Patirtis

Nelaimingi nutikimai medžioklėje. Kitų šalių statistika0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Per pastaruosius dešimt metų Latvijos medžiotojai galėjo pasigirti, kad nelaimingų nutikimų per medžioklę jų šalyje mažėja arba išlieka mažai. Vis dėlto 2020-ųjų pabaiga ir 2021-ųjų pradžia įėjo į istoriją su dviem skaudžiomis nelaimėmis.

Gruodį per teisėtą medžioklę su varovais dėl akivaizdaus visų saugos reikalavimų ignoravimo žuvo medžioklės vadovas, kurį karabino šūviu kliudė jo paties sūnus. Na, o sausį dėl neteisėtos medžioklės, kai buvo pažeista viskas, ką tik galima pažeisti, žuvo žmogus, kuris tiesiog lauku ėjo namo.

Šovusysis galvojo, kad lauko viduryje buvo šernas. Latvijai tokia statistika – katastrofiška, tad nutarėme patyrinėti, kokia situacija yra kitose valstybėse.

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Estijoje – trys aukos per metus

Estijos medžiotojų asociacijos vadovas Tõnis Kortsas mūsų žurnalui papasakojo, kad prieš trejus metus ir Estijoje situacija buvo dramatiška – per metus medžioklėje žūdavo po tris žmones. Daugiausia tai nutikdavo nesilaikant elementarių saugos reikalavimų. Pavyzdžiui, medžiotojas prieš lipdamas į automobilį neišėmė šovinio ir taip pražudė kitą medžiotoją. Paskui buvo pradėta kampanija, raginanti medžiotojus laikytis saugos reikalavimų medžioklėje, ir situacija sparčiai pasitaisė.

Prancūzijoje šaudoma į namus ir automobilius

Prieš pradedant kalbėti apie Prancūziją, svarbu nepamiršti, kad šioje šalyje yra apie milijoną medžiotojų, nors pastaruoju metu jų gerokai sumažėjo.

Pernai medžioklės sezonas Prancūzijoje prasidėjo rugsėjį ir jau po pirmųjų dienų buvo pranešta apie nelaimingus nutikimus. Pirmąją sezono dieną netyčia nušautas 76 metų medžiotojas. Šovusiajam atrodė, kad šovė į šerną. Dar po kelių dienų pranešta apie įvykį, kai dėl neatsargumo medžioklinis ginklas iššovė namuose, tačiau niekas nenukentėjo. Paskui pranešta apie į petį pašautą turistą iš Nyderlandų, tiesiog važiavusį keliu. Manoma, kad iššovė koks nors vietos medžiotojas, dalyvavęs šernų medžioklėje.

Prancūzijoje dažnai pranešama apie atvejus, kai per medžioklę nukenčia medžioklėje nedalyvaujantys žmonės.

2018 metais plataus atgarsio sulaukė atvejis, kai buvo pašautas ir dėl to žuvo dviračiu važiavęs 34 metų britas Marcas Suttonas, restorano savininkas. 22 metų medžiotojas tikino galvojęs, kad link jo artinasi šernas. Tais pačiais metais pranešta apie neįtikėtiną incidentą – šaudmuo įskriejo pro traukinio langą ir pataikė į sėdynę, ant kurios, laimė, niekas nesėdėjo. Praėjus dviem mėnesiams po M. Suttono mirties, buvo sukurta svetainė Victimeschasse.fr (iš pranc. medžioklės aukos), kurioje jau aprašyta apie 30 atvejų.

Prancūzijoje šiuo metu kalbama apie medžioklės draudimą sekmadieniais, kad visuomenė galėtų saugiai poilsiauti gryname ore.

Televizijos kanalo France 2 tyrimu nustatyta, kad su medžiokle susijusių nelaimių, kur figūruoja namai ir automobiliai, per pastaruosius penkerius metus padaugėjo 40 proc. Nuo 2015 iki 2017 metų medžioklinis šaudmuo pataikė į 157 namus ir 99 automobilius. Nors Prancūzijoje draudžiama medžioti netoli namų, žvėrys gyvena vis arčiau gyvenviečių ir ieško maisto. Be to, vis dažniau medžiojami šernai ir elniai, todėl medžiotojai šauna iš toliau, neretai – nesilaikydami saugos reikalavimų.

Vis dėlto tyrimai rodo, kad mirtinų nelaimingų įvykių medžioklėje mažėja. Prancūzijos medžiotojų federacijos duomenimis, 2019-aisiais įvyko 141 nelaimingas nutikimas, o 2018 metais – 131, ir tai yra mažiau nei keletą ankstesnių metų, kai vidutiniškai per metus įvykdavo 158 nelaimingi nutikimai. 2019 metais iš 141 nelaimingo nutikimo 11 baigėsi mirtimi. Tik vienu atveju mirusysis nebuvo medžiotojas.

Vokietijoje nukenčia poniai, arkliai, asilai

Vokietijoje yra kiek daugiau kaip 300 tūkst. medžiotojų – gerokai daugiau nei Lietuvoje. Praeitų metų pabaigoje pranešta, kad vienam pasivaikščioti išėjusiam žmogui į ranką pataikyta šratiniu užtaisu. Šūvį paleido vienas iš dviejų žąsis medžiojusių vyrų. Praeitą gruodį vienas 64 metų amžiaus medžiotojas, sekdamas sumedžiotą gemzę kalnuotoje apylinkėje, paslydo ir nukritęs žuvo.

