Patirtis

Elnė su ragais ar elnias su trūkumais?0

Nuotrauka: Iš Kristapo Didžės archyvo

Nuotraukos: Iš Kristapo Didžės archyvo

Dar kelios paskutinės medžioklės dienos, dar keli nepanaudoti leidimai. Medžiotojas ėjo pasižiūrėti, kas vyksta plotuose, koks judėjimas, kokie pėdsakai. Prieš pat sutemas jis pamatė tauriuosius elnius, o vienas jų – jaunas elniukas labai mažais rageliais. Pagal ūgį lyg elnė, atsargiai stovi pamiškėje. „Paprastai jauni elniokai nebūna tokie atsargūs“, – vėliau pasakojo medžiotojas.

Jis nusprendė gyvūną sumedžioti. Priėjus arčiau paaiškėjo, kad tai ne jauniklis, o du viename! Laimė, buvo nepanaudotų ir patino, ir patelės leidimų.

Nuotrauka: Iš Kristapo Didžės archyvo

Gamtoje būna įvairių stebuklų, teigia dr. Janis Uozuolinis. Pasak jo, tai ne genetinė problema, o hormonų veiklos sutrikimai. Kuo didesnė populiacija, tuo didesnė galimybė tokių individų sutikti. Tokie paprastai neturi palikuonių.

2019 metais J. Uozuolinis, kalbėdamas apie sumedžiotą stirną su ragais, sakė: „Tokią situaciją sukėlė hormoninė anomalija. Greičiausiai pagrindinę lytį reikėtų nustatyti pagal DNR, genetiškai. Aišku, medžioklėje tokios analizės atlikti neįmanoma, todėl medžiotojai turėtų vadovautis tuo, ar gyvūnas turi kitų išorinių vyriškų lytinių požymių.

Šiuo atveju – gaktos plaukais. Tačiau reikia turėti omenyje, kad ir stirninas dėl įvairių priežasčių gali būti be ragų, bet vis tiek tai bus patinas. Panašių hormoninių problemų būna ir žmonėms, kai damoms auga ūsai ar net barzda. Gyvūnams greičiausiai tokių problemų kyla ankstyvame amžiuje ir išlieka visą gyvenimą. Ar šie ragai sezoniškai keičiami, informacijos neturiu. Būtų įdomu tai sekti.

Susiję straipsniai

Tokia stirna greičiausiai neturės jauniklių, nors tiksliai galima pasakyti tik ištyrus vidinius lytinius organus. Ragai gyvūno hormoninių problemų atžvilgiu nėra rodiklis. Panašių atvejų aprašyta užsienio leidiniuose“, – teigė jis.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose!

Žurnalo Medžioklė „Youtube“ kanalas!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.