Patirtis

Miškų karalius: taurusis elnias0

Nuotrauka: Darius Babelis

Nuotraukos autorius Darius babelis

Šaltinis: The Journal, Pulsar

Tekstas: Žygimantė Vakarė Jovaišaitė

Taurieji elniai – nepaprastai žavingi gyvūnai, kuriuos nuostabu stebėti jų natūralioje aplinkoje. Laikomi įspūdingais trofėjais, įprastai aktyviausi jie būna naktį, be to, slepiasi giliai miške, tad pastebėti šiuos gyvūnus nėra paprasta. Vis dėlto, pavykus, visos pastangos atsiperka. Ir nors daugelyje šalių tauriųjų elnių medžioklei naudoti termoviziją draudžiama – ir mes tikrai neskatiname pažeidinėti įstatymų – ši technologija gali pasitarnauti keliaujant į stebėjimo ekspedicijas ar skaičiuojant populiaciją. Daugelis mūsų ambasadorių būtent tai ir daro, todėl pakvietėme juos aptarti procesą nuodugniau. Jei norite sužinoti, kokiomis įžvalgomis pasidalijo Julia Nowak, medžiotoja iš Lenkijos, Night Vision Viking, patyręs medžiotojas ir įrangos testuotojas iš Švedijos, bei Riccardo Tamburini, medžiotojas ir turinio kūrėjas iš Italijos, kviečiame skaityti toliau.

Karališkasis gyvūnas

Taurieji elniai laikomi ypatingais, netgi karališkais gyvūnais. Ir tam yra daugybė priežasčių. Night Vision Viking, medžiotojas iš Švedijos, visų pirma atkreipia dėmesį į išskirtinį gyvūno dydį: „Jie yra daug didesni nei daugelis žmonių galvoja, kol nesusiduria iš arti. Tauriojo elnio patinas gali būti nuo 200 iki 250 ilgio matuojant nuo nosies iki uodegos, o sveria jis apie 250 kilogramų. Be to, dar yra ir ragai, galintys sverti iki 5 kilogramų ir augantys iki metro. Patelės yra kiek mažesnės, bet vis tiek tai – viena didžiausių žvėrių rūšių. Dėl dydžio jiems sunku pasislėpti, kadangi galva ir pats kūnas dažnai išlenda net iš aukščiausios žolės.“

Night Vision Viking kolegė iš Lenkijos, šiuo metu Švedijoje studijuojanti Julia Nowak, taip pat yra didelė šių gyvūnų gerbėja: „Manau, kai pradedi stebėti tauriuosius elnius ir praleidi su jais daugiau laiko, imi suprasti, kodėl jiems taip tinka karališkasis apibūdinimas. Tai – labai protingi ir apdairūs gyvūnai, kurie dar yra ir nepaprastai gražūs. Jų judesiai yra ypatingi – kai jie lėtai vaikšto ir žvalgosi, vaizdas būna išties didingas, ypač, jei stebi vyresnį patiną – savo teritorijos karalių, išdidžiai vaikštinėjantį aplink. Be to, įspūdingi patinų auginami ragai padaro jų išvaizdą dar labiau karališką. Ir dar – patinų riaumojimas poravimosi sezonu yra nepaprastai ypatingas ir galingas. Ką čia slėpti, taurieji elniai yra mano mėgstamiausia rūšis ir aš manau, kad karališko titulo jie nusipelnė visu 100 %“.

Tiesa, norint taurųjį elnią pastebėti, teks į tai įdėti nemažai pastangų. Nors Night Vision Viking ir minėjo, kad šie gyvūnai susiduria su nemažai problemų bandydami pasislėpti, vis tiek teks paplušėti ieškant jų pamėgtos vietos. „Taurieji elniai yra labai atsargūs, tad pastebėti juos dieną nėra paprasta; sekti juos miške ir bandyti pastebėti gyvūną greičiau nei jis pastebės tave yra tikras iššūkis“, – dalijasi Riccardo Tamburini, patyręs medžiotojas iš Italijos. Kaip jam pavyksta įveikti šį iššūkį? „Labai gerai pažįstu savo medžioklės teritorijas ir žinau elnių įpročius. Pradedu nuo šviežių pėdsakų ieškojimo arba paklausiu vietinių, ar jiems neteko užtikti gyvūnų. Tada pradedu paiešką. Nelengva judėti miške, visąlaik stengiantis užtikrinti, kad judi pavėjui, tad turi judėti lėtai ir atsargiai ir praleisti daug laiko slėpdamasis, nuodugniai stebėdamas mišką. Bet kokia klaida gali sugadinti medžioklę: lūžtanti šakelė ar sausų lapų čežėjimas gali tapti pavojaus signalu visiems gyvūnams kilometro spinduliu.“

