Patirtis

Laimikis ant kalno. Kur taikyti?2

Nuotrauka: iš archyvo

Tik nežinantis sakys, kad vieni juokai karabinu iš 400 metrų pataikyti į lapę ar stirniną. Šaudymo menas kupinas niuansų, jį veikia įvairūs veiksniai, ne tik medžiotojo savijauta ir įgūdžiai, bet ir oro sąlygos ir net temperatūra. Svarbu ne tik taikinio nuotolis, bet ir kampas. Lietuvos sąlygomis tai galbūt ne taip svarbu, nes mūsų kraštovaizdis neišsiskiria stačiais kalnais ir slėniais, bet kiekvienas medžiotojas gali susidurti su situacijomis, kai reikia taikyti aukštyn ar žemyn. Kur ir kaip reikėtų taikyti tokioje situacijoje, šaunant graižtviniu šautuvu?

Kas bent kiek supranta apie šaudymą, žino, kad šaunant į viršų ir apačią graižtviniu šautuvu keičiasi pataikymo vieta, bet ne visi reikiamu metu prisimins, kur reikia taikyti šaunant smailiu kampu. Formulė labai paprasta – šaunant į viršų ar apačią iš tolimos distancijos, reikia taikytis kiek žemiau nei įprasta. Jeigu kampas ne toks smailus, šios problemos galima nepaisyti.

Daugeliui tai galėtų atrodyti keista, o baisiausia tada, kai už medžioklę kalnuose sumokėta daug pinigų, bet gyvūno sumedžioti neįmanoma, nes trūksta žinių, kaip skrieja kulka. Iš tiesų ši problema visai nėra tokia sudėtinga. Paaiškinsiu paprastai. Kulkos trajektorija priklauso nuo horizontaliosios plokštumos, kurioje yra taikinys, o ne nuo taikymosi linijos. Taikymosi linija yra tai, kaip žmogus plokštumoje žiūri į taikinį.

Nuotrauka: Lucas Favre, unsplash.com

Kulkai skriejant veikia žemės trauka, verčianti kulką nusileisti tam tikru atstumu. Pavyzdžiui, jeigu iš oro baliono šautume tiesiai į apačią, kulkos trajektorija nebūtų lenkta – ji skrietų į žemę tiesia linija, tarsi būtų tiesiog numesta. Tas pats vyksta tada, kai šaunama tiesiai į viršų – kulka skries tol, kol baigsis jos energija, ir tada kris žemyn. Ir šiuo atveju trajektorija bus tiesi.

Taigi, į kuo statesnį kalną šauname, tuo mažiau kulka krinta konkrečiu kampu. Šis dėsnis taikomas šaunant ir į viršų, ir į apačią. Kadangi karabinas prišaudytas taip, kad kompensuotų kulkos kritimą, ir kulka krinta mažiau, kai šauname į viršų ar apačią, turime taikytis kiek žemiau, kad pataikytume į norimą vietą. Tarkime, jeigu šauname 40 laipsnių kampu iš 350 metrų, turime taikytis taip, tarsi horizontalioje plokštumoje būtų šauta iš 300 metrų.

Tokioje situacijoje pravers tolimatis su reikiamomis funkcijomis. Yra tolimačių su funkcija, apskaičiuojančia taikymosi atstumą, jei reikia šauti į viršų ar apačią. Tolimatis nustato tikrąjį balistinį atstumą.

Pagrindinės taisyklės šaunant smailiu kampu

– Distancijoje iki 100 metrų korekcijos nereikia – taikomasi ten, kur norima pataikyti. Šiuo atveju nesvarbu, kokiu kampu šaunama.
– Šaunant į viršų ir apačią reikiama korekcija yra vienoda.
– Kompensacija visuomet daroma taikantis žemiau. Žemiau!
– Būtinybė daryti korekciją itin padidėja šaunant iš toli ir smailesniu kampu, pavyzdžiui, šaunant 30 laipsnių kampu korekcija bus mažesnė nei šaunant 60 laipsnių kampu.
Būtų labai sunku apskaičiuoti reikiamą korekciją kiekvienoje situacijoje prieš kiekvieną šūvį. Jeigu iš tiesų planuojate medžioti kalnuose, turėtumėte bent žinoti, kokios korekcijos reikia šaunant iš 100 metrų 30, 45 ar 60 laipsnių kampu. Tada patariama pasidaryti paruoštuką, kad prireikus galėtumėte pasižiūrėti.

Nuotrauka: Alena Lesinkina, unsplash.com

Šaulio taisyklė

Yra keletas metodų, kaip apskaičiuoti reikiamą korekciją šaunant į viršų ar apačią. Viena žinomiausių yra vadinamoji šaulio taisyklė (angl. Rifleman’s rule), leidžianti tiksliai iššauti į ant kalno esantį taikinį, kai ginklas prišaudytas horizontaliai plokštumai.

Pagal šią taisyklę galima apskaičiuoti, kokios korekcijos reikia šaunant tam tikru atstumu ir kampu. Kad karabino kulka pataikytų į taikinį, esantį distancijoje DA aukštyn ar žemyn kampu α, karabino optika turi būti nureguliuota taip, tarsi būtų taikomasi į taikinį, esantį horizontalioje plokštumoje: DH = DA cos (α). Šis skaičiavimas yra apytikris ir paprastai tinka šaunant nelabai smailiu kampu. Ši formulė buvo sukurta su prielaida, kad kulka skrieja vakuume, nors empiriniai tyrimai liudija, kad šis principas veikia visai tiksliai ir realiose situacijose.

Susiję straipsniai

Kad teorija iš tiesų veiktų ir praktikoje, reikėtų išbandyti visas ginklo galimybes ir pasitobulinti įgūdžius, kad patekę į netipinę situaciją į geidžiamą laimikį neiššautumėte pro šalį ar jo nesužeistumėte.

Norite nusipirkti žurnalą internetu arba jį užsiprenumeruoti?

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.