Medžioklės reikmenys

Pasaulio kalibrai. Seną istoriją menantis .375 H&H Magnum0

Nuotrauka: iš archyvo

Vidutinio dydžio karabino kalibras, kurį 1912 m. sukūrė Londono ginklų gamybos įmonė Holland & Holland. Kalibras buvo skirtas naudoti su korditu (bedūmio parako porūšis), todėl ir .375 H&H Magnum šoviniai yra kiek ištemptos ir susiaurintos formos, kad šovinį būtų galima patogiai įdėti ir išimti.

.375 H&H Magnum laikomas vienu naudingiausių ir universaliausių kalibrų būtent stambiųjų ir pavojingų gyvūnų medžioklei. Kulkos svoris gali būti nuo 17 g (270 gr) iki 23 g (350 gr), ir šis kalibras sėkmingai naudotas ir smulkesnių bei vidutinių gyvūnų medžioklei. Įprasčiausias kulkos svoris – 19 g (300 gr). Daugelyje šalių, kur leidžiama medžioti pavojingus gyvūnus, daugiausia Afrikoje, .375 H&H Magnum yra mažiausias kalibras, kuriuo leidžiama medžioti stambiuosius gyvūnus. Profesionalūs Afrikos medžiotojai pavadino jį universaliausiu kalibru, tinkamu įvairiose situacijose, o Aliaskos medžiotojai nurodė, kad su šiuo kalibru labai sėkmingai galima medžioti rudąsias ir baltąsias meškas.

Iš kitų kalibrų .375 H&H Magnum išsiskiria tuo, kad įvairių svorių kulkų pataikymai įprastais nuotoliais pernelyg nesiskiria, tad medžiotojui lengviau išsirinkti šovinius. Galima be problemų pasirinkti skirtingas kulkas skirtingoms medžioklės rūšims, kiekvieną kartą ginklo neprišaudant, todėl šis kalibras ir yra toks populiarus tarp profesionalių medžiotojų.

Kalibras buvo sukurtas tada, kai Didžiosios Britanijos ginklų gamintojai varžėsi, kuris sukurs naują kalibrą su naujovišku bedūmiu paraku. 9.5×57mm Mannlicher–Schönauer kalibras padarė didelę įtaką britų ginklų gamintojams, o netrukus Westley Richards and Eley jį pritaikė ir sukūrė šovinį .375 Rimless Nitro Express 2 1/2″. Stengdamasi užimti savo vietą rinkoje, Holland & Holland 1905 m. sukūrė .400/375 Belted Nitro Express.

.375 H&H Magnum

Štai 1905 m. buvo sukurtas 9,3×62 mm Mauser, kuris padarė didelę įtaką Afrikos medžiotojams, be to, šio kalibro šaudmenys ir ginklai buvo gerokai pigesni nei britų gaminiai. Taip pat ir Mauser ginklai labai paveikė ginklų gamybos plėtrą, nes, pvz., britų ginklų gamintojai įsigijo Mauser 98 sudėtines dalis, kad panaudotų savo ginklams. 9,3×62mm Mauser buvo toks populiarus, kad jį naudojo tiek vokiečių valstiečiai Afrikoje, tiek baltieji medžiotojai iš Europos, kurie atsisakė iki tol naudotų ne tokių galingų ginklų. Šis kalibras tiko viskam – nuo mažų antilopių iki dramblių medžioklės.

Tai, aišku, matė ir britų ginklų gamintojai, tad netrukus Holland & Holland, Jeffery, Rigby ir Westley Richards sukūrė savus kalibrus: .375 H&H Magnum, .404 Jeffery, .416 Rigby ir .425 Westley Richards. Tam buvo vienas tikslas – sumažinti 9,3×62 mm Mauser kalibro populiarumą.

Holland & Holland tikslas buvo sukurti šovinį, kurio kulka skrietų dideliu greičiu ir galėtų pasiekti stabdomąjį efektą ir iš tolimesnių nuotolių. Taip pat svarbus tikslas – kad šovinius būtų galima laikyti dėtuvėje ir tropinio klimato sąlygomis. Manyta, kad jų greitis turi būti apie 660 m/s. Naujojo kalibro šovinys buvo gerokai ilgesnis nei vokiškasis. Nors naujasis kalibras turėjo daug privalumų, vis dėlto jis buvo gerokai brangesnis nei Mauser gaminys.

Platesnei visuomenei kalibras tapo prieinamas po Pirmojo pasaulinio karo. Atsidarė ir naujos rinkos Amerikoje, iš kur medžiotojai irgi vyko medžioti į Afriką. Netrukus .375 H&H Magnum išsikovojo savo vietą ir pelnė medžiotojų pripažinimą.

Šiais laikais daugelis gamintojų siūlo šio kalibro šaudmenis. Remington ir Federal gamina 17 g (270 gr) kulkas, kurių greitis – 820 m/s, o energija – 5880 J. Šio užtaiso trajektorija maždaug tokia pati kaip 12 g (180 gr) .30-06 Springfield kulkos. Palyginti: populiariosios .30-06 Springfield kulkos energija yra 3951 J, o tipinės Federal ir Remington 19 g (300 gr) kulkos greitis yra 770 m/s, energija – 5780 J. Šios kulkos trajektorija panaši į .308 Winchester 12 g (180 gr) kulkos.

Štai Hornady Superformance linija įkvėpė naują gyvybę .375 H&H šoviniams. 17 g kulka gali skrieti 850 m/s greičiu.

Šiais laikais 16–17 g (250–270 gr) kulkos naudojamos medžiojant didžiąsias kates, pvz., liūtus ir tigrus. Be to, šio svorio kulkos tiks ne tik Afrikos antilopėms, bet ir tauriųjų elnių bei briedžių medžioklei.

Šis istorinis kalibras tapo pagrindu daugeliui kitų vėliau sukurtų daugiau ar mažiau žinomų kalibrų, pvz., .300 H&H Magnum, .300 Weatherby Magnum, 8 mm Remington Magnum ir kt.

Bedūmis parakas

Korditas
Rausvas bedūmis parakas iš plastifikuotos celiuliozės.

Tai parako tipas, daugiausia sudarytas iš plastifikuotos nitroceliuliozės. Yra bedūmių parakų, sudarytų iš nitroglicerino, taip pat maišytų parakų. Trijų komponentų bedūmio parako sudėtyje dar yra ir nitroguanidino. Daugiausia naudojami modifikuoto piroksilino (nitroceliuliozės pagrindo sprogstamosios medžiagos) bedūmiai parakai. Kitaip nei dūminis parakas, bedūmiam parakui sudegus neatsiranda kietųjų dalelių (dūmų), nes susidaro tik anglies dioksidas, azotas ir vandens garai.

Bedūmiai parakai visada gaminami kaip įvairios formos granulės, o didesnio kalibro ginklams skirtos didesnės ir sudėtingesnės formos granulės. Pabūklams skirtos granulės gali būti net piršto dydžio cilindrai su keliomis skylėmis išilgai. Na, o pistoletiniams šoviniams skirtos granulės gaminamos kaip smulkūs grūdeliai su kuo didesniu paviršiaus plotu.

Susiję straipsniai

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose!

LA.lv