Skaitykite straipsnį apie technologijų naudojimą gamtosaugoje In Africa, technology is the final weapon in the deadly poaching war
Mes visi žinome, kas yra išmanieji telefonai, laikrodžiai ar televizija, bet ar bent susimąstome, kas yra išmanieji nacionaliniai parkai? Smart Parks – profesionalų iš Nyderlandų komanda, siekianti įvairiais būdais šiandienines moderniąsias technologijas pritaikyti Afrikos aplinkosaugoje.
Kaip sako vienas iš organizacijos pradininkų Timas van Damas, tokios didelės organizacijos kaip Google ar Microsoft jau seniai vykdo įvairius gamtosaugos projektus, bet tai nėra pagrindinė jų veikla ir žmonės apie juos dažnai nežino. Smart Parks siekia naudodamasi šiuolaikinių technologijų pasiekimais sukurti precedento neturinčius visapusiškus būdus laukiniams gyvūnams tirti ir tvarioms jų populiacijoms užtikrinti.
Organizacija dirba su įvairiomis technologijomis, bet daugiausia naudojasi tinklo sistema LoRa (sutrumpinta iš angl. Long Range). LoRa yra tinklas, galintis transliuoti radijo bangas dideliais atstumais. Skirtingai nuo panašių WiFi ir 4G sistemų, perduodančių didelius duomenų kiekius, LoRa gali perduoti mažai duomenų ir dėl to išeikvoja daug mažiau energijos. Ekspertai mano, kad būtent ši sistema idealiai tinka, norint ekonomiškai ir greitai gauti kiek įmanoma daugiau informacijos iš tiriamos teritorijos.
Dar vienas laimėjimas – galimybė padaryti itin mažus imtuvus, pritaikomus visai mažiems gyvūnėliams, taip pat ir rūšims, kurioms dėl kūno sandaros įprastus antkaklius su siųstuvais prisegti būtų sudėtinga, pavyzdžiui, raganosiams. Gyvūnams skirtas imtuvas tėra maždaug trijų kubinių centimetrų dydžio, o specialiai apmokytas veterinaras gali tokį pritaisyti prie raganosio rago. Smart Parks viliasi, kad taip pavyks ne tik gauti maksimaliai informacijos apie gyvūnų elgseną, bet ir nepertraukiamai stebėti teritoriją ir taip kovoti su brakonieryste.