Medžioklės reikmenys

Clever bešvinės medžioklinės kulkos0

Nuotrauka: iš archyvo

Nors švininės medžioklinių lygiavamzdžių kulkos artimiausiu metu turbūt dar nebus uždraustos, vis dėlto tokia galimybė ateityje – labai reali. Dėl to gamintojai ieško naujų sprendimų ir pasiūlymų. Iki šiol didžiausias bešvinių šaudmenų pasirinkimas buvo medžiokliniai šratai, o su bešvinėmis medžioklinėmis kulkomis buvo prastokai. Žinomiausi, jau seniai naudojami yra įvairūs latvių D Dupleks bešvinių šaudmenų variantai medžioklei. Taip pat savo bešvinį sprendimą visai neseniai pristatė Lietuvos gamintojas Zala Arms.

Šiemet ir italų kompanija Clever pateikė naujieną – bešvines kulkas Sabot Steel. Jos išsiskiria dviem dalykais. Pirma, šovinio kaina yra apie 0,89 Eur, antra, šių medžioklinių kulkų greitis – 570 m/s. Anot gamintojo, specialios technologijos garantuoja tikslų pataikymą net iki 80 metrų atstumu, tad šovinių rodikliai bus puikūs tokiu nuotoliu medžiojant vidutinius ir stambius gyvūnus.

Ekstra video #15. Kuo skiriasi kompensatorius nuo duslintuvo?

Taip teigia gamintojas, o kaip yra realybėje? Kad įsitikintume kulkos tikslumu, nuvykome į šaudyklą pažiūrėti, kokios išeina pataikymų grupės.

Tarp kitko, nešaudėme iš 80 metrų, nors turbūt vertėjo pabandyti. Vis dėlto šaunant į stovintį taikinį iš 35 metrų buvo aišku, kad su šia kulka nekils problemų dėl tikslumo. Iš tiesų daugiausia problemų gali kilti pačiam šauliui, taip pat reikia suprasti, kur kulkos skrieja šaudant skirtingais vamzdžiais ir skleistuvais.

Patarimai

Prieš šaudant bešvine amunicija – bet kokia, kad ir šratais, rekomenduoju įsitikinti, ar jūsų ginklas ir jo skleistuvai tam tinkami. Mūsų atveju konkrečiam ginklui bešvinės amunicijos kulkos naudojamos su ne siauresniais kaip 0,5 skleistuvais. Šaudykloje šaudėme dviem skleistuvais – 0,25 ir 0,5. Reikia iš karto paminėti, kad su skirtingais skleistuvais kulkos pataikė į skirtingas vietas.

Skirtumas tarp abiejų vamzdžių buvo apie 10–15 cm. Tai reiškia, kad kiekvienas medžiotojas prieš medžioklę turėtų išbandyti įvairias kulkas su skirtingais skleistuvais, kad galėtų rasti tinkamiausią ir tiksliausią kombinaciją.

Iš 35 metrų kulkos skrieja tiksliai. Kadangi tai medžioklinės kulkos, atatranka jautėsi, be to, šaudėme tik nuo atramos, o ne laisva ranka, kai atatranka pagal apibrėžimą mažesnė. Padarėme po tris kulkų grupes abiem vamzdžiais. Neskaitant šaulio klaidų, kulkų pataikymai net susiliečia, vadinasi, iš tolimesnių atstumų rezultatai irgi turi būti geri.

Kadangi kulkos gerokai greitesnės nei kitų alternatyvų, rekomenduočiau pašaudyti ir į bėgantį taikinį, nes šiuo atveju užmesti reikia daug mažiau. Šiek tiek glumina, kad kulka gana lengva – 22,5 g, galbūt dėl to ji ir tokia greita. Iš principo šiai kombinacijai kulkos svoris neturėtų būti kliūtis, kad kulka būtų efektyvi ir medžiojant stambius žvėris.

Beje, iki šiol gauti medžiotojų atsiliepimai yra gana teigiami, vadinasi, tai galėtų tapti labai konkurencinga alternatyva medžioklei „su uogele“, nes šis šovinys, nepaisant plastikinio konteinerio, aplinkai daug draugiškesnis nei įprasta amunicija.

Alternatyvos

D Dupleks Monolit 32
Kulkos greitis: 430 m/s
Kulkos energija: 2960 J
Svoris: 32 g
Kaina: 1,30–1,50 Eur

Zala Arms Gualandi Steel 32
Kulkos greitis: 420 m/s
Svoris: 31,5 g
Kaina: apie 2,75 Eur

Notrauka: iš archyvo

PRENUMERUOKITE Žurnalą iki 2023 metų pabaigos!

Susiję straipsniai

Naujas žurnalo numeris jau greitai prekyboje!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.