Medžioklės reikmenys

Viešoji konsultacija dėl siūlymo riboti šviną šaudymo lauke, medžioklės ir žvejybos reikmenyse0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Šaltinis: Aplinkos ministerija

Europos cheminių medžiagų agentūrai (ECHA) siūlant riboti švino ir jo junginių naudojimą šaudymo lauke, medžioklės ir žvejybos reikmenyse, Europos Sąjungos (ES) šalyse pradedamos viešosios konsultacijos.

Visos suinteresuotos šalys kviečiamos pateikti nuomonę dėl šio pasiūlymo.

Europos Komisijos (EK) prašymu ECHA įvertino švino šovinių naudojimo medžioklėje ir lauko šaudyklose bei švino naudojimo žvejybos svareliuose ir masale keliamą riziką žmonių sveikatai ir aplinkai. Remdamasi prieinama informacija, ECHA parengė ir pateikė pirminį pasiūlymą plačiau ES mastu riboti švino naudojimą, apribojant šviną medžioklės amunicijoje ir sportinio šaudymo, žvejybos reikmenyse. Šiuo pasiūlymu siekiama sumažinti dėl švino naudojimo minėtose veiklose kylančią riziką žmonėms, laukinei gyvūnijai ir aplinkai.

ES kasmet į aplinką išmetama apie 97 tūkst. tonų švino iš šių veiklų: 79 proc. iš sportinio šaudymo, 14 proc. iš medžioklės, ir likusioji dalis – iš žvejybos.

Atlikus tyrimus, įvertinta švino ir jo junginių keliama žala: pavyzdžiui, paukščių praryti švininiai šratai, žvejybos svareliai ir masalai, gali sukelti ūminį ir lėtinį toksinį poveikį ar net mirtį.

Patekęs į žmogaus organizmą švinas gali trikdyti nervų sistemos vystymąsi, lemti širdies ir kraujagyslių ligas, pabloginti inkstų funkciją. Švinas įvardijamas kaip viena padidėjusio kraujospūdžio, nevaisingumo priežasčių. Didžiausią rūpestį dėl visuomenės sveikatos kelia švino toksiškumas septynerių metų ir jaunesnių vaikų nervų sistemos vystymuisi.

Šis ECHA pasiūlymas papildo 2021 m. sausio 25 d. priimtą švino šratų naudojimo šlapžemėse apribojimą, kurio sąlygos nustatytos Komisijos reglamente (ES) 2021/57 (kuriuo pakeistas Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1907/2006 dėl cheminių medžiagų registracijos, įvertinimo, autorizacijos ir apribojimų (REACH) XVII priedas). Pastarasis apribojimas visose ES valstybėse narėse bus pradėtas taikyti 2023 m. vasario 15 d.

Visus, kam aktualu medžioklė, sportinis šaudymas, žvejyba ir švino naudojimo šių veiklų reikmenyse mažinimas, raginame savo nuomonę dėl pasiūlymo išreikšti jau dabar, pasiūlymo nagrinėjimo proceso pradžioje. EK įvertins ECHA iš suinteresuotųjų šalių gautus pagrįstus pasiūlymus ir galutinę ECHA nuomonę, rengdama atitinkamą ES teisės akto projektą – REACH reglamento XVII priedo pakeitimą. Minėtas teisės akto dėl plataus švino naudojimo ribojimo sąlygų projektas bus priimtas sutarus visoms ES valstybėms narėms ir Europos Komisijai.

Susiję straipsniai

Viešosios konsultacijos tikslas: gauti pastabų dėl ECHA pasiūlymo riboti švino ir jo junginių naudojimą šaudymo lauke, medžioklės ir žvejybos reikmenyse.

Viešosios konsultacijos trukmė: iki 2021 m. rugsėjo 24 d.

ECHA pasiūlymo tekstą rasite čia.

Informacija apie vykstančias viešąsias konsultacijas čia.

Pastabų ir pasiūlymų teikimas ECHA svetainėje.

Teikimo formos pavyzdys bus pateikiamas nuotoliniame seminare, kurį ECHA rengia balandžio 15 d. 11 val.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.