Patirtis

Dėmesio! Saugiausias būdas ištraukti erkę sau ir savo šuniui!0

Nuotrauka: iš archyvo

Prekę siūlo internetinė parduotuvė Outdoorexperts.lv

Einant į medžioklę tikimybė pasigauti erkę yra labai didelė. Ypač tada, kai nesiimta jokių atsargumo priemonių – nenaudota repelentų, ultragarsinių erkių atbaidymo prietaisų, specialiomis cheminėmis medžiagomis, dėl kurių erkė nori kuo greičiau pasišalinti, apdorotų drabužių. Žinoma, jokia priemonė nesuteikia šimtaprocentinės garantijos, todėl grįžus iš miško visada reikia nusivilkti drabužius, atidžiai apsižiūrėti ir nusiprausti duše. Drabužius reikia išskalbti arba iškaitinti, kad būtų sunaikinti visi juose likę kraujasiurbiai.

O kaip elgtis, jei erkė vis dėlto įsisiurbė? Seniau traukiant erkę buvo naudojami įvairūs liaudiški būdai: ją ištepdavo aliejumi, vazelinu, kad pradėtų dusti ir pati atsikabintų, kaitinama ir gausiai padengiama spiritu ar net nagų laku, esą taip lengviau ištraukti. Gydytojas ir medžiotojas iš Latvijos Romanas Dzalbas nerekomenduoja naudoti nė vienos iš šių priemonių, o įsisiurbėlę kuo greičiau ištraukti ir tada jau tikrai dezinfekuoti žaizdą. Priežastis visai paprasta – erkės sekretas neturi patekti į žaizdą. Erkės seilėse gali būti encefalito viruso, o jos žarnyne – borelijų, sukeliančių Laimo ligą. Jei šių mikroskopinių būtybių yra erkėje, nemokšiškai suspaudus ar voragyviui sukėlus vėmimo refleksą jų pateks į žaizdą ir į žmogaus organizmą. Aliejus, kaip ir spiritas, taip pat gali sukelti tokį refleksą, todėl R. Dzalbas pataria šių priemonių nenaudoti prieš traukiant erkę.

„Išimtis yra erkės sušaldymas, naudojant specialiai tam skirtas priemones. Pavyzdžiui, priemonės Kick The Tick® rinkinys. Jame yra aerozolio balionėlis, kurio turinys akimirksniu sušaldo erkę ir ji žūva, ir pincetas erkei ištraukti. Parazitė sušąla akimirksniu ir ją galima saugiai ištraukti“, – aiškina R. Dzalbas.

Traukti reikia sukamaisiais judesiais

Erkė suimama mažu pincetu arba specialiai tam skirtu lenktu medicininiu pincetu kuo arčiau odos ir, stengiantis nesuspausti erkės kūno, sukamaisiais judesiais (kaip išsukant) ištraukiama. Tokie judesiai būtini dėl erkės siurbimosi ypatumų. Prisisiurbusi erkė prie įkandimo vietos odos prisitvirtina mažais chitininiais kabliukais. Dėl kabliukų vabzdys nenukrinta. Sukamasis judesys atkabina kabliukus nuo odos.

Jei pinceto nėra, aplink erkės galvą kuo arčiau odos galima užnerti siūlo kilpą – ir traukiant už siūlo erkė ištraukiama. Nerekomenduojama erkės liesti pirštais, nes infekcijų sukėlėjai gali patekti į organizmą per odos mikroįtrūkimus ar netyčia prisilietus prie gleivinės, todėl, jei nėra pinceto, naudojama servetėlė ar guminės pirštinės. Ištraukta erkė sunaikinama ją sudeginant arba nuleidžiant į kanalizaciją.

Ligų prevencijos ir kontrolės centras pataria vieną mėnesį po erkės įkandimo vartoti daugiau vitaminų, ypač vitamino C, taip pat gerti daugiau skysčių, vengti peršalimo, pernelyg ilgo deginimosi, alkoholio ir intensyvaus fizinio krūvio.
Vieną mėnesį po erkės įkandimo patartina vartoti daugiau vitaminų, ypač vitamino C, taip pat gerti daugiau skysčių, vengti peršalimo, pernelyg ilgo deginimosi, alkoholio ir intensyvaus fizinio krūvio.

