Medžioklės reikmenys

Žvilgsnis į istoriją. Sako amunicijai – jau šimtmetis0

Gamintojo reklaminės nuotraukos

Pavadinimas Sako daugeliui greičiausiai asocijuojasi su ginklais, bet neretai pamirštame, kad šis prekės ženklas jau 100 metų užsiima ir šaudmenų gamyba. Per šį laiką sukurti net keli legendiniai sprendimai, reikšmingi ir mūsų dienomis.

Sako 1929 metais pradėjo gaminti karinius šaudmenis. Įdomu, kad Sako 7,62x53R bei 762 KIVP D166 gaminami ir šiandien. Per Antrąjį pasaulinį karą Sako gamykloje buvo pagaminta 275 mln. šovinių, daugiausia 9 mm kulkų automatiniams ginklams. Šie šoviniai buvo gaminami net iki 1990 metų. Per karą gamyba vyko nedidelėje akmeninėje gamykloje, kuri vis dar stovi Suomijoje, Ryhimehio mieste. Dabar šis akmeninis pastatas naudojamas konferencijoms ir parodoms rengti.

1940–1949 metais gaminti įvairūs rantuotų karinių šovinių variantai: 3,6 x 53R, 7x53R, 8,2x53R ir 9,3x53R. Šių skirtingų kalibrų prieinamumas leido Suomijoje ir per karą tęsti medžioklę, net trūkstant žaliavų. Vadinamuosius elninius karabinus Sako gamino, karinius šautuvus paversdamas medžioklėje naudojamais ginklais.

Po karo Sako sukūrė savo pirmąjį firminį karabiną. Tai buvo medžioklinis karabinas Sako L46, kuriuo galima medžioti paukščius ir smulkiuosius gyvūnus. Jį gaminti pradėta 1946 metais. Tai buvo pirmasis ginklas, pritaikytas kalibrui 7×33.

Sako Suomijos ginkluotosioms pajėgoms tiekė 7,62×39 kalibro šovinius, naudotus su RK 62 ginklais. Šovinius pradėta gaminti 1960 metais ir iki praeito šimtmečio pabaigos jų pagaminta apie 10 milijonų.

Sako šoviniai 6 PPC ir 22 PPC visada išsiskyrė savo tikslumu šaudymo nuo atramos (angl. benchrest) rungtyje, kuri vystėsi praeito šimtmečio 9-ojo dešimtmečio pabaigoje. Kalibrus kūrė du JAV šaudymo sporto entuziastai. Pagal šių dviejų šaulių sukurtus vadinamuosius wildcat (neregistruotus) kalibrus Sako sukūrė 22 PPC USA ir 6 PPC USA, kurie vėliau buvo patvirtinti pagal tarptautinės komisijos nustatytus standartus.

Trumpojo magnumo kalibrą Sako 9,3×66 (.370 Sako Mag) sukūrė šovinių gamybos specialistas Erkki Kauppi. Šis kalibras plačiai naudotas Mauser Magnum šoviniams. Vėliau Federal norėjo panaudoti šiuos šovinius JAV, todėl kalibras pervadintas .370 Sako Mag pagal JAV standartus.

Sako Hammerhead

Sako Hammerhead yra populiariausi ir pelningiausi šoviniai, sukurti civilinėms reikmėms. Tai legendiniai šoviniai, skirti stambiųjų gyvūnų medžioklei. Tokiu šoviniu buvo sumedžiotas didžiausias Suomijos briedis su 24 atšakų ragais. Jis sumedžiotas 1982 metais .30-06 Springfield kalibro karabinu Sako L61R Finnbear. 2020 metais Sako užsakė bronzinę briedžio statulą, kuri dabar stovi prie gamyklos.

Sako Hammerhead

Sako Powerhead Blade yra 2020 metais sukurtas šovinys su varine kulka. Tai bešvinė amunicija, kurios kulka – specialaus dizaino su Blade tipo galu, o tai užtikrina efektyvumą įvairiais nuotoliais. Kulkos labai gera ekspansija šaunant ir iš artimų, ir iš tolimų atstumų, medžiojant ir mažesnius, ir didesnius medžiojamuosius gyvūnams. Kulkai susidūrus su taikiniu, įvyksta momentinė ekspansija, net jeigu iššauta iš toliau.

Susiję straipsniai

Sako gamina ne tik kokybiškus ginklus, bet ir plačios paskirties šaudmenis, kuriuos gali įvertinti kiekvienas medžiotojas.

Naujasis žurnalo priedas jau prekyboje!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.