Medžioklės reikmenys

Nesimokyk fizikos, ir pasaulis bus pilnas stebuklų!0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Galvodamas apie švininės amunicijos ateitį, bešvinę amuniciją ir su ja susijusias problemas, susimąsčiau, ar saugu naudoti šiuolaikinę galingą amuniciją su tarybiniais ginklais, kurie dažniausiai pagaminti praeito šimtmečio antroje pusėje.

Skaitykite užrašus ir instrukcijas

Taip, ir aš turiu lygiavamzdį IŽ–27, su kuriuo esame kone vienmečiai. Ant ginklo vamzdžio, aišku, nėra karališkosios lelijos simbolio, rodančio, kad ginklas tinka šaudyti bešvine amunicija. Be to, ant vamzdžio pažymėta, kad leidžiamas slėgis vamzdyje – 65 MPa (650 bar).

Kol kas viskas gerai, ginklas geros darbinės būklės, tik yra vienas „bet“: šiuolaikinė amunicija, efektyviai nugalabijanti medžiojamąjį gyvūną, dažnai šaunant sudaro didesnį slėgį, nei numatė ginklo gamintojas…
Pavyzdžiui, Fiocchi HP34 šratinių šovinių slėgis šaunant yra gerokai didesnis nei 650 bar, o ant pakuotės rašoma, kad šią amuniciją galima saugiai naudoti, jeigu ginklas skirtas bent 1320 bar slėgiui. Toks pats užrašas ir ant šio gamintojo šaudmenų pakuotės – „semimagnum“. Šovinių ilgis – 70 mm, ir jie nelaikomi magnumo šoviniais, kuriems reikia atitinkamo ginklo.

Kai ginklas iš kito šimtmečio

Situaciją gerai paaiškina patyręs šaulys sportininkas, medžiotojas Janis Zandbergas:
„Negalima naudoti amunicijos, kuri neskirta tam ginklui, įskaitant kai šovinio darbinis slėgis yra didesnis nei tas, kuriam ginklas skirtas. Nesimokyk fizikos, ir pasaulis bus pilnas stebuklų!
Tarybiniai ginklai yra iš kitos eros, kai buvo kiti parakai, kiti slėgiai, kita šaudymo filosofija. Didelė rizika dėti į tokį ginklą amuniciją, skirtą šiuolaikiniams ginklams. To daryti tiesiog negalima! Reikia skaityti užrašus ant pakuočių ir lyginti duomenis su ginklo parametrais. Nieko nereiškia, kad techniškai šovinys į ginklą telpa. Tai ne rodiklis! Netinkamų šaudmenų naudojimas yra taisyklių pažeidimas! Nelaimingas atvejis bus tik šaulio atsakomybė. Fizikos neapgausi – išlaisvintas slėgis gali padaryti labai didelių problemų.
Užrašas „semimagnum“ yra ir tam tikras rinkodaros triukas. Tai yra didesnis, sunkesnis užtaisas 70 mm tūtoje. Tačiau reikia atkreipti dėmesį į šovinio darbinį slėgį, ar jis atitinka ginklą.
Aišku, vamzdžiai pagaminti su tam tikru patvarumo rezervu, tačiau tai ne priežastis rizikuoti.
Jeigu ginklas senas, „klasikinė vertybė“, turime naudoti standartinę jam skirtą amuniciją.“

Panašią nuomonę turi ir Latvijos ginklų ir pirotechnikos gamintojų ir pirklių asociacijos atstovas Erikas Kaufmanis:
„Naudoti galingesnę amuniciją, nei numato gamintojas, griežtai draudžiama. Kai buvo sukurti dauguma tarybinių ginklų, nebuvo plieno ar galingesnės amunicijos, todėl šie ginklai ir nėra tam skirti.
Gamintojai ant ginklo nurodo slėgį, kurio neviršijus naudoti ginklą saugu. Į šiuos rodiklius atsižvelgti būtina.“

Prenumeruokite žurnalą tiesiogiai internetu!

Susiję straipsniai

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.