Patarimai iš medžiotojų patirties

Jei seksite Riccardo žingsniais, svarbu įsitikinti, kad tikrai žinote, kaip atrodo tauriųjų elnių pėdsakai: „Daugybė medžiotojų galvoja, kad žymes ant žemės ar žolės paliko šernai, bet labai dažnai tai būna elnių darbas. Pėdsakų gylis labai svarbus norint išsiaiškinti, kas jų autorius. Čia, Italijoje, elniai gyvena paslaptingesnį ir slaptesnį gyvenimą nei šernai, tad daugybė žmonių galvoja, kad jų tiesiog nėra.“

Dar vienas paprastas patarimas iš Night Vision Viking: ieškoti raudonųjų dobilų. „Mano medžioklės plotuose taurieji elniai renkasi ten, kur auga raudonieji dobilai.“

Julia užtikrina, kad, laikui bėgant, paieška tampa paprastesnė: „Manau, kiekvienas aktyvus medžiotojas žino ypatingas vietas savo medžioklės plotuose. Bent jau aš tikrai žinau kelias vietas, kur dažnai gali sutikti tauriųjų elnių visus metus, keletą vietelių, kur jie mėgsta ateiti šiltomis dienomis, išsimaudyti ir atvėsti. Pačios ypatingiausios vietos yra tos, kur aš galiu juos stebėti ir klausyti jų poravimosi sezono metu.“

O stebėti juos yra tikrai išskirtinė patirtis. Daugybė medžiotojų pripažįsta, kad tai – jų mėgstamiausia veikla. Tarp jų yra ir Julia: „Jie yra tokie gražūs ir įspūdingi, kad vien stebėti juos yra ypatinga patirtis. Galiu tai daryti valandų valandas. Mano mėgstamiausias laikas neabejotinai yra poravimosi sezonas; patinų riaumojimo koncertai yra nepamirštama patirtis.“

Ji taip pat prideda, kad kartais iš tauriųjų elnių galima ir pasijuokti: „Man labai juokinga, kai jauni patinai, kurie dar aktyviai nedalyvauja rujoje, praktikuoja riaumojimą, testuoja savo balsą. Jie skamba labai juokingai, jų balsas įprastai būna labai aukštas ir leidžiami garsai primena karves… Bet tai darydami jie atrodo tokie išdidūs ir rimti.“

Termovizijos vaidmuo

Termovizija gali būti labai naudinga ieškant tauriųjų elnių. Kadangi jie paprastai pasirodo naktį, ypač labiau urbanizuotose vietovėse, pamatyti šį gyvūną plika akimi gali pavykti vos kartą gyvenime. Tad, norintiems tai patirti kiek dažniau, labai pasitarnauja termovizija: „Jei eičiau ieškoti elnių, dieną ar naktį, mano pasirinkimas būtų „Pulsar Axion 2 XQ35“, kadangi tai – kompaktiškas prietaisas, kuris patogiai telpa į kelnių kišenę. Jei keliauju filmuoti, renkuosi „Merger LRF XP50“ dėl jo vaizdo kokybės.“

Night Vision Viking taip pat pastebi, kad termovizija pasitarnauja ir elnių populiacijos valdymui. „Bet kuris „Pulsar“ termovizinis monoklis ar žiūronai yra nepakeičiami įrankiai atliekant danielių ar tauriųjų elnių inventorizaciją. Kaip įprastai, kuo geresnės kokybės prietaisą gali sau leisti, tuo geresnį ir detalesnį vaizdą matysi.“

Nusprendus leistis į tauriųjų elnių medžioklę, teks nusiteikti iššūkiams. „Medžioti juos nėra paprasta. Tam reikia daug įgūdžių, žinių ir daugybės valandų, praleistų juos stebint. Gali labai daug perskaityti apie elnius, bet laikas, praleistas miške, yra naudingesnis. Kaip visada“, – sako Riccardo – žmogus, medžiojęs tauriuosius elnius skirtingose pasaulio šalyse. Julia pritaria: „Jie yra labai atidūs, protingi gyvūnai, tad medžiojant tauriuosius elnius, apgalvoti reikia viską, nes jie labai, labai gerai mato, girdi ir užuodžia. Tad, jei tik jie susidarys įspūdi, kad kažkas yra ne taip, jie tuojau pat dings.“

Didelis iššūkis ir atsakomybė

Žinoma, didžių gyvūnų medžioklė reiškia ir didžią atsakomybę. Tauriųjų elnių atveju, turėti daug žinių apie rūšį nepakaks – reikia laikytis dar ir taisyklių, kurias diktuoja vietinė valdžia. „Italijoje elnių medžioklei galioja daug griežtų taisyklių; patinus ir pateles galima medžioti skirtingais laikotarpiais, be to, mes negalime medžioti suaugusių patinų rujos metu, kaip tai daro daugelis medžiotojų užsienyje.“

