Medžioklės reikmenys

Į ką atsižvelgti renkantis optinių taikiklių laikiklius0

Nuotrauka: iš archyvo

Viesturas Arkluonas, Pulsar atstovas Latvijoje

„Mūsų įmonė optinių taikiklių laikiklių prekybos ėmėsi išpopuliarėjus naktiniams taikikliams, kurie Latvijoje legalūs, bet Lietuvoje – draudžiami. Be to, medžiotojai vienam ginklui pradėjo naudoti kelių rūšių taikiklius: taikiklį medžioklei tykant ir medžioklei varant.
Latvijoje – kaip ir Lietuvoje – situacija ypatinga, nes medžiotojai turi skirtingų markių ginklų. Todėl stengiamės kiekvienam ginklų modeliui pasiūlyti ir kuo geresnį taikiklių laikiklių pasirinkimą.

Viesturas Arkluonas, Pulsar atstovas Latvijoje
Nuotrauka: Indulis Burka

Vienas sudėtingesnių atvejų yra Sako karabinai, ypač senasis 75 ir 85 modeliai. Yra trys keliai. Ant paties Sako yra vadinamoji kregždės uodega su viena fiksavimo vieta. Vokiečių gamintojas MAK šiems ginklams sukūrė greitai keičiamus laikiklius. Šiuo atveju galima nenaudoti jokių perėjimų. Ir žiedais tvirtinamą optiką, ir optiką su kampuotais korpusais (tvirtinamais ant bėgelio) galima gana greitai pakeisti.

Aišku, populiariausias sprendimas yra Weaver arba Picatinny bėgeliai. Šie bėgeliai skiriasi atstumu tarp išpjovų – atitinkamai 3,8 mm ir 5 mm, tad Picatinny skirtus laikiklius ne visada pavyks uždėti ant Weaver bėgelio.

Daugelis mano, kad ant Weaver bėgelio laikiklių tiksliai nustatytoje vietoje uždėti negalima. Taip nėra, tik montuoti reikia labai atidžiai. Ir dar vienas svarbus niuansas – Weaver bėgelį galima įsigyti ir plieninį, ir aliumininį, kaip ir perėjimus. Aliuminio lydinių irgi yra skirtingų – kai kurie tokie pat patvarūs kaip plienas, kai kuriuos galima įbrėžti tiesiog nagu. Yra ir padalytų Weaver bėgelių, kurie leidžia taikiklius montuoti ant skirtingo lizdo ilgio ginklų.

Laikikliai

Problema kita: sumontavus Weaver bėgelį ir laikiklius, kai kurių ginklų konstrukcija pasidaro labai aukšta. Į tai reikia atsižvelgti ginklą prišaudant ir vėliau medžioklėje šaudant skirtingais atstumais. Pavyzdžiui, Weaver bėgelis Tikka karabinui yra itin plonas. Norint jį prisukti, nereikia perėjimų, tad nesusidarys aukštas konstrukcijos „pyragas“.

Weaver bėgelis kam nors gali nepatikti dėl asociacijos su karyba. Todėl yra dar vienas greito montavimo būdas, kai prie ginklo tvirtinami du baziniai laikikliai, o prie optinio taikiklio – specialūs laikikliai. Priekinis taikiklio laikiklis įstatomas į pirmą bazę, o galinis – elegantiškai pasukus užfiksuojamas antrojoje. Konstrukcija labai tiksli ir žema.

Tokio tipo laikiklius gamina daug kas, kad ir tas pats vokiečių MAK, Ernst Apel. Dabar juos gamina ir kroatų įmonė Rusan. Pastaruosius medžiotojai pamėgo dėl geros kokybės ir žemos kainos – ji dukart žemesnė nei vokiečių gaminių. Taip pat įmonė siūlo įdomių naktinių taikiklių, jeigu turite galimybę medžioti Latvijoje. Juose galima sudėti kelias antrąsias bazes, ir jeigu medžiotojas turi įvairaus kalibro ginklų su skirtingo dydžio lizdais, naktinį taikiklį galima uždėti ant visų. Šiuolaikiniai skaitmeniniai taikikliai leidžia tą patį taikiklį prišaudyti keliems ginklams.

Taip pat šiuos laikiklius galima sureguliuoti taip, kad skaitmeninio taikiklio kryželis prišaudžius būtų vaizdo centre, o ne kur nors krašte.

Renkantis laikiklius svarbu pasiskaičiuoti visą kainą. Pavyzdžiui, MAK laikiklių komplektas kainuoja daugiau nei 300 eurų. Jeigu reikia ginklą suderinti su dienine, naktine ir medžioklės su varovais optika, laikikliai kainuos apie 900 eurų, o tai jau karabino kaina. Galbūt tokiu atveju patogiau kiekvienai medžioklės rūšiai įsigyti po atskirą ginklą. Weaver atveju perėjimas Sako ginklui kainuos 100 eurų, bėgelis – 100 eurų, žiedai – dar 100 eurų. Be to, viena žiedų pora – 400 eurų.

Paskaičiavus Rusan sprendimą Classic Pivot Mount, trijų optikų laikiklių komplektas vienam ginklui kainuos apie 600 eurų.

Yra laikiklių komplektų ir kitų gamintojų ginklams, pavyzdžiui, mūsų medžiotojų mėgstamiems čekų karabinams. Principas toks pats. Ant šių ginklų įvairių taikiklių laikiklius galima dėti tiesiai. Ir kainos atžvilgiu pasiūla geresnė – trijų optikų komplektui laikikliai kainuos apie 300 eurų. Bet galima dėti ir Weaver bėgelį, nors tai nebus geriausias sprendimas.

Panašiai su Tikka – iškart be Weaver bėgelio galima dėti greitai keičiamus žiedus arba sukamuosius laikiklius (angl. Classic Pivot Mount).
Latvijoje labai populiarūs Blaser ginklai, bet jie gana brangūs, tad aukštos ir jų optikos laikiklių kainos.

Nuo kito sezono Latvijoje bus leidžiami ir termoviziniai taikikliai. Daugelio tokių taikiklių korpusai yra tokie patys kaip dieninės optikos taikiklių, tad problemos su montavimu ant ginklo nebus. Vis dėlto reikia nepamiršti, kad dieninių optikų židinio nuotolis yra 9–10 cm, o skaitmeninių taikiklių – apie 4–6 cm, todėl taikiklį būtina pastumti arčiau šaulio akies. Ne visada ginklo konstrukcija tai leidžia padaryti montuojant taikiklį tiesiai ant ginklo, tad reikia specialaus laikiklio.“

Einaras Lapinis, 2013 metų Europos kombinuotojo medžioklinio šaudymo vicečempionas

„Anksčiau, kai galimybių rinktis skirtingus optinius taikiklius buvo mažiau, visi darydavo paprastai: įsigyji pagal kainą priimtinus laikiklius, prisuki prie ginklo kartu su taikikliu, ginklą prišaudai ir taip viskas lieka, kol dėl kokių nors priežasčių prireikia keisti taikiklį.

Einaras Lapinis, 2013 metų Europos kombinuotojo medžioklinio šaudymo vicečempionas
Nuotrauka: Indulis Burka

Tačiau šiuo metu turime galimybę rinktis ir dieninius, ir naktinius taikiklius. Be to, dieną šiuo metu neleidžiama naudoti taikiklių, kuriuose vaizdas būtų skaitmeniškai transformuojamas. Nuo kito sezono šio apribojimo nebebus, bet vis tiek, kad ir koks geras būtų skaitmeninis vaizdas, gera dieninė optika dieną yra pranašesnė, todėl taikiklius reikia keisti, o čia ir prasideda problemos. Taip pat yra specialiai medžioklei su varovais skirtų taikiklių, kolimatoriniai taikikliai.

Klientams rekomenduojame rinktis išbandytus sprendimus, kurie leis taikiklius keisti kad ir po metų ar dvejų, net jeigu šiuo metu planuojate naudoti tik vieną optiką.

Nuo ko pradėti? Pirmiausia reikia įvertinti, kokių yra sprendimų konkrečiam ginklui, kas priklauso nuo gamintojo, ginklo modelio ir kalibro.

Į ką atsižvelgti renkantis optinių taikiklių laikiklius

Dažniausiai parduotuvėje prieinami optikos laikikliai tinkami būtent toje parduotuvėje parduodamiems ginklams. Pavyzdžiui, mes parduodame Tikka, Mauser, Savage, Antonio Zoli karabinus, todėl siūlome ir šiems ginklams skirtus taikiklių laikiklius.

Populiariausias sprendimas – ant ginklo tvirtinti jam tinkamą Weaver bėgelį (priklauso nuo ginklo modelio ir kalibro), tad belieka rasti pačius žiedus, jau skirtus tvirtinti ant šio bėgelio. Taip pat paprasta rasti naktiniams taikikliams skirtus laikiklius. Kartoju dar sykį – Lietuvoje tokius šiuo metu naudoti draudžiama. Reikia žiūrėti, kurioje vietoje laikikliai fiksuojami prie bėgelio, ir toje vietoje kaskart juos prisukti, keičiant taikiklius.

Renkantis žiedus svarbus taikiklio centrinio vamzdžio skersmuo. Šiuo metu populiariausias dydis yra 30 mm, bet kai kurie taikikliai yra didesnio ar mažesnio skersmens.

Svarbi ir medžiaga, iš kurios laikikliai pagaminti ir, pavyzdžiui, Weaver bėgelis. Jeigu jie iš minkštesnio aliuminio lydinio, viskas veiks, nebent optinį taikiklį reikės vis nuimti ir uždėti. Jei vis dėlto bus poreikis dažnai nuiminėti, reikia rinktis laikiklius iš tvirtesnių medžiagų, kuriems daugkartinis montavimas nekenkia.

Susiję straipsniai

Svarbi ir laikiklio tvirtinimo vietos forma: jeigu ji apvalaus varžto formos, ilgainiui bėgelis dils ir pataikymus į taikinį pradės mėtyti.“

Norite nusipirkti žurnalą internetu arba jį užsiprenumeruoti?

LA.lv