Medžioklės reikmenys

Ekonomiška optika Delta Titanium 1,5–9×450

Bet kokio karabino ir jam pritaikytos optikos pirkimas asocijuojasi su didelėmis išlaidomis, nes visai nesinori ant savo karabino dėti optinio taikiklio, kuris kokybės prasme taip tik vadinasi. Vis dėlto ir mūsų prekybininkai siūlo keletą neprastų sprendimų – gana gera kaina galima įsigyti ne tik vamzdelį, stiklą ir kryželį, besikratantį su kiekvienu šūviu, bet ir kokybiškus, savo kainų grupę atitinkančius taikiklius.

Paminėjus optikos gamintoją Delta, pirmoji mintis kyla apie ne itin mielą lenkišką kokybę ir pigius sausainius, nesvarbu, kad šių optinių taikiklių gamykla yra Japonijoje. Kaip byloja sena išmintis, optika turi būti ne tik tokia pat gera, bet ir geresnė už ginklą.

Dėl to biudžetinės klasės optikai konkurencija tampa dar sunkesnė. Be to, prekės ženklas turi didelę reikšmę, taigi neabejotinai daugelis teikia pirmenybę blogam Zeiss, o ne geram biudžetinės klasės taikikliui. Kodėl taip? Todėl, kad yra gerai patikrintų firmų, kurių produktai kainuoja gana didelius pinigus, bet žmonės yra pasirengę sumokėti daug, kad gautų maksimalią kokybę.

Vis dėlto pasitempė ir Delta Optical. 2012 metais tarptautinėje parodoje IWA ji pristatė savo naują gaminį – serijos Delta Titanium optinius taikiklius. Šie taikikliai nėra žaislas, skirtas savo malonumui primontuoti prie pneumatinio ar mažo kalibro ginklo varnoms šaudyti. Tai yra gana rimtas pasiūlymas su didelėmis galimybėmis ateityje.

Delta Titanium 1,5–9×45

Įvairioms gyvenimo situacijoms

Serijos Delta Titanium optiniai taikikliai yra pamėgti ne tik Lenkijos, bet ir kitų Centrinės ir Rytų Europos medžiotojų, nes jie gana pigiai atitinka žinomoms firmoms prilygstančius techninius rodiklius.

Prekės ženklą Delta Optical 2002 metais sukūrė žmonės, besidomintys optiniais taikikliais ir žiūronais, susibūrę įsteigti įmonę, kurios veikla atspindėtų jų aistrą – mišką, gamtą ir medžioklę. Nors iki šiol Delta priminė taikiklius, kuriuos geriausiu atveju galima naudoti ne itin rimtoms treniruotėms, naujausi kompanijos produktai nusipelno būti vadinami medžiokliniais.

Taikiklį Delta Titanium 1,5–9×45 iš esmės galima vadinti daugiafunkciu, nes 1,5 karto didinimas idealiai tinka medžioklei su varovais – matymo laukas yra platus, bet kartu dėl 45 mm objektyvo skersmens yra pakankamai šviesus prieblandoje medžioklėje tykant.

Sunku įvertinti konkretaus taikiklio ypatybes, nepalyginus jo su kitais panašios kategorijos taikikliais. Iš Lietuvos parduotuvėse teikiamo pasirinkimo palyginti pasirenkame dar du panašios kainų grupės taikiklius. Pavyzdžiui, Zeiss Duralyt, ekonominė šios firmos gaminių versija, kainuoja vidutiniškai 750 eurų, jos didinimas – 2–8 kartai, o objektyvo skersmuo – 42 mm. Štai JAV firmos Bushnell modelio Elite 6500, patenkančio į tą pačią kainų kategoriją, didinimas yra 1,25–8 kartai, o objektyvo skersmuo – 32 mm.

Vertinant pagal Zeiss klasifikatorių, šie trys optiniai taikikliai tinka medžioklei varant, tykant, sėlinant, taip pat vykstant medžioti į kalnus. Šaudyti iš tolo su šiais taikikliais jau bus sudėtingiau, nes jie skirti kasdienėms eilinio medžiotojo reikmėms, o ne varmintuoti, t. y. iš tolimų distancijų medžioti smulkius gyvūnus.

Šiek tiek nukrypstant – jeigu paklaustumėte, kodėl Zeiss Duralyt yra palyginti toks pigus, atsakyčiau, kad jis gaminamas iš kitokių, daug pigesnių medžiagų, ne tokių patvarių kaip klasikiniam Zeiss naudojamos daug brangesnės medžiagos.

Delta bandymas

Grįžtant prie Delta Titanium, šis taikiklis turi praktiškai visas ypatybes kaip ir jo ekvivalentai. Žinoma, šiai jaunai firmai dar reikėtų patobulinti konkrečius niuansus ir detales, kad patiktų subtilesniems medžiotojams, bet rezultatas yra gana įdomus.

Optika, kurios kaina vidutiniškai 750 eurų, gali būti naudojama plačiai, joje yra reguliuojamas raudonasis taškas, taikymosi tinklelis, kuris artinant nedidėja ir nemažėja. Optika patvari ir tiksli – tai matyti ne tik iš gamintojų nurodytų duomenų, bet ir praktikoje – šią optiką išbandėme šaudydami kalibru 7 Rem Mag, kuris tikrai nėra atsargus. Iš pradžių abejojome, kad po kelių pirmų šūvių su magnumo kalibru optika jeigu ne iširs, tai tikrai atsikratys. Vis dėlto tęsiant šaudyti jokių problemų ar nuokrypių nebuvo.