Praeitų metų gruodį vienas medžiotojas sumaišė Islandijos ponį su šernu. 34 metų medžiotojas apie 23 val. stebėjo pamiškę termovizoriumi. Pamatė šernų būrį ir iššovė, o priėjęs pamatė, kad sužeidė ponį. Medžiotojas nedelsdamas susisiekė su policija. Į pilvą sužeistam poniui suteikta reikiama pagalba, padaryta operacija ir manoma, kad jis išgyvens.

Įdomu, kad plačiausią informaciją apie nelaimingus nutikimus medžioklėse Vokietijoje pateikia žaliųjų organizacija PETA, publikuojanti statistiką nuo 2013 metų. Organizacijos svetainėje išvardijami tokie 2020-aisiais įvykę nelaimingi nutikimai:

Rugpjūtį į vieno sporto klubo teritoriją užklydo keistai besielgianti lapė. Iškviestas vietos medžiotojas, kad gyvūną pašalintų. Paleistas šūvis rikošetu pataikė į policininką. Policininkas pasveiko. Tą patį mėnesį du medžiotojai vyko medžioti šernų, bet vienas į ausį sužeidė kolegą. Liepą užtaisant ginklą netyčia pašautas kitas medžiotojas, kuris po operacijos pasveiko.

Liepą neaiškiomis aplinkybėmis medžiokline amunicija buvo pašautas vyras. Taip pat liepą 80 metų medžiotojas, šaudamas į bėgantį šerną, pašovė 68 metų amžiaus vyrą. Traumos nebuvo sunkios. Birželį po medžioklės, išimant iš ginklo šovinį, pašautas besiganantis arklys. Gyvūnas žuvo. Gegužę per medžioklę paleistas šūvis išgąsdino arklį, kuris numetė ant žemės jojiką. Vyras sraigtasparniu nugabentas į ligoninę.

Kovą, vykdamas į medžioklę, 64 metų amžiaus medžiotojas pražudė 44 metų kolegą. Vyrai medžiojo atskirai, nežinodami, kad medžioklės plotuose yra kitas medžiotojas. Sausį 18-metė mergina nukentėjo nuo nelegaliai padėtų kojagaudžių spąstų. Tarp kitko, tokius spąstus naudoti draudžiama visoje Europos Sąjungoje. Sausį, šaunant į šerną, buvo sužeistas asilas. Gyvūnas žuvo.

Vokietijos medžiotojų asociacija pateikia statistiką apie mirtinus nelaimingus nutikimus su medžiokliniais šautuvais. Statistika rodo, kad per dvidešimtį metų mirtinų įvykių sumažėjo. 2002 m. buvo 25 atvejai, 2003 m. – 25, 2004 m. – 18, 2005 m. – 12, 2006 m. – 23, 2007 m. – 13, 2008 m. – 16, 2009 m. – 17, 2010 m. – 17, 2011 m. – 13, 2012 m. – 12, 2013 m. – 16, 2014 m. – 8, 2015 m. – 7.

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Suomijoje pernai padaugėjo nelaimingų nutikimų

Pranešta, kad Suomijoje 2020 metais gerokai pagausėjo nelaimių per medžioklę. Pernai gruodį šeštadienio popietę medžiotojas netyčia pašovė miške bevaikštantį žmogų. Sužeidimai nebuvo mirtini. Nors Suomijoje kiekvienais metais įvyksta vidutiniškai 5–20 nelaimių, tačiau mirtini atvejai reti. Vidutiniškai po vieną mirtiną nutikimą medžioklėje Suomijoje įvyksta kas dvejus metus.

Susiję straipsniai

Pernai, be jau minėto atvejo, įvyko keturios rimtos nelaimės, iš kurių dvi baigėsi mirtimi. Per savaitę spalį įvyko trys rimtos nelaimės. Vienas medžiotojas į kaklą pašovė kitą medžiotoją – sužeidimas nebuvo mirtinas. Šovusysis buvo maždaug už 45 metrų ir šovė šratiniais šaudmenimis. Tą patį mėnesį per tragišką nelaimę patalpose iššovė ginklas ir pražudė medžiotojo draugą; apžiūrinėdamas karabiną medžiotojas galvojo, kad šis neužtaisytas. Dar viena nelaimė įvyko Laplandijoje, kai spalį medžiotojas pražudė dviratininką.

Neaišku, kodėl Suomijoje pernai padaugėjo nelaimingų nutikimų. Manoma, kad medžioklėje ir miške laiką leidžia vis daugiau žmonių, be to, medžiotojams trūksta tinkamų mokymų apie saugos reikalavimus. Žinoma, daugeliu atvejų kaltas neatsakingas elgesys su ginklu ir saugos reikalavimų nesilaikymas.

PRENUMERUOK Žurnalas Medžioklė arba ieškok spaudos prekybos vietose!

Žurnalo Medžioklė YOUTUBE KANALAS

Posted by Žurnalas Medžioklė on Trešdiena, 2021. gada 3. marts

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.