Patirtis

Žali faktai ir žalias supratimas0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Tekstas: Mindaugas Jablonskis

Eina į pabaigą medžioklių varant sezonas, todėl galima apžvelgti dar žalius faktus, kaip vyksta liberalizuota medžioklė leidus medžioti briedžių ir elnių patinus varant. Kaip žinia, medžiojant varant, grandine ar katilu ir sėlinant medžiotojai privalo dėvėti ryškios (oranžinės, geltonos) spalvos viršutinius drabužius arba galvos apdangalus ar liemenes, varovai – liemenes. Šūvis į briedžius ar elnius yra aukštas, o elniai gali lėkti ypač greitai, todėl saugaus elgesio reikalavimai čia labai svarbūs.

Ryškios (oranžinės, geltonos) spalvos kepurės reiškia, kad kepurė turi būti ryški visa, o ne su oranžine juosta aplink kepurę ar oranžine dalimi, besimatančia ant kaktos tarp traperio ausinės kepurės ausų ar baltos kepurės ausų. Pirmasis medžiotojas linijoje ir pirmasis flange turi stovėti ne arčiau kaip 50 metrų nuo pagrindinės ir flanginės linijų susikirtimo vietos, todėl oranžinė medžiotojo kepurė turi matytis iš 50 metrų, o jeigu nesimato, tai tokį medžiotoją reikia aprengti oranžine liemene, nes prekyboje yra daug madingų medžioklinių kepurių, kurių oranžinę spalvą dengia žalias ar rudas kamufliažas ar kepurės ausys ir tokia kepurė iš 50 metrų matosi neberyškiai.

Plačiai paplitusių šviesą atspindinčių kelininkų saugos liemenių atspalviai skiriasi ir ne visas jas galima laikyti ryškiai geltonomis, nes kai kurios yra labiau žalsvos, geltonai mėlynos, salotinės, bet ne ryškiai geltonos spalvos, todėl vengiant nesusipratimų geriau pasirinkti oranžinę spalvą arba tikrai ryškiai geltoną, kuri matytųsi iš 50 metrų.

Gal žmonės be žalio supratimo, vertėjai, piktavaliai ar kiti tyčia ar per neatsargumą sukėlė bioetikos terminų chaosą ir Lietuvoje teisės aktuose sutapatino angliškus terminus kill an animal ir murder a human. Lietuvos teisės aktuose, pavyzdžiui, Baudžiamajame kodekse, numatyti nusikaltimai žmogaus gyvybei: 129 str. Nužudymas, 132 str. Neatsargus gyvybės atėmimas. Todėl nei kalboje, nei teisės aktuose terminas „nužudymas“ nevartotinas kalbant apie gyvūnus, nes yra terminai „medžioti“, „žvejoti“, „sugauti“, „užmušti“ ar „nugaišinti“. Medžiotojai tai galėtų paaiškinti ir pasiūlyti atitinkamai ištaisyti Saugomų gyvūnų, augalų, grybų rūšių ir bendrijų, Visuomenės informavimo įstatymus ir daugybę žemės ūkio ministro bei Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus įsakymų.

Medžioklė Estijoje – ryšku!

Medžiojant elnius teko išgirsti, kad medžiotojai ir medžioklės Lietuvoje vadovai dar neturėjo žalio supratimo, kad jau galima normaliai, kaip visoje Europoje, medžioti briedžių ir elnių patinus varant garsiai ir ne iš bokštelių, nes seniau buvo galima medžioti tik varant tyliai ir iš bokštelių. Tačiau net šitą Lietuvos unikalumą siūloma panaikinti ir pripažinti netekusiu galios teisinį reliktą, numatantį, kad:

„Medžioti leidžiama šiais būdais: <…> 11.2. varant tyliuoju būdu – kai medžiojamuosius gyvūnus link medžiotojų, esančių tam skirtuose bokšteliuose, nekeldami triukšmo (nešūkaudami ir nenaudodami papildomų garsinių priemonių) varo varovai, gerai pažįstantys mišką, kuriame medžiojama, ir šunys. Prieš pradedant tokią medžioklę, medžioklės būdas (varant tyliuoju būdu) nurodomas medžioklės lape“.

Toks aplinkos ministro įsakymo projektas įregistruotas 2021-12-17 ir buvo derinamas iki 2022-01-03, siekiant panaikinti šį teisiškai beprasmį reliktą, nes medžioti elninių patinus buvo galima liberalizavus patinų medžioklę anksčiau, kai buvo dekomunizuotos Medžioklės taisyklės.

Šis projektas numato galimybę, kad Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos (AAD) įgaliotas darbuotojas išduotų medžioklės lapą nutraukti sužeisto, sužaloto arba akivaizdžiai sergančio stumbro kančias, jei medžioklės klubas nesiryžta, nesutinka išduoti medžioklės lapo ar už medžioklės lapą prašo mokesčio.

Atsižvelgus į tai, kad AAD yra inspekcija, tai geriau būtų, kad medžioklės lapą stumbrui išduotų ne inspekcija, o valstybės įmonė Valstybinių miškų urėdija, o iš medžiotojų, norinčių nutraukti tokio stumbro kančias, Valstybinių miškų urėdija galėtų paimti stumbro mokestį į stumbrų perkėlimo fondą, aišku, atitinkamai papildžius Valstybinių miškų urėdijos medžioklės įkainių sąrašą.

Medžiojant varant teko pastebėti, kad bokšteliai būna pastatyti ant linijos ar kelio krašto, todėl medžių laja dengia dalį matomumo, o elniai stabteli gerokai iki linijos, paskui per liniją tiesiog pralekia. Elnių medžioklės varant sėkmingesnės, kai bokšteliai stovi ne ant pačios atviros linijos, o šiek tiek miške, nes vedlės elnių bandą per atvirą liniją praveda bėgte.

Teko išgirsti naujus medžiotojus skundžiantis, kad jie pastatė naują, gerą medžioklės bokštelį, vilioja žvėris, bet žvėrys vengia viliojimo vietos, nors medžiotojas jų aplink ieško net su šunimi. Vis dėlto toks medžiotojas, matyt, dar žalio supratimo neturi, kad šernas vilkšunio ar kito šuns pėdas aplink viliojimo vietą dar gali jausti 48 valandas.

Susiję straipsniai

Vilkų Lietuvoje daugėja, todėl šernams šunų pėdsakai jau tapo įtartinai vilkiški ir šernas ilgai vengs viliojimo vietos su pėdsakais à la vilko. Geriau nesiveskite savo šunų į viliojimo vietas, neišleiskite šuns iš visureigio, veždami pašarus ar tikrindami žvėrių viliojimo vietą.

Žurnalas „Medžioklė“ dabar „TikTok“!

LA.lv