Patirtis

FOTO+VIDEO Stirnų ragų vystymasis0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Nustatyti medžiojamųjų gyvūnų amžių – viena sunkiausių ir svarbiausių užduočių. Kad suprastum, kas vyksta medžioklės plotuose, galima iš anksto įrengti miško kameras ir stebėti, kokie žvėrys gyvena miške.

Vyresnių stirninų ragai nusitrina daug greičiau nei jaunučių, ir pagal tai galima laiku spręsti, kuris yra medžiotinas, kuris senas, kuris jaunas, kuris perspektyvus, o kuris atrankinis.

Manoma, kad žiemos pabaigoje ir pavasario pradžioje stirnos sklaidosi, nors kartais tuo laikotarpiu ir yra pastebimos būriuose, bet tokiais atvejais jos kartu lauke tik maitinasi. Iš tiesų stirnos laikosi toje pačioje apylinkėje, nes yra sėslios, toli nevaikšto, ir laikosi ne būriuose, o kiekviena atskirai.

Stirninų ragų vistimasis

Kadangi didelė augalija, visus gyvūnus įžiūrėti sunku. Stirninai lieka toje pačioje teritorijoje, bet nuožmiai kovoja už savo plotus. Reikia atsižvelgti, kad kelių stirninų teritorijos gali kirstis, jeigu populiacija tanki. Tai tik reiškia, kad kovos bus daug intensyvesnės ne tik pavasarį, bet ir vasarą. Santykius stirninai pradeda aiškintis jau pavasarį, kai ragai dar pūkuoti. Vėliau ožiai kartu nesigano, o kiekvienas saugo savo lauko plotelį.

PRENUMERUOKITE Žurnalą iki 2023 metų pabaigos!

Medžiagos ir formavimasis

Įrodyta, kad elninių ragai auga iš kamieninių ląstelių antkaulyje, dengiančiame ragų pagrindą ant kaktikaulio. Antkaulis dalyvauja kaulams augant ir po jų lūžių kietėjant audiniams, taip pat jis skatina viršutinių kaulo sluoksnių kraujotaką ir atlieka daug kitų funkcijų. Anot mokslininkų, atradusi kasmetinio ragų ataugimo mechanizmą medicina žengtų rimtą žingsnį link žmonių organų regeneracijos ateityje. Mokslininkai įrodė, kad minėtos kamieninės ląstelės dalyvauja ir formuojant ragų vidinę struktūrą, ir kraujagysles, nervus bei odą.

Kad elninių ragai išaugtų sveiki ir pasiektų konkrečiam egzemplioriui konkrečiame amžiuje genetiškai lemtą maksimumą, reikia daugybės medžiagų. Kadangi ragai iš esmės yra kaulas, kalcis, magnis, fosforas ir baris yra pagrindiniai jo elementai. Vitaminas D padeda gyvūno organizmui įsisavinti kalcį, tam padeda ir cinkas, manganas, boras bei varis. Rage yra ir kitų mineralinių medžiagų ir aminorūgščių. Elninių raguose yra ir jodo, kurio yra aminorūgšties terazino sudėtyje.

Susiję straipsniai

Mažesnio elninio, pvz., stirnos, 40 proc. ragų sudaro organinės medžiagos (daugiausia baltymų junginiai). 50 proc. yra mineralinės medžiagos, iš kurių labai svarbūs kalcis ir fosforas, likę 10 proc. yra vanduo. Taigi, norint suformuoti ragus, kurių svoris 400 g, stirnai reikia 160 g organinių ir 200 g mineralinių medžiagų. Skaitykite toliau

Naujas žurnalo numeris jau greitai prekyboje!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.