Patirtis

Negailestinga gamta. Dėmesio – niežai!0

Nuotrauka: Linda Dombrovska

Niežai yra labai užkrečiama odos liga, gresianti ne tik gyvūnams, bet ir žmonėms. Ligą sukelia erkės, kurios odoje padaro urvelius, keliančius labai stiprų niežulį bei dirginimą. Kasydamasis gyvūnas nusidrasko kailį, atsiranda šašai.

Niežai yra vienas populiacijos reguliavimo įrankių. Šiuo metu beveik visiškai pašalinta pasiutligė, užtat suvešėjo niežai. Labai dažnai matyti niežuotų lapių, nes jos atvirai vaikšto ir šviesiuoju paros metu. Mangutai pasirodo tik tamsoje, ir tai, kad jie ligoti, paprastai galima konstatuoti tik po medžioklės.

Vienas efektyviausių būdų apriboti niežų plitimą yra intensyvi smulkiųjų plėšrūnų medžioklė. Patyręs medžiotojas Janis Opmanis Facebook pasakoja, kad praeitą medžioklės sezoną dviejų kilometrų spinduliu aplink namus sumedžiojo 20 lapių ir mangutų, 16 iš jų turėjo niežų požymių. Šiemet vyras sumedžiojo 8 lapes ir 9 usūrinius šunis, o niežais sirgo tik 4 lapės ir 2 mangutai.

Labai efektyvu medžioti lapes ir mangutus jų urvuose su urviniais šunimis, bet tai ir labai rizikinga, nes šie gali nuo žvėrių apsikrėsti. Šunį galima pagydyti, bet tai kainuoja brangiai ir augintinio sveikatai šis procesas tikrai neišeis į gera. Šunų savininkai pataria po kontakto su ligotu žvėrimi šuniui būtinai duoti lašų Advocat arba Stronghold.

Nuotrauka: Linda Dombrovska

Pats medžiotojas taip pat turi saugotis kontakto su sergančiu gyvūnu. Jokiu būdu negalima sumedžioto žvėries palikti miške, nes jis yra infekcijos židinys. Geriausia jį užkasti arba, jeigu įmanoma, sudeginti. Patariama kišenėje nešiotis vienkartines gumines pirštines, kad ligotą gyvūną būtų galima saugiai paimti.

Šaltą žiemą niežuoti žvėrys gali nugaišti patys, nes paprasčiausiai be šilto kailio sušąla. Vis dėlto tai yra lėta ir kankinanti mirtis – skaičiuojama, kad sergantis gyvūnas nusibaigia per 3–4 mėnesius ir iki tol spėja apkrėsti kitų gyvūnų. Šioje situacijoje medžiotojai vieninteliai gali gyvūnus išlaisvinti nuo kančių ir apriboti niežų plitimą.

Nuotraukoje matote jaukyklą, kurioje kartkartėmis apsilanko koks smulkus plėšrūnas ar stirna, šernų dėl afrikinio kiaulių maro reta, kartais pasirodo kaimynų sargis. Nedideliuose plotuose pernai buvo sumedžiotos 6 lapės, iš kurių 3 buvo infekuotos. Šiemet sumedžiotas vienas niežuotas mangutas, matomas nuotraukose plika nugara. Tai tik rodo, kad regionuose, kur smulkiųjų plėšrūnų tanku ir apskritai daug gyvūnų, niežai nėra retenybė.

Negailestinga gamta. Niežai pribaigia lėtai ir kankinančiai

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.