Šunys

Mažasis olandų spanielis ir antys0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Nors apie medžioklinius šunis ir jų dresūrą kalbėta daug ir, galvoji, nieko naujo šioje srityje neprišnekėsi, staiga gyvenimas padaro malonią staigmeną – supažindina su simpatišku, mažyčiu ir labai azartišku agility šunimi. Šis šuo iš Rusijos atkeliavo į Lindos Alksnės šeimą Liepojoje. Latviai jį pirko specialiai vikrumo sporto varžyboms, bet buvo papildoma sąlyga – šuo turėtų padėti šeimininkės vyrui medžiotojui.

Pažintis, treniruotės ir išvados

Kalytei Lego dar nėra nė metų. Ji nedidelė, jos vilna gana kieta, bet ilga ir krintanti. Ryškiai balta su rausvai rudomis dėmėmis – tipiškas spanielių šunelis, bet mažesnis už rusų spanielį. Kai paklausiau veislės pavadinimo, išgirdau kažką keisto – kooikerhondje. Kas tai? Pasirodo, tai sena medžioklinė veislė iš Nyderlandų.

Iš pirmo žvilgsnio aišku, kad tai puikus kompanionas medžiojant antis iš valties. Šunytis lengvas – jį galima įkelti į valtį viena ranka. Užtat azartas toks, kad palyginti galima tik su patrakusiu terjerų medžioklės entuziazmu.

Pirmą kartą susitikome, kad susipažintume, pasižiūrėtume, kaip šuo reaguoja į šūvį, ką daro, kaip klauso. Svarbiausia buvo suprasti, koks šios veislės temperamentas ir polinkis bendradarbiauti.

Pirma, šūvio bandymas. Užtaisytas vienas šovinys, šaunama už 150 metrų nuo šuns. Aišku, tokiose situacijose dažnai būna, kad nuo griovio šalia pakyla trys antys, bet tuo metu tai nebuvo svarbiausia. Šuo neišsigando ir net susidomėjęs dairėsi, bandydamas suprasti, kas vyksta.

Antra, mažas paieškos bandymas. Prie mėgstamo šuns žaisliuko pririšau anties sparną. Žaislą numečiau nedidelėje pievoje, apaugusia 30 cm aukščio žole. Kartu su šeimininke ėjome pievos pakraščiu, kad vėjas pūstų iš šono. Ėjome pirmyn atgal, įstrižai vėjo, maždaug taip, kaip lauku eina paukštšunis, kad rastų paukštį.

Mažasis olandų spanielis

Tai buvo pirmas kartas, kai Lego turėjo tokiu būdu ko nors ieškoti. Ji ieškojo ilgai, tiksliau, bandė suprasti, ką čia reikia daryti. Patikrino kažkokius kvapus žolėje, įkišo nosį į pelių urvus, nesidrovėdama sudrumsti joms gyvenimo, lakstė. Kantriai sekėme, kol šuo pagaliau pajautė savo žaislo kvapą ir jį surado. Ir tai buvo svarbiausia akimirka: šeimininkė kalytę pagyrė ir ši suprato, kad būtent to ir reikėjo. Beje, Lego iki tol jau buvo išmokusi atnešti prieš akis numestą daiktą, o dabar prie aportavimo prisijungė ir kvapas.

Trečia, medžioklė. Prie treniruočių prijungti medžioklę gana rizikinga, nes niekada negali žinoti, ar pavyks rasti ir sumedžioti paukštį. Šįkart pavyko. Pilka antis pakilo ir greit nukrito kitapus griovio. Padėjėjai paukštį surado ir gavome progą jaunajai olandei parodyti, kaip kvepia ką tik sumedžiota antis. Plunksnos pirmą kartą sukelia šunims šleikštulį, bet dėl žaidimo šuo susidomėjo ir įsikando sparną.

Šeimininkė laiku pasakė komandą „duok“ ir paukštį iš šuns paėmė. Dresuojant kartais galima panaudoti tokį būdą: pasakyti kitą komandą iškart pastebėjus, kad šuo ima apleisti užduotį. Pavyzdžiui, kai šeimininkas mato, kad antis ar aportas tuoj iškris iš šuns burnos, galima jį paimti ir tarti „duok“. Šuns galvoje tai užsifiksuos kaip tinkamai įvykdyta komanda, nors jis ir būtų jos neįvykdęs.

Tai buvo pirmoji treniruotė. Per antrą susitikimą buvo aišku, kad šuo jau žino, ką reikia daryti. Fantastiška matyti šunį, kuris mokosi tokiu žaibišku greičiu! Nematydamas, kur paslėptas aportas – aš pati nežinojau, nes numečiau nežiūrėdama, bet šuo jį rado. Lego išbėgo į lauką, padarė porą ratų ir pagavo savo pagerinto žaislo kvapą. Dėl pririštų šviežių anties sparnų jis tapo labai viliojantis. Dar kitoje treniruotėje žaislas buvo paslėptas penkiose skirtingose vietose – žolėje, nendrėse, po krūmais. Žaislo reikėjo ieškoti ir prieš vėją, ir pavėjui. Kiekvieną kartą Lego puikiai susitvarkė.

Kitas žingsnis bus tikra medžioklė, kurioje Lego turės pati atnešti antį. Aišku, būtų geriausia, jeigu antis nukristų ne per toli, jeigu vėjas neštų kvapą ir padėtų jaunajai medžiotojai susitvarkyti su užduotimi. Jeigu taip nebus, irgi nieko tokio. Kantriai ir su šiek tiek pagalbos Lego susitvarkys.