Užsikrėtus erkiniu encefalitu, po erkės įkandimo per 1–3 savaites gali pasireikšti į gripą panašių simptomų – pakilusi temperatūra, galvos ir kūno skausmai, trunkantys apie savaitę. Jei atsiranda pirmieji ligos simptomai, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Nuo erkinio encefalito galima apsisaugoti skiepijantis, tačiau vienintelis būdas apsisaugoti nuo Laimo ligos ir erlichiozės – saugotis erkės įsisiurbimo.

INFORMACIJA

Mūsų kraštuose gausiausios trys erkių rūšys: šuninė (arba miškinė) erkė Ixodes ricinus (aktyvi nuo kovo pabaigos iki lapkričio, masinio aktyvumo pikas gegužę–birželį ir rugsėjį), taiginė erkė Ixodes persulcatus (aktyvi nuo kovo pabaigos iki liepos pradžios, masinio aktyvumo pikas balandį–gegužę) ir gana gausi mūsų kraštuose pievinė erkė Dermacentor reticulatus. Pievinių erkių aktyvumas fiksuojamas daugiausia ankstyvą pavasarį ir vėlyvą rudenį, o kitu metu jų pasitaiko rečiau.

Erkių sezonu gamtoje surinktose neįsisiurbusiose erkėse encefalito viruso pastaraisiais metais nustatyta 1–3 proc., Laimo ligos sukėlėjo borelijų (B. burgdorferi s. l.) – 20–70 proc., o erlichiozės sukėlėjų (A. phagocytophilum prevalence) – 1–9 proc.

Erlichiozė

Žmogaus granulocitinė erlichiozė po erkės įkandimo paprastai prasideda kaip ir bet kuri infekcija: karščiavimu, šaltkrėčiu, galvos ir raumenų skausmais, inkubacinis laikotarpis – vidutiniškai aštuonios dienos. Taip pat galimi virškinamojo trakto ir kvėpavimo sutrikimai, centrinės nervų sistemos pažeidimai. Laboratoriniai duomenys rodo lengvą kepenų pažeidimą. Dažniausiai infekcija baigiasi be specialaus gydymo, tačiau sunkios komplikacijos galimos iki 16 proc. atvejų – užsitęsęs karščiavimas, ūmus inkstų nepakankamumas ir hemoragija. Retais atvejais prasideda meningitas ir meningoencefalitas. Manoma, kad daugeliu atvejų infekcija yra gana lengvos formos ir lieka nediagnozuota.
Laimo liga, arba boreliozė

Laimo liga, arba boreliozė, yra infekcija, kurią sukelia bakterija Borrelia burgdorferi s. l. Šia infekcija žmogus gali užsikrėsti įsisiurbus užkrėstai erkei, ypač, jei ji buvo įsisiurbusi ilgiau nei 12 valandų. Skirtingai nuo erkinio encefalito viruso, kuris į kraują patenka iškart, borelijos iš erkės į žmogaus organizmą gali patekti ir po kelių dienų.
Būdingiausias ligos požymis yra apskritas paraudimas erkės įkandimo vietoje, galintis atsirasti praėjus nuo trijų dienų iki mėnesio po erkės įkandimo, vis dėlto jis pastebimas tik apie 60 proc. atvejų. Paraudimas plinta iki 3–4 cm skersmens ir po kurio laiko išnyksta. Nervų sistemos sutrikimų simptomai gali pasireikšti po poros savaičių ar mėnesio po erkės įkandimo. Tai gali būti nuovargis, galvos skausmas, pykinimas, svorio kritimas, nedaug pakilusi temperatūra, nestiprus rankų ir pėdų sąnarių, pakaušio ar nugaros skausmas.

Laiku nenustačius ir negydant ligos, praėjus kelioms savaitėms, mėnesiams ar metams po erkės įsisiurbimo, gali pasireikšti vėlyvieji Laimo ligos požymiai: artritas, nervų sistemos pažeidimai, širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimai. Persirgus borelioze imunitetas nesusiformuoja, galima užsikrėsti vėl.

Erkinis encefalitas

Erkinio encefalito inkubacinis laikotarpis trunka nuo 3 iki 28 dienų, vidutiniškai 7–14 dienų. Liga prasideda į gripą panašiais simptomais: silpnumu, stipriu galvos skausmu, padidėjusia kūno temperatūra (38 °C), kaklo sąstingiu, raumenų ir sąnarių skausmais, kartais ir akių skausmais. Taip pat galimi virškinamojo trakto sutrikimai. Minėti simptomai trunka nuo vienos iki aštuonių dienų arba ilgiau, jei prisideda komplikacijų. Jei ligos forma yra lengva, tada po šios stadijos pasveikstama.

