Patirtis

Ypatingasis raumuo – filė. Kur tas yra?0

Nuotrauka: iš archyvo

Filė – kodėl ši mėsos dalis tokia ypatinga ir išskirtinė? Ko gero, todėl, kad jos labai mažai, kaip ir liežuvio bei sėklidžių. Visas briedis sveria 500 kg, o filė sudaro tik 5–6 kg. Be to, kad ir koks senas būtų gyvūnas, ši dalis visada būna minkšta. Kaip jos nesugadinti medžiojant, dorojant laimikį ir vėliau gaminant? Tai žurnalui Medžioklė paaiškino virtuvės šefas ir medžiotojas Rūdolfas Šteinbergas.

Negalima užmiršti parazitų!

Filė – viena vertingiausių tiek žvėrienos, tiek ir bet kurio kito gyvūno skerdienos dalių. Tai yra raumuo, tačiau vienas iš mažiausiai judančių. Filė Latvijoje dėl salsvo skonio dar vadinama kiškučiu, saldžiuoju ar triušienos mėsa. Iš filė galima pagaminti gausybę patiekalų, o dar ir greitai: kepsnį, karpačą, tartarą ir daugelį kitų. Pagal kai kuriuos receptus mėsa valgoma žalia, todėl privalu visiškai įsitikinti, kad ji neužkrėsta parazitais. Priešingu atveju vartoti galima tik termiškai apdorotą mėsą. O ir termiškai apdorota turi būti taip, kad žūtų bet kokie galimi parazitai.

Filė – tai du dubens viduje esantys raumenys
Nuotrauka iš archyvo

Reikia apgalvotai šauti ir pjauti

Jei laimikio skrandžio turinys pasklinda link stuburo, deja, iš šios išskirtinės mėsos vakarienė išeis tik šunims. Tokioje situacijoje skrandžio ir žarnų turinys išsipila pilvo ertmėje ir dėl filė struktūros gausiai ją persunkia.
Jei pataikyta gerai, filė dar galima sugadinti nemokšiškai vėdinant gyvūną ir išimant jo vidurius. Ypač tai darant miške, laimikiui gulint ant nugaros. Įpjovus skrandį ar žarnas, jų turinio gali pakliūti į pilvo ertmę, po kuria tokiu atveju būna stuburas ir filė.

Dažnai žmonės painioja filė ir nugarinė. Filė yra dubens kaulo viduje. Tai du ilgi ir palyginti maži raumenys abiejose stuburo pusėse

Taip pat filė nebus galima saugiai naudoti maistui, jei pilvo ertmę bandoma išplauti sniegu ar abejotinos kokybės vandeniu. Tai nehigieniška jokiu požiūriu ir išskirtinė mėsos dalis tokiu atveju taip pat tiks tik šunims… Įpjovus diafragmą pilvo ertmė, žinoma, priteka kraujo. Tačiau prireikus ją galima iššluostyti švariu, geriausia – skalbimo milteliais neskalbtu audiniu.

Filė pjauti reikia nuo gyvūno priekio link užpakalio. Pirmiausia pjaunama palei stuburą – taip, kad jaustųsi, kaip peilis liečia kaulą. Po to filė atskiriama nuo šonkaulių ir stuburo slankstelių, peilį pakreipus 90 laipsnių kampu į pirmą pjūvį. Ir vėl reikia jausti, kaip peilis liečia kaulus. Filė, prilaikoma ranka, lengvai atsiskiria. Iš pradžių tai reikia atlikti vienoje, tada kitoje stuburo pusėje.

Blogiausia, ką galite padaryti su filė, – tai sumalti. Barbarizmas taip pat ir prieš dalijant stuburą neišpjauti filė, o sukapoti kartu su kaulais kirviu…

Prenumeruokite žurnalą tiesiogiai internetu!

Susiję straipsniai

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.