Patirtis

Ar tikrai efektyvi vakcina nuo AKM jau netoli?0

Nuotrauka: AAD

JAV Žemės ūkio departamento Žemės ūkio tyrimų tarnyba rugsėjo pabaigoje paskelbė, kad vienas afrikinio kiaulių maro (AKM) vakcinos kandidatų parodė gerus rezultatus, apsaugodamas tiek Europoje, tiek Azijoje auginamas kiaules nuo šiuo metu paplitusio viruso Azijos kamieno.

Dauguma mėsinių naminių kiaulių auginama Azijoje, kur įvyko keli viruso protrūkiai, padarę didelių nuostolių kiaulininkystei. Iš pradžių 2007 metais AKM buvo nustatytas Gruzijoje, kur kilo keli mirtino viruso protrūkiai ir tarp naminių, ir tarp laukinių kiaulių. Su panašiomis pasekmėmis liga paplito ir kitose Rytų Europos bei Azijos šalyse.

Šis JAV tyrimas rodo, kad sukurtą vakcinos prototipą galima gaminti komerciškai, kartu išlaikant jo efektyvumą nuo viruso Azijos kamieno tiek Europos, tiek Azijos kiaulių populiacijose. Ankstesni tyrimai buvo atlikti su Europoje auginamomis kiaulėmis laboratorinėmis sąlygomis, naudojant viruso izoliatą (virusą, gautą iš apkrėsto organizmo ir padaugintą ląstelių kultūroje) arba mėginį iš pradinio protrūkio.

Susiję straipsniai

Pasakoja vienas iš amerikiečių tyrimo autorių Douglasas Gladue: „Džiaugiamės, kad mūsų komandos tyrimas davė daug žadančių rezultatų, kuriuos įmanoma atkartoti naudojant viruso izoliatą. Tai rodo, kad sukurtas vakcinos kandidatas galėtų turėti reikšmingą vaidmenį kontroliuojant šią pavojingą ligą.“ Pirmieji imuniteto požymiai trečdaliui tyrimui naudotų kiaulių buvo užfiksuoti jau antrą savaitę po vakcinacijos, o visiška visų kiaulių apsauga – ketvirtą savaitę. Komercinė AKM viruso vakcina bus reikšminga ligos kontrolės priemonė protrūkių zonose. Tiesa, tyrimai vis dar tęsiami, mokslininkai toliau bando vakcinos saugumą ir efektyvumą komercinėmis sąlygomis.

Pokalbiai apie medžioklę #30. AKM. Šernų gaudimas, ligos plitimas ir medžioklė

Prenumeruokite žurnalą Medžioklė iki 2022 m. pabaiga!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.