Jei ligos eiga yra sunki ar vidutiniškai sunki, prie jau minėtų simptomų prisideda pykinimas, vėmimas, sąmonės sutrikimai, paralyžius, pusiausvyros sutrikimai ir galvos svaigimas, traukuliai, gebėjimo sutelkti dėmesį ir atminties pablogėjimas, jutimų sutrikimai ir kt. simptomai, galima net mirti. Retais atvejais erkinis encefalitas gali pakenkti ne centrinei nervų sistemai, o kitiems organams ir pasireikšti hepatitu, miokarditu ir kt.

Maždaug trečdalis erkiniu encefalitu persirgusių žmonių turi liekamųjų sveikatos sutrikimų – pradedant galvos skausmu, gebėjimo sutelkti dėmesį sumažėjimu, baigiant paralyžiumi.

Kas yra Kick The Tick rinkinys?

Tai rinkinys erkei saugiai ištraukti. Galima naudoti tiek žmonėms, tiek naminiams gyvūnams. Rekomenduojamas siekiant išvengti erkių platinamų ligų, įskaitant erkinį encefalitą, Laimo ligą, babeziozę, anaplazmozę ir kitas ligas. Rinkinį sudaro kabliukas erkėms ištraukti ir aerozolis kraujasiurbiui greitai užšaldyti. Prieš nuimant erkė užšaldoma, tokiu būdu jai sutrukdoma perduoti užkrėstas seiles. Specialiosios technologijos padengia erkės kūną, kad šis nenutrūktų, taip pat sumažina riziką nuimant erkę prisiliesti prie infekcijos sukėlėjų. Tada erkei nuimti naudojamas kabliukas. Įsisiurbusią erkę reikia traukti labai atsargiai, naudojant tinkamiausią kabliuko galiuką – didesnį arba mažesnį. Jei įsisiurbusi erkė pastebima pavėluotai, ją ištraukti sunkiau, nes jau būna tvirčiau įsisiurbusi į odą. Tokiu atveju geriau kreiptis į gydytoją, kuris ir ištrauks erkę.

Kaip išvengti erkės įsisiurbimo?

Tekstas: Linda Dombrovska

Pažymėtina, kad šia priemone galima pasinaudoti tik kraštutiniu atveju, kai erkė jau įsisiurbusi, todėl rekomenduojama naudoti įvairias profilaktines priemones, kad joks kraujasiurbys visai neįsisiurbtų. Yra įvairių būdų ir priemonių, kaip apsaugoti save ir naminius gyvūnus nuo erkių. Naudojant juos kompleksiškai, galima tikrai sėkmingai apsisaugoti.
– Naminiams gyvūnėliams naudokite specialius antkaklius, tabletes ar purškiklius, apsaugančius nuo erkių. Turėkite omenyje, kad uodai taip pat perneša šunims pavojingas ligas.
– Dėvėkite specialius drabužius, skirtus apsisaugoti nuo kraujasiurbių. Tokius drabužius siūlo Swedteam, Härkila, Rovince ir kt.
– Įvairūs aerozoliai apsaugos ne tik nuo erkių, bet ir nuo skraidančių kraujasiurbių vabzdžių.
– Yra daug gerų atsiliepimų apie prietaisą Tickless, kuris apsaugo nuo vabzdžių.
– Grįžus namo iš miško drabužius reikia nedelsiant nusivilkti. Tai geriau daryti lauke, garaže, nes erkės gali būti prikibusios prie drabužių ir tokiu būdu jų galima įsinešti į vidų.
– Po pasivaikščiojimo gamtoje rekomenduojama nusiprausti po dušu ir taip kokį prikibusį kraujasiurbį nusiplauti, kol dar nespėjo įsisiurbti.
– Kadangi erkės perneša įvairias pavojingas ligas, labai svarbi profilaktika.

Apsaugok ir savo keturkojį draugą!

Foresto antkaklis veikia aštuonis mėnesius. Įsitikinkite, kad antkakliai tvirtai priglunda prie šuns odos. Kartkartėmis jį reikia nuimti ir nuplauti muilu.

