Medžioklės reikmenys

Pasaulio kalibrai. 7 mm Practical iš Naujosios Zelandijos0

Nuotrauka: Linda Dombrovska

Ne visada parduotuvėje galima nusipirkti tokio kalibro ginklą, kurio nori širdis. Kartais medžiotojas ar šaulys turi tokių reikalavimų, kurių negali patenkinti jokia pramoninė amunicija. Šaudymo entuziastas Nathanas Fosteris iš Naujosios Zelandijos pabandė sukurti savo šovinį, tinkantį šaudyti ir iš artimų, ir iš tolimų distancijų.

N. Fosterio sukurtas šovinys pasaulyje žinomas kaip 7 mm Practical. Daug kas apie šį šovinį nieko nežino, ne visada kišenė leidžia įsėsti į lėktuvą ir nuskristi į Naująją Zelandiją išbandyti šio išradimo vadovaujant pačiam kūrėjui. Idėja apie šio kalibro kulką kilo dar iš kito reto kalibro šovinio 7 mm RUM, kurio vamzdžio resursas yra mažas dėl didelio parako užtaiso. Toks rezultatas buvo visiškai nepageidaujamas. N. Fosteris norėjo patikrinti, ar 7 mm RUM rodiklius būtų galima įspausti į mažesnę tūtą, optimizuojant taip dievinamus 7 mm kulkos rodiklius.

Vieno dalyko N. Fosteris vis dėlto norėjo išvengti – būtinybės modifikuoti gamykloje pagamintų ginklų lizdą, kad su sunkesne kulka būtų galima šauti iš tolimesnių distancijų. Kokia daugiau gali būti 7 mm kulkos misija, jei ne šaudyti iš toli?

Ši idėja nebuvo revoliucinė, tai greičiau bandymas pagerinti jau esamos pasiūlos rodiklius.

Garsusis 7 mm Rem Mag buvo sukurtas iš .338 Win Mag tūtos.

Mažiau žinomas .300 H&H buvo perdarytas ir iš jo sukurtas 7 mm Mashburn. N. Fosteris norėjo sukurti naują šovinio dizainą, kurio pagrindas – .300 Win Mag – jau pats savaime labai geras kalibras.

Todėl 7 mm kulka buvo pritaikyta .300 Win Mag tūtai. Prioritetas buvo išvengti 7 mm Rum keliamo vamzdžio dilimo. Idealus N. Fosterio šovinys turėtų būti naudojamas ir labai arti medžiojamo gyvūno, ir iš toli, žinoma, laikantis visų medžioklės etikos reikalavimų. Pagrindinė užduotis buvo tiksliai nustatyti reikiamą parako užtaiso kiekį, nes iš esmės, norint įgyvendinti N. Fosterio idėją, būtų galima naudoti standartinę 7 mm Rem Mag tūtą.

Naudojant puikius Naujojoje Zelandijoje gamintus True-Flite vamzdžius, per bandymus atsiskleidė keletas problemų, pavyzdžiui, buvo sunku po šūvio iš lizdo išimti tūtą. Tačiau problemas buvo galima išspręsti žaidžiant su šovinio kaklelio skersmenimis.

Dėl to reikėjo truputį perdaryti dizainą. Rezultatas buvo tikrai įspūdingas.

Šaunant 66 cm ilgio vamzdžiu, 162 greinų (10,5 g) kulka iš vamzdžio išskrieja 990 m/s greičiu, o 180 greinų (11,66 g) kulka – 944 m/s.

Šie rodikliai naująjį ginklą pastatė į vieną kategoriją su tokiais kalibrais kaip 7 mm STW ir 7 mm Rum, o tai pasiekta padidinus vamzdžio resursą. Įdomu, kad 7 mm STW, kurį sukūrė pasaulyje žinoma kompanija Remington, greitai buvo pranoktas galingojo 7 mm Rum.

Šis šovinys vidutiniškai skrieja 45 m/s greičiau nei 7 mm Rem Mag, o šį efektą galima įvertinti šaudant iš tolimų distancijų. N. Fosteris pabrėžia, kad 7 mm Practical atatranka yra gerokai didesnė. Sukonstravęs savo karabiną, N. Fosteris pradėjo klientams gaminti ir graižtvinius ginklus, naudodamas True-Flite NZ atramą ir jų gaminamus vamzdžius.

Visi karabinai siekė 0,3 MOA (1 MOA šimtui metrų yra 2,908 cm) tikslumą, o tai buvo puikus rodiklis. Kalibras buvo sukurtas kaip paprastas, praktiškas užtaisas medžiotojams, norintiems tiksliai šaudyti iš toli. Labiausiai šis kalibras tinka nedideliems ir vidutinio dydžio gyvūnams, nors jis galėtų įveikti ir didesnius grobius. Dėl didelio kulkos greičio Practical galima naudoti tam, kad šaudant iš tolimų distancijų taikiniui būtų padaroma kuo didesnė žala. Practical vis dėlto nemėgsta sunkių kulkų – jos nėra tokios efektyvios kaip .300 ir .338 magnumai.

Norintiems peržengti įprastas ribas, šis kalibras gali atrodyti įdomus, tačiau Lietuvoje nebus daug medžiotojų, galinčių iš jo turėti kokios naudos. Geriau būtų pasilikti prie daug kartų išbandyto 7 mm Rem Mag, juolab todėl, kad šio kalibro amunicijos pasirinkimas yra gana didelis. Bet jeigu iš tiesų norisi ko nors tokio, ko neturi jūsų draugai, galima paeksperimentuoti ir su 7 mm Practical.

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.