Teisingo gyvūno pasirinkimas irgi reikalauja daugybės žinių. Nors reikalavimai ir priklauso nuo konkrečios vietovės, Julia ir Riccardo sutiko pasidalinti trupučiu informacijos. „Lenkijoje privalai gebėti atpažinti gyvūno amžių (be abejo, jam dar esant gyvam) ir trofėjaus (ragų) formą. Pagal tai jau gali priimti sprendimą, ar gyvūnas tinkamas medžioklei, ar ne. Taisykles žinoti privalo kiekvienas medžiotojas, turintis trofėjinių gyvūnų medžioklės leidimą. Pavyzdžiui, viena iš taisyklių draudžia medžioti tauriojo elnio patelę, vadovaujančią grupei – bandos vedlę“, – pasakoja medžiotoja iš Lenkijos.

„Patinai turi skirtingas amžiaus klases: jaunas (juos identifikuoti paprasčiausia), pusiau suaugęs ir suaugęs. Vienas nuo kito jie skiriasi kūno dydžiu, kaklo padėtimi ir kaulo, palaikančio ragus, aukščiu. Šitai pastebėti nelengva, bet privalai turėti tam žinių. Patys ragai nėra lemiamas veiksnys, kadangi 3 ar 4 metų elnias gali turėti tokius pačius ragus kaip ir tas, kuriam jau 14 ar daugiau. Dominuojantį patiną paprasčiau identifikuoti rujos metu, tačiau tuo laikotarpiu mes medžioti negalime. Visgi, visas nuotraukas ir vaizdo įrašus, kuriuos padarau rujos metu, vėliau galiu panaudoti bandydamas sumedžioti tinkamą gyvūną leistinu metu. Kalbant apie pateles, atskirti jauną, vienerių metų amžiaus, nuo vyresnės dažniausiai yra gana paprasta, nes dažnai jos vaikšto grupėmis, kurias sudaro vyresnė patelė, vienerių metų patelė ir jauniklis arba du. Akivaizdžiausi skirtumai – pilvo ir viso kūno dydis, snukio ilgis ir atsargesni vyresnės patelės judesiai“, – aiškina Riccardo paklaustas apie svarbiausius tauriųjų elnių medžioklės niuansus Italijoje.

Skirtingi medžioklės būdai

Pasaulyje egzistuoja skirtingi elnių medžioklės būdai, kuriuos dažniausiai lemia vietinės taisyklės bei reljefas. Riccardo šioje srityje turi nedaug pasirinkimo: „Elnius galiu medžioti iš bokštelio arba sekti jį miške. Pirmasis medžioklės tipas yra sudėtingas, nes mano medžioklės plotuose nėra daug atvirų pievų, tad rizikuoji ten sutikti kitą medžiotoją. Man labiau patinka sekti elnius naudojantis patirtimi, kurią įgijau fotografuodamas žvėris. Bet sekimui reikia gero kamufliažo. Kartais su savimi pasiimu įrangą, reikalingą suręsti greitą priedangą, kad galėčiau laukti elnių geroje miško vietoje, kur įmanoma juos sutikti. Būti arti tokio įspūdingo gyvūno ir išlikti nepastebėtam – labai jaudinanti patirtis.“

Julia renkasi panašią medžioklę: „Sakyčiau, kad sekimas yra ir mano mėgstamiausias elnių medžioklės būdas – ieškojimas, aptikimas, bandymas priartėti pakankamai, kad atliktum tinkamą šūvį. Man taip pat labai patinka kviesti patinus poravimosi sezono metu; sekimas, kartu su „kalbėjimusi“ su elnių patinais, paverčia medžioklę išties ypatinga.“

„Jei eičiau ieškoti elnių, dieną ar naktį, mano pasirinkimas būtų „Pulsar Axion 2 XQ35“, kadangi tai – kompaktiškas prietaisas, kuris patogiai telpa į kelnių kišenę. Jei keliauju filmuoti, renkuosi „Merger LRF XP50“ dėl jo vaizdo kokybės.“ Riccardo Tamburini