Optika buvo prišaudyta šaudykloje ir taip įrodė savo vertę, nepateikdama jokių nemalonių staigmenų. Paskui ji buvo išbandyta medžioklės sąlygomis – varant ir tykant. Tiesą sakant, optika buvo rimtai panešiota po prisnigtą mišką, patyrė gana ekstremalių gamtos sąlygų testą, bet nepastebėjome jokių neigiamų pokyčių.

Lyginant su Zeiss ir Bushnell gaminiais, Delta galėtų turėti subtilesnį taikymosi tinklelį ir raudonąjį tašką, kuris nėra toks ryškus. Iš nedidelių distancijų ir dieną tai nebus joks trūkumas. Raudonasis taškas įjungiamas ir išjungiamas, reguliuojamas jo intensyvumas, bet net minimaliu režimu jis yra gana didelis ir prieblandoje galėtų būti per ryškus.

Šiuo atžvilgiu, žinoma, Duralyt yra dideliu žingsniu toliau nei konkurentai. Apie Delta Titanium patvarumą sunku spręsti, bet gamintojas suteikia dešimties metų garantiją. Žinoma, nereikėtų optikos mėtyti ant žemės ar bandyti su ja ką nors atlikti per prievartą.

Delta raudonasis taškas reguliuojamas specialiu jungikliu kairiojoje optikos pusėje. Skaičiukas nurodo taško intensyvumą: pasukus jungiklį ties linija tarp skaičių, raudonasis taškas išjungiamas. Maloniausias šis taškas būna nureguliavus ant 1 žymos – tada jis nepastebimiausias, bet gerai įžiūrimas.

Taip pat Delta Titanium išbandėme medžioklėje tykant, esant sniegui ir pilnačiai, kai rudenį ir žiemą geriausiai pavyksta ką nors įžiūrėti tamsiuoju paros metu. Optinis taikiklis yra pakankamai skaidrintas, kad jame iš 80 metrų būtų galima įžiūrėti ir šėryklą, ir judėjimą joje. Deja, nepavyko nieko sulaukti – šaltis ir nuovargis medžiotoją nuvarė namo.

Geriausiai optika pasirodė medžioklėje su varovais, mat taikiklį buvo galima išbandyti karabinui idealiomis sąlygomis, kai taurusis elnias dideliu greičiu išbėgo į pievą ir nesustojo, kol medžiotojas jį sėkmingai sumedžiojo.

Šioje situacijoje tiesiog idealu buvo padidinti 1,5 karto, taip pat dar vienas didelis pliusas – optikoje atsiveria platus matymo laukas, neatrodo, kad žiūri per tamsų siaurą vamzdelį – taikinys matėsi gerai ir aiškiai. Didžiausias taikiklio privalumas – daugiafunkciškumas, leidžiantis tą patį karabiną ir optiką naudoti tiek medžioklėje varant, tiek tykant, ir sutaupyti pinigų bei vienu ginklu mėgautis įvairiais medžioklės malonumais.

Nusivylimas ir sprendimas

Po bandymo ketinome duoti optinį taikiklį kitam medžiotojui. Nuvažiavus į šaudyklą, primontavus taikiklį prie kito ginklo, buvo nebeįmanoma jo prišaudyti, nes nebeveikė taikiklio reguliatorius. Kadangi gamintojas teikia garantiją, taikiklis buvo nusiųstas į Lenkiją, kur buvo pataisytas ir maždaug po dviejų mėnesių parsiųstas.

Šį kartą taikiklį pavyko prišaudyti ir medžiotojas jį naudoja iki šiol. Problemų gali kilti bet kuriai, net aukščiausios klasės firmai, tik atsižvelgtina į tai, kad pigios klasės gaminiai užsispirti gali dažniau.

Šiuo atveju taikiklis nėra skirtas tam, kad jo reguliatorių dažnai spragsentumėte. Galima laisvai sutikti su Delta Optical reklamos šūkiu, kad gamintojas siūlo palyginti gerą kokybės ir kainos santykį. Šaudymo sporto meistrams šis optinis taikiklis greičiausiai nepatiks – jis greičiau skirtas medžiotojui, kuris dar tik kaupia medžioklės patirtį, bet reikia turėti omenyje, kad gali kilti problemų.

Delta Titanium 1,5–9×45 specifikacijos

Geriausiai tinka naudoti medžioklėje varant padidinus 1,5 karto – tada labai platus matymo laukas. Gana didelis lęšių skersmuo užtikrina gerą skaidrumą padidinus 9 kartus. Optiką galima sėkmingai naudoti ir medžioklėje sėlinant, o tykant – ir ne itin geromis šviesos sąlygomis.

Zeiss Duralyt 2–8×42

Plonas, kompaktiškas optinis taikiklis, tinkamas medžioti prieblandoje. Puikiai tinka tiksliai nusitaikyti iš daugiau kaip 200 metrų. Didinimas patogus ne tik medžioklėje varant, bet ir sėlinant. Dėl raudonojo taško taikiklį malonu naudoti ne tik prieblandoje.

Bushnell Elite 6500 1.25–8×32

Susiję straipsniai

Tai yra kompaktiškas taikiklis su daugybe galimybių. Atsparus lietui, tinka šaudyti su magnumo kalibrais, konstrukcija atspari smūgiams. Taikikliai Bushnell būna ir su, ir be raudonojo taško, pavyzdžiui, modeliuose 1–6.5×24 ir 2.5–16×50 jis yra.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose!

Žurnalų Medžioklė „Youtube“ kanalas!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.