Erkės kelia pavojų ne tik žmonių sveikatai ir net gyvybei. Šunys nuo erkių taip pat gali užsikrėsti mirtinomis ligomis, todėl svarbu pagalvoti apie keturkojų apsaugą. Pavyzdžiui, itin pavojinga šunims yra babeziozė. Jiems galima naudoti specialius antkaklius. Daug gerų atsiliepimų apie Foresto antkaklį, kuris veikia apytikriai aštuonis mėnesius. Dideliems ir ilgaplaukiams šunims šis antkaklis gali būti ne toks efektyvus.

Galima naudoti NexGard tabletes, apie kurias taip pat yra gerų atsiliepimų. Būtina pažymėti, kad šių dviejų priemonių nereikėtų maišyti. Tačiau be šių ir panašių priemonių prieš pat einant į mišką galima papildomai naudoti išorines erkių atbaidymo priemones, kurios sukurs dar vieną apsaugos sluoksnį. Nė viena priemonė neapsaugo visu 100 procentų, todėl rekomenduojama papildomai naudoti ir kokį nors aerozolį – rinktis yra iš ko. Einant į medžioklę vasarą toks aerozolis apsaugos šunį ir nuo uodų bei mašalų įkandimų. Uodai taip pat gali pernešti visokias šunims pavojingas ligas. Tokie repelentai suteiks šuniui daugiau komforto, kai aplink skraido kraujasiurbių vabzdžių debesis. Jei erkė vis dėlto įsisiurbė, naminiam gyvūnui taip pat galima panaudoti Kick The Tick erkių traukimo rinkinį.

Wildwash aerozolis šunims su asiūklių, eukalipto ir dilgėlių kvapu

Nuo blusų, erkių ir įvairių vabzdžių. Wildwash aerozolis šunims su asiūklių, eukalipto ir dilgėlių kvapu yra eterinių aliejų derinys, skleidžiantis veiksmingą, ilgai išliekantį kvapą vasarą, kuris atbaidys blusas, erkes ir įvairius vabzdžius. Naudojimas: kruopščiai papurkšti ant odos ir kailio. Papurškus galima ir iššukuoti, kad gerai įsigertų į kailį. Naudokite pagal poreikį, bet ypač prieš einant laukan. Kvapas laikysis iki 24 valandų. Vengti patekimo į akis. Siūlo Outdoorexperts.lv.

Moskitier

Tai priemonė nuo ektoparazitų. Mechaniškai purškiamas aerozolis. Sudėtyje nėra pesticidų! Ekologiškai švarus produktas. Leidžiama naudoti ir ekologinėje gyvulininkystėje. Biorepelentas veikia kaip įvairių skraidančių vabzdžių – musių, uodų, mašalų, bimbalų – ir erkių atbaidymo priemonė. Kruopščiai ištirtas natūralių eterinių aliejų derinys išlieka aktyvus septynias valandas. Preparatas nekenkia žmonių ir gyvūnų sveikatai. Naudojimo vietoje nekeičia gyvūnų kailio spalvos. Ieškoti zooprekių parduotuvėse.

Babeziozę sukelia pirmuonis Babesia canis, naikinantis raudonuosius kraujo kūnelius. Pati infekcija nėra tokia pavojinga, jei pavyksta ją greitai nustatyti. Pirmuonys greitai žūsta suleidus vaistų, tačiau problemų sukelia infekcijos pasekmės. Babezijos patenka į raudonuosius kraujo kūnelius (eritrocitus). Ten parazitas nusimeta išorinį ląstelės sluoksnį ir pradeda dalytis, sukurdamas naują formą, vadinamą merozitu. Eritrocitai suyra. Jų liekanos užkemša inkstų membranas, prasideda inkstų nepakankamumas. Jam gydyti reikalinga palyginti sudėtinga ir brangi hemodializė. Trombocitų šuns kraujyje gali smarkiai sumažėti ir tai gali sukelti kraujo krešėjimo sutrikimų. Gali išsivystyti sunki anemija ir atsirasti nervų sistemos sutrikimų. Esant itin stipriai infekcijai, pasitaiko plaučių pažeidimų, panašių į būdingus žmonėms paskutinėje maliarijos stadijoje. Galima stipri intoksikacija (apsinuodijimas). Negydant ar pavėlavus pradėti gydymą šuo dažniausiai nugaišta.

Įsigykite naujausią žurnalo numerį internetu!

Susiję straipsniai

Naujasis priedas. Medžioklės ginklai ir šaudymas

LA.lv