Išskirtiniai nutikimai

Žinoma, kad negalėjome atsisveikinti su medžiotojais neišgirdę jų mėgstamiausių istorijų. Ir jie tikrai mūsų nenuvylė. „Kartą stebėjau tauriojo elnio patelę besiruošdamas šernų medžioklei. Jau temo, tad, greičiausiai, ji vos galėjo matyti. Vietoj to, kad pabėgtų, ji buvo itin smalsi ir norėjo ateiti arčiau, kad išsiaiškintų, kas aš esu. Tuo pat metu, jai buvo baisu ir neramu, ji nežinojo, kaip tokioje situacijoje derėtų elgtis. Tai buvo vienas įdomiausių gamtoje nutinkančių momentų ir, jei nebūčiau turėjęs termovizoriaus, greičiausiai būčiau praleidęs šią galimybę. Esu stebėjęs ir dideles tauriųjų elnių bandas, kadangi suaugę jie didžiąją metų dalį laikosi grupėse, kurią sudaro tik tos pačios lyties gyvūnai. Tokie stebėjimai yra nepaprastai įspūdingi – tai patirti bent kartą gyvenime linkėčiau kiekvienam“, – pasakoja Night Vision Viking.

Julia turi tiek daug gerų istorijų, kad išsirinkti, kurią pasakoti, jai užtruko nemažai laiko: „Sunku pasirinkti vieną! Prieš kelerius metus, tauriųjų elnių poravimosi metu, vieną rytą medžiojau su savo tėčiu. Čia turiu pastebėti, kad mano tėtis yra nepaprastai puikus tauriųjų elnių patinų šauklys, taigi viskas, kas nutiko vėliau, nutiko būtent jo įgūdžių dėka. Mes ėjome tarp dviejų laukų ir pastebėjome patiną su banda, tad nusprendėme prisiartinti. Mano tėtis „kalbėjosi“ su patinu, o mes vis artėjome. Sugebėjome atsidurti ne toliau kaip 50 metrų nuo bandos ir, staiga, išgirdome dar vieną patiną už mūsų. Apsisukome, o iš pievos išėjo dar vienas stiprus patinas su banda. Taigi, atsidūrėme tarp dviejų patinų su savo bandomis… šie patinai pradėjo bėgti vienas link kito ir susikovė maždaug 50-60 metrų nuo mūsų. Sunku nupasakoti visas emocijas, kurias jauti stebėdamas tokį vaizdą.“

Kaip dažnai būna, geriausios istorijos mus nukelia į tolimą praeitį. Tad Riccardo papasakojo mums apie pirmąją sumedžiotą tauriojo elnio patelę: „Tai buvo vienerių metų panelė. Praleidau visą vasarą bandydamas ją sumedžioti, bet buvau jaunesnis ir turėjau mažiau įgūdžių nei turiu dabar. Sumedžiojau ją paskutinę medžioklės sezono dieną: miške, iš bokštelio, kai jau buvau praradęs visas viltis. Pamenu, buvo spalis; pamiršau pirštines, o temperatūra buvo vos apie 2 °C. Jau svarsčiau sugrįžti į mašiną. Kartojau sau „dar penkias minutes, tik penkias minutes“, bet nieko nevyko… Tada, kelios minutės prieš išeinant, išgirdau lūžtančias šakas ir pradėjau dairytis priešais save – ten, prieblandoje, maždaug už 30 metrų, pamačiau grupę, sudarytą iš vyresnės patelės, dviejų vienerių metų patelių (neįprasta!) ir jauniklio. Nušoviau vieną iš vienmečių patelių. Tai buvo neįtikėtina patirtis, bet nežinau, ar kada nors buvau labiau sušalęs!“

Jei miškuose gyvena vienas gyvūnas, kuris visada apdovanoja už kantrybę, tai yra taurusis elnias. Toks ir mūsų palinkėjimas šiandien – niekada neprarasti kantrybės ir visada pasidžiaugti apdovanotomis pastangomis.

„Jie yra tokie gražūs ir įspūdingi, kad vien stebėti juos yra ypatinga patirtis. Galiu tai daryti valandų valandas. Mano mėgstamiausias laikas neabejotinai yra poravimosi sezonas; patinų riaumojimo koncertai yra nepamirštama patirtis.“ Julia Nowak

Prieš įsigydami bet kokį naktinio ar termovizinio matymo prietaisą, įsitikinkite, kad jo naudojimas yra leidžiamas vietos įstatymų. Mūsų ambasadoriai gyvena skirtingose šalyse ir nuolat keliauja – būtent tai leidžia jiems legaliai testuoti skirtingus prietaisus. Mes jokiu būdu neskatiname ir nepalaikome mūsų gamintų prietaisų naudojimo tada, kai tai draudžia įstatymai ar kiti teisiniai aktai. Jei norėtumėte sužinoti daugiau apie eksporto ir pardavimų ribojimo politiką, kviečiame jus paspausti nuorodą, kur rasite daugiau informacijos: Eksporto ir pardavimų ribojimo politika.

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

Susiję straipsniai

Prenumeruokite žurnalą tiesiogiai internetu!

LA.lv