aptikę 700 g lyną, bei vieno kormorano besimaitinančio žuvininkystės ūkio tvenkinyje – 600 g karpį.

Anot Dr. Žilvino Pūčio, savo mokslinėje disertacijoje 6 metus tyrinėjusio šių paukščių mitybą Kuršių mariose, didieji kormoranai vieninteliai bent kiek reguliuoja invazinių grundalų rubuilių populiacijos paplitimą. Pagal mitybos svarbą grundalai rubuiliai jiems yra ketvirtojoje vietoje.

Suaugęs didysis kormoranas per dieną sulesa 0,3 kg, kitais duomenimis 0,75 kg žuvies.

Mirusi zona – kormoranų kolonija. Medžiotojos dienoraštis #14

Įsigykite naujausią žurnalo numerį internetu!

Susiję straipsniai

Naujasis priedas. Medžioklės ginklai ir šaudymas

LA.lv