Patirtis

42 šiaurės elniai paskersti, kad jie pakartotinai nebėgtų į Rusiją0

Nuotrauka: unsplash.com

Šaltinis: Associated Press

Norvegija palei savo sieną su Rusija Arktyje atstato apgriuvusią šiaurės elnių tvorą, kad neleistų gyvūnams klaidžioti į kaimyninę šalį – tai brangūs pasivaikščiojimai, už kuriuos Oslas turi kompensuoti Maskvai dėl pievų praradimo.

Norvegijos pareigūnai ketvirtadienį pranešė, kad šiais metais į Rusiją pateko 42 elniai, ieškodami geresnių ganyklų.

Šiaurės elnių barjeras palei Norvegijos ir Rusijos sieną tęsiasi 150 kilometrų ir datuojamas 1954 m. Norvegijos žemės ūkio agentūra nurodė, kad bus pakeista maždaug 7 kilometrų atkarpa tarp Norvegijos miestų Hamborgvatnet ir Storskog.

Statyba, kurios kaina yra 3,7 milijono kronų (348 000 USD), turi būti baigta iki spalio mėn. 1, pranešė agentūra.

Tačiau darbas yra iššūkis, nes statybų metu darbuotojai „visą laiką“ turi likti Norvegijos sienos pusėje, „todėl darbas tampa ypač sudėtingas“, – sakė agentūros atstovas Magnaras Evertsenas. Jei darbuotojas atvyko į Rusijos teritoriją be Rusijos vizos, tai reikštų neteisėtą atvykimą.

Šiaurinių elnių perėjos sukelia daug papildomos biurokratijos. Agentūra nurodė, kad Rusija išsiuntė du ieškinius dėl žalos atlyginimo.

Norvegijos ir Rusijos siena
Norvegijos ir Rusijos siena

Vienas ieškinys yra susijęs su beveik 50 000 kronų (4 700 USD) už šiaurės elnį, sieną kirtusio gyvūno su Rusiją ganytis didžiuliame Pasvik Zapovednik gamtos rezervate Rusijos Murmansko srityje. Kitu ieškiniu prašoma iš viso sumokėti beveik 47 mln. kronų (4,4 mln. USD) vienkartinę sumą už dienas, kai gyvūnai ganėsi parke, kurį daugiausia sudaro ežerai, upės, miškai ir pelkės.

Agentūra nurodė, kad iš 42 gyvūnų, šiemet įvežtų į Rusiją, 40 buvo sugrąžinti į Norvegiją, o likusieji du turėtų sugrįšti netrukus.

Sugrąžinti gyvūnai nuo tada buvo paskersti, baiminantis, kad jie gali nuklysti atgal į Rusiją, sakė Evertsenas. Norvegijos maisto saugos tarnyba saugumo sumetimais gali reikalauti sunaikinti skerdenas, sakoma vyriausybės institucijos pranešime.

Vidurio ir Arkties Norvegijoje šiaurės elnius gano vietiniai samiai. Manoma, kad anksčiau žinomi kaip lappai, samiai kilę iš Vidurinės Azijos ir su savo šiaurės elnių bandomis apsigyveno Arkties Europoje maždaug prieš 9000 metų.

Tradiciškai jie gyvena Laplandijoje, kuri tęsiasi nuo šiaurinių Norvegijos dalių per Švediją ir Suomiją iki Rusijos. Visame Arkties regione dauguma gyvena Norvegijos sienos pusėje.

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

Susiję straipsniai

Prenumeruokite žurnalą tiesiogiai internetu!

LA.lv