Reikia paminėti, kad pirminė šios veislės paskirtis mums labai neįprasta, tačiau šie šunys turi paieškos instinktą ir gali puikiai atnešti laimikį. Telieka išmokyti komandų ir sujungti įgimtus refleksus su išmoktais.

Mažasis olandų spanielis. Treniruote

Išvados

Mano naujoji pažįstama Lego yra miela ir „besišypsanti“, bet ir susitelkusi į darbą: ieško greitai ir azartiškai, nepasiduoda, galvoja, analizuoja situaciją. Lego labai greitai mokosi. Šuo nedidelis ir lengvas – idealus partneris medžioklėje iš valties. Tiesa, dydis ir svoris galėtų trukdyti dirbti nendrėse, nes ten reikia jėgos, užtat klampiose, pelkėtose vietose ir miško durpynuose šis lengvas šuo galėtų būtų idealus medžioklės kompanionas.

Trumpai apie veislę

Kooikerhondje išvertus reiškia „mažas ančių medžioklės šuo“. Mažųjų olandų spanielių darbo specifika labai skiriasi nuo visko, kas žinoma mūsų medžiotojams: mažasis olandas plaukdamas vandenyje sudomina antis ir kreipia jas į specialius narvus. Ančių gaudytojai statydavo vandenyje ilgus kanalus, kurių gale ir būdavo narvas. Pasaulyje yra dar viena veislė, kurios darbo specifika panaši. Tai Naujosios Škotijos retriveriai – jie irgi sudomina antis, kurios seka šunį ir atsiduria šūvio atstumu prie medžiotojo.

Mažieji olandų spanieliai išvesti prieš maždaug 500 metų. XVII–XVIII amžiuje Nyderlanduose tai buvo viena populiariausių medžioklinių šunų veislių. Šioje šalyje, kur gausu kanalų ir pelkių, ančių medžioklė buvo ir yra labai dažna. Mažieji olandų spanieliai nusipelnė garsiausių Nyderlandų tapybos meistrų dėmesio – juos vaizdavo Rembrandtas ir Janas Steenas.

Mažieji olandų spanieliai yra balti, ryškiai rudomis dėmėmis. Nukarusias rudas ausis juodu krašteliu puošia ilgos juodos vilnos šluotelės. Akys tarsi primadonos apibrėžtos juodais kontūrais. Šios veislės patinėliai gali siekti 40 cm ūgį ties ketera, o kalytės mažesnės. Vidutinis svoris – apie 9 kg. Mažųjų olandų spanielių vilna nustumia vandenį ir valosi pati. Šuo tiesiog nusipurto ir vėl yra švarus ir sausas. Prie vilnos nekimba lakišiai, ji nesivelia ir yra lengvai šukuojama.

Mažieji olandų spanieliai yra labai intelektualūs, ištikimi ir darbingi šunys

Ančių viliojimas

Negalima nepapasakoti apie Šiaurės Amerikos indėnų medžioklės būdą, angliškai vadinamą tolling – ančių viliojimas. Viskas prasidėjo tada, kai Šiaurės Amerikos indėnai pastebėjo, kaip antis medžioja lapės. Kadangi jos nemoka skristi ir neplaukia taip greitai, kad pagautų antį, gudruolės sugalvojo, kaip ją prisivilioti arčiau.

Viena lapė slepiasi pakrantės augaluose ir kantriai nejudėdama tupi. Antra bėgioja pirmyn atgal palei vandens liniją. Antys susidomi ir kryksėdamos priplaukia arčiau – taip bando išgąsdinti lapę. Keli drąsesni paukščiai priplaukia visiškai arti, mosuoja sparnais, krykia ir šnypščia ant plėšrūnės, kuri nieko nedaro. Kai antys priartėja dar labiau, o kai kurios net išlipa į krantą, antra lapė puola. Gudrioji plėšrūnė gali spėti papjauti tris ar keturis paukščius, kol visas būrys pakyla.

Indėnai, naudoję tik strėles ir lankus, irgi negalėjo medžioti paukščių iš didelių atstumų. Matydami lapes pakrantėje, jie perėmė šį būdą: du medžiotojai pririša lapės kailį virvės viduryje ir sėdėdami vienas prieš kitą traukioja pirmyn atgal palei vandenį, o kiti medžiotojai laukia slėptuvėje, kol antys atplauks lapės keikti.

Europos keliautojai, matydami šį neįtikėtinai sėkmingą medžioklės būdą, pasiryžo viską padaryti dar lengviau ir įdomiau – jie išvedė į lapę panašius medžioklinius šunis. Šuniui mėtomi pagaliukai ar duonos gabaliukai, kurių jie ieško krante. Svarbiausia išmokyti šunį negąsdinti ančių ir nešokti į vandenį. Rudas šuo pritraukia ančių dėmesį ir taip medžiotojas gauna didelį laimikį.

Susiję straipsniai

Aišku, pats žmogus turi mokėti užsimaskuoti, nes antis domina tik šuo, o žmogaus bijo. Kaip šis medžioklės būdas Nyderlanduose virto kanalais ir narvais, istorija nutyli, bet mažųjų olandų spanielių veislė vis dar gyvuoja ir pradeda užkariauti net mūsų medžiotojų širdis.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose.

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.