Patirtis

Medžiojamieji gyvūnai. Keturi paršiukai ir… O kur mama?0


Kur dingo paršiukų mama?
Kur dingo paršiukų mama?
Nuotrauka: Indulis Burka

Pasakoje apie tris paršiukus ir vilką bent paršiukams viskas baigiasi laimingai. Šią vasarą per vieną medžioklę pamačiau, kad taip tikrai būna tik grožinėje literatūroje. Realybė yra visai kitokia ir dažniausiai laiminga pabaiga būna vilko ar kito plėšrūno pusėje.

Svečiavausi vieno būrelio plotuose, įsitaisiau miško apsuptame bokštelyje, kur šalia griovio padaryta viliojimo vieta: pasėta avižų, pastatyta statinė su grūdais. Saulė pamažu leidosi. Akį džiugino kiškis tolimoje pamiškėje ir gandras, griovyje stebintis varlių šeimyną. Ir kranklys kartkartėmis nusileisdavo ant statinės, patrindavo snapą ir nuplasnodavo.

Mano dėmesį patraukė garsas iš netoli esančių krūmų šalia druskos stulpo. Iš tankmės iškišo galvą stirna ir, akimirką pasiklausiusi aplinkos garsų, ėmė laižyti stulpą. Ji buvo visai šalia, tad nufilmavau porą scenų telefonu. Staiga stirna sustingo ir išgirdau garsų šlamesį kitapus griovio – miške. Kažkas artinasi!

Tada viskas nutilo. Staiga sujudėjo avižų šluotelės ir kelios ausys kirto laukelį stirnos, staiga dingusios tankumyne, kryptimi. Avižos man buvo beveik iki kelių, todėl iš pradžių nesupratau, kokie tai atėjūnai. Dar po akimirkos prie grūdų statinės išlindo… keturi paršiukai.

Vienas jų, kiek stambesnis, pakėlęs šnipą atsargiai uodė orą, kol jo broliukai ir sesutės ėmėsi vaišių. Laukiau, kada griovį kirs ir šernė, bet viskas nutilo. Paršiukai buvo itin baikštūs. Nuo kiekvieno menkiausio garso jie staigiai dingdavo storoje žolėje. Juos galėjo išgąsdinti net smulkiausias paukštelis, nusileidęs ant medžio šakos vos per dešimtį metrų.
Paprastai esant šernei paršiukai išdykauja ir pernelyg nesirūpina dėl saugumo. Kilus pavojui šernei savo šeimą netgi tenka surinkti. Šįkart viskas buvo kitaip. Greičiausiai paršiukai jau kurį laiką yra vieni ir rado vietą, kur lengvai gauti paėsti. Kur dingo šernė, galima tik spėlioti. Galbūt ją nutrenkė automobilis, gal medžiojant kviečių lauke ji buvo supainiota su šernu, gali būti dar dešimtys kitų variantų.
Ar ši istorija turės laimingą pabaigą? Į šį klausimą atsakymo nėra. Artimiausiame miško masyve pastebėta vilkų gauja, maistu pavasarį gimusiems jaunikliams rūpinasi ir lūšys. Vis dėlto taip gamtoje vyksta – atšiauriai ir negailestingai, tai supranta tik medžiotojai ir gamtos žinovai. Čia dažniausiai nėra vietos žmogiškoms emocijoms ir jausmams. Bet kol paršiukai prie grūdų statinės, galima gaudyti pasakiškai gražias akimirkas ir pasidžiaugti dryžuotukų guvumu.

Pokalbiai apie medžioklę #30. AKM. Šernų gaudimas, ligos plitimas ir medžioklė

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.