Medžioklėje paprastai rūpi du dalykai. Apie žvėris šį kartą nekalbame. Pirmas dalykas – sauga, kurios turi laikytis kiekvienas medžiotojas, kad nenutiktų nelaimių. Antra – kur yra medžioklinis šuo, pavyzdžiui, paleistas per varymą kvartale. Su kolegomis galima susisiekti, bet kaip paskambinti šuniui ir paklausti, kur jis yra? Bent jau iki šiol tokios galimybės nebuvo.
Skamba kaip mokslinė fantastika? Galbūt, bet mes jau gyvename laikais, kai mokslinė fantastika pamažu tampa tikrove. Kolegos iš Estijos ne tik sukūrė programą, leidžiančią medžiotojams virtualiai susijungti, kad medžioklėje vieni kitus matytų ir komunikuotų, bet ir pagamino šunų sekimo dirželį, kad visi medžioklės dalyviai programoje matytų, kur bėga nepakeičiamasis keturkojis.
Šuns dirželis iš esmės veikia kaip mobilusis telefonas. Šuns buvimo vieta ne tik matoma telefono ekrane, bet jam galima net paskambinti. Tuomet galima girdėti, ką šuo daro – loja, alsuoja ar bėga. Galima net duoti šuniui komandas, tik reikia išmokyti jį jų klausyti.
Palyginti su mūsų regione įprasta Garmin sistema, Huntloc turi kelis privalumus, nors neišvengta ir trūkumų. Pradėkime nuo pliusų.
Prie Huntloc nereikia papildomos navigacijos, kaip yra su Garmin. Racija, telefonas, šuns sekimo sistemos navigacija, ginklas, peilis – ir vargšas medžiotojas apkarstytas kaip kupranugaris. Huntloc išmaniojo telefono programa galima paskambinti šuniui, girdėti, ką jis daro, taip pat duoti komandas. Tai nėra vien tik medžioklinio šuns sekimo sistema, bet ir medžioklės vadovo įrankis kitų medžiotojų ir varovų buvimo vietoms stebėti.
Kartu programa leidžia užfiksuoti įvairias svarbias vietas – kur krito laimikis, šėryklas, kraujo pėdsako pradžią ir t. t. Visas vietas, kurias būtų svarbu žinoti bei rasti ir kitiems kolegoms. Papildomas pliusas tas, kad dirželį galima palikti automobilyje ir visuomet matyti, kur šis yra. O kur dar galimybė sekti žmoną!..
Atsižvelgtina ir į keletą minusų. Programos naudojama GPS sistema eikvoja daug energijos, todėl reikėtų turėti atsarginę išmaniojo telefono bateriją. Nors Huntloc leidžia sekti šunį net iš kitos šalies, vis dėlto šią sistemą riboja mobiliojo ryšio zona. Be ryšio niekas neveikia, bet vos tik jam atsiradus viskas vėl dirba kaip reikiant.
Nors pats dirželis kelis kartus pigesnis nei Garmin, reikia atsižvelgti į kasmetinį programos mokestį, taip pat yra šiokių tokių dirželio SIM kortelės naudojimo išlaidų. Palyginti su klasikiniais Garmin sprendimais, Huntloc yra daug pigesnis, bet irgi efektyvus sprendimas. Medžioklėje šuo nepakeičiamas, todėl kyla klausimas – kodėl tiek daug šeimininkų vis dar rizikuoja prarasti savo patikimąjį draugą?
Pliusai
– Sistema neribojama veikimo atstumo
– Programoje medžiotojai gali matyti ne tik šunis, bet ir vieni kitus
– Galima paskambinti šuniui, girdėti, ką jis daro, duoti komandas
– Programoje galima pažymėti įvairias svarbias vietas, kurias iškart mato visi, prisijungę prie interneto
– Dirželio dydis keičiamas – tinka ir mažam, ir dideliam šuniui
– Dirželis neperšlampamas, todėl šuo jį dėvėdamas gali eiti į ančių medžioklę
– Kaina
Minusai
– Veikimą riboja mobiliojo ryšio zona
– Padidėja išmaniojo telefono baterijos sąnaudos
– Nefiksuojami šuns veiksmai kaip Garmin – ar šuo nutilkęs, ar tupi, ar palypėjęs
– Už programos licenciją reikia mokėti
Iš esmės Huntloc leidžia medžioti dinamiškai ir viską kontroliuoti. Saugos atžvilgiu tai yra puiku, nes programoje visi medžiotojai, susijungę į bendrą online medžioklę, gali matyti vieni kitus. Taip pat visi medžiotojai gali matyti medžioklinio šuns buvimo vietą ir prireikus eiti šuniui padėti. Sekimo sistemą galima naudoti ir einant su šunimi pasivaikščioti, kad keturkojis nenubėgtų per toli. Pripažintina, kad estai neblogai padirbėjo ir padarė medžioklę patogesnę tiek medžiotojams, tiek